تاریخ انتشار : جمعه 17 سپتامبر 2021 - 9:45

۶ محدوده پر خطر (گسل) مشهد و مهمترین ترین نقاط آسیب پذیر شهر

۶ محدوده پر خطر (گسل) مشهد و مهمترین ترین نقاط آسیب پذیر شهر
زلزله ۵/۲ ریشتر اخیر شهر قوچان بهانه ای شد تا درخصوص وضعیت فعلی شهر مشهد ازلحاظ ضریب ایمنی، امکانات وپیش بینی های لازم دراین خصوص بپردازیم.

۶ محدوده پر خطر (گسل) شهر مشهد و مهمترین ترین نقاط آسیب پذیر شهرباتوجه به قرارداشتن جغرافیای کشور بروی گسل های متعدد این سرزمین پیوسته در معرض تهدید وقوع زلزله های بزرگ وکوچک بسیاری بوده است این مساله به صورت ویژه درصدسال اخیر به علت رشد جمعیت وگسترش ساخت وسازها ازاهمیت بیشتری برخوردار شده است.

شهر مشهد در مجموع با چهار گسل اصلی احاطه شده که از شمال با گسلهای اصلی کشف رود، گسل توس و از جنوب با گسلهای مشهد چناران و گسل سنگ بست احاطه شده است.

نزدیک ترین گسل به شهر مشهد از جنوب گسل مشهد-چناران (گسل major)است که مهمترین مسیر حرکت آن ارتفاعات جنوبی و مشخصا مکان دقیق عبور آن به موازات کوه پارک است.
بخشهایی از گسل (minor) از جنوب به داخل شهر وارد شده ۱- کوهستان پارک ۲- انتهای وکیل آباد از تقاطع پل برونسی را قطع و تا انتهای بلوار دندان پزشکان و فارغ التحصیلان را تحت شعاع قرار می دهد ۳- انتهای بلوار اقبال ۴- انتهای بلوار لادن ۵- اواسط بلوار صیاد شیرازی ۶- انتهای هاشمیه را تحت تاثیر قرار می دهد.
لازم به ذکر است؛ شواهد وجود ساختاری گسل به معنای فعال یا غیر فعال بودن آن محسوب نمی شود و ثبت تاریخی و وقوع سوابق پس لرزه ها، مبنای لرزه زا بودن آن است.

یکی مهمترین زیر ساخت هایی که در معرض خطر جدی قرار دارد جاده طرقبه و انتهای بلوار وکیل و  در تقاطع پل شهید برونسی و خط مترو است.
با توجه به مطالعاتی که داشتم، مهمترین موضوعی که باید در محدوده های شهری رعایت گردد؛ با توجه نزدیک بودن تصویب طرح تفصیلی مشهد، بارگذاری کاربری های پارک و فضای سبز، کاهش تراکم و طبقات در مناطق مستعد، ایجاد ضوابط ساخت در پهنه های گسلی، اخذ تعهد نامه توسط مرجع صادر کننده پروانه از مالک و مهندس محاسب پروژه که تمامی تدابیر در طراحی و رعایت آیین نامه ۲۸۰۰، اولویت تهاتر در زمین های موجود در پهنه های پر خطر توسط شهرداری، جابجایی ساختمان های با اهمیت بالا(بیمارستان ها، مراکز دولتی، جایگاههای سوخت، مراکز آموزشی) باید در اولویت قرار گیرند.
با توجه به بررسی های صورت گرفته بیشترین افراد آسیب دیده در زلزله ها افرادی هستند که در زمان زمین لرزه درحال فرار می باشند وازاین لحاظ ضرورت آموزش های لازم به افرادی که حریم پهنه های پر خطر قرار دارند وتهیه نقشه نقاط امن و ایجاد پایگاههای مدیریت بحران در کلیه مناطق شهری، احداث پد هلیکوپتر برای عملیات های هوایی و استفاده کامل از ظرفیت سازمان مردم نهاد دوام تخصصی بحران محلات و اجرای مانور در این مناطق دارای اولویت بالادر خصوص بافت فرسوده شهر مشهد است
خوشبختانه این بافت با فاصله مناسبی از گسلهای اصلی قرار گرفته است. ولی لزوم نوسازی این بافت ها و آمادگی در کلیه سطوح از اهمیت بالایی برخوردار است.
دراین خصوص ساکنان این بافت ها که امکان نوسازی ساختمان‌های کهنه و قدیمی خود را ندارند، میتوان به آنها مجوز بهسازی و مقاوم‌سازی‌ نسبی ساختمان‌هایشان در برابر زلزله را ارایه نماید و نیز مشوق‌های مالی نظیر تسهیلات بانکی یا سازوکاری برای اخذ کمک‌های خیرین نیز برای این کار در اختیار صاحبان املاک و خانه‌های قدیمی در بافت‌های فرسوده قرار گیرد تا روند انجام کار سرعت مناسبی پیدا کند. با این کار می‌توان درصد زیادی از ساختمان‌های کهنه بافت فرسوده را در برابر زلزله مقاوم‌سازی‌ کرد که این پیشرفت خوبی در تاب‌آوری شهر یا روستا ها در برابر زلزله خواهد بود.

پایان پیام/

میلادمرادنیا/ دانشجوی دکترای شهرسازی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.