کد خبر : 7654
تاریخ انتشار : جمعه 13 می 2022 - 12:27

رئیس مجمع نمایندگان انجمن داروسازان ایران؛

گام بلند جامعه داروسازان در تولید داروهای کرونا

گام بلند جامعه داروسازان در تولید داروهای کرونا
یزدان شناس گفت: جامعه داروسازی در طول ایام بحران کرونا با تولید داروهای مختلف گامی بلند در مسیر درمان موفق بیماران مبتلا به کووید ۱۹ برداشتند.

به گزارش خبرنگار سایه خاوران؛ دکتر حجت‌الله یزدان‌شناس رئیس مجمع نمایندگان انجمن داروسازان ایران در مجمع عمومی انجمن داروسازان ایران، اظهار کرد: جامعه داروسازی در ایام بحران کرونا دوشادوش جامعه پزشکی نقش ویژه‌ای در درمان بیماران کرونایی داشت و جا دارد که از تک‌تک زحمتکشان این عرصه تشکر کنیم.
وی تصریح کرد: جامعه داروسازی در سراسر کشور در طول ایام بحران کرونا با تولید داروهای مختلف توانستند گامی بلند در مسیر درمان موفق بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بردارند و تولید مناسب‌ترین داروها را متناسب با وضعیت بیماران کرونایی داشتند.
رییس مجمع نمایندگان انجمن داروسازان ایران به پاره ای مشکلات موجود در حوزه داروسازی از جمله نایابی برخی داروها،اشکالات آیین نامه و ضوابط تاسیس،تاخیر پرداخت بیمه ها اشاره کرد و
اعلام نمود که خواستار رسیدگی ویژه از سوی مسئولان مربوطه هستیم.
دکتر یزدان‌‌شناس افزود: از مسئولان وزارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان غذاودارو و نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم که با تعاملات بیشتر ،تدبیری ویژه در جهت رفع مشکلات حوزه دارو بیندیشند تا بتوانیم بهترین نوع خدمت را به مردم ارائه دهیم.


رفع مشکلات دارویی کشور و مردم اولويت نخست مجمع عمومی انجمن داروسازان ایران است‌
رئیس انجمن‌ داروسازان خراسان رضوی گفت: در مجمع عمومی انجمن داروسازان ایران از حضور پیشکسوتان بهره می‌بریم تا بتوانيم با کمک داروسازان به عنوان‌ بازوهای پرتوان، به معاونت‌ غدا و دارو کمک شده و مشکلات دارویی مردم حل شود.
دکتر علیرضا شهریاری با اشاره به اینکه حضور نمایندگان مجلس‌ و مسئولان سابق دارویی در این مجمع برای رفع مشکلات دارویی کشور موثر خواهد بود، اظهار کرد: از بیمه‌ها دعوت شده تا با همت آنها راهکاری پیش‌بینی شود تا مردم برای دریافت داروی مورد نیاز خود هزینه ی کمتری پرداخت کنند.
وی اضافه کرد: رفع مشکلات دارویی کشور و مردم اولويت نخست مجمع عمومی انجمن داروسازان ایران است‌ و دغدغه اصلی ما دسترسی راحت مردم به داروهای موردنیاز با قیمت مناسب بوده است.

دکتر شهریاری تصریح کرد: بررسی مشکلات آیین‌نامه‌ای برای پراکندگی و دسترسی مردم به داروخانه‌ها باید برطرف شود تا داروخانه‌ها در نقاط محروم نیز فعال باشند.
وی بيان کرد: داروخانه‌ها آخرین حلقه درمان هستند و روزانه‌ تعدادی از بیماران به هر داروخانه مراجعه می‌کنند و باید برای ارائه خدمات دارویی مناسب به مردم راهکارهای مناسب اندیشیده شود.


مطالبات اعضا و مصالح مردم باید در مجمع داروسازان بررسی بشود

در ادامه رییس انجمن داروسازان ایران گفت: انجمن داروسازان کشور در تمام ادوار درخشیده‌اند، اما بررسی مطالبات اعضا و مصالح مردم باید در اين مجمع بررسی شود.
دکتر محمدباقر ضیا با اشاره به اینکه طبق یک برنامه در مجلس شورای اسلامی در سالهای گذشته حذف تشکل‌های مردمی از قیومیت کميسيون ماده ۱۰ خارج شد
و تا به امروز جایگزینی برای این قانون دیده نشده است، افزود: این موضوع فعالیت انجمن داروسازان را در تمام عرصه‌ها تحت‌ تاثیر قرار داده است.

دکتر ضیا با اشاره به اینکه از سالها به دنبال یک استراتژی اساسی دارویی براساس‌ مبنای علمی بودیم، تصریح کرد: تدوین سند اشتغال داروسازان در راستای ارتقاء خدمات داروسازان در بازه‌های زمانی کوتاه، میان و بلند مدت است.
وی عنوان‌ کرد: اينجا سؤال پیش می‌آید که سیاست‌های دارویی کشور بر چه مبنایی است؟ تعداد داروسازان خروجی و ورودی در چه حد بوده است؟ در این راستا سند توسعه اشتغال داروسازان این موضوع را بررسی کرده است.
رئیس انجمن داروسازان ایران با بیان اینکه با کمک فرهنگستان علوم داروبی نیز کلیات سند آماده شده است، خاطرنشان کرد: امیدواریم بعد از اجرای این سند به درصد بالایی از
درخواست‌های مردمی‌ و مسولان پاسخ داده شود.
دکتر ضیا گفت: اميدواريم درصدی از تصدی‌گری دارویی به بخش خصوصی اضافه شود، زیرا با وجود انبوه داروخانه‌های خصوصی، اقتصاد داروخانه‌ها دچار مشکل است‌.

دکتر ضیا گفت: در حوزه‌ حمایت بيمه‌ای نیز از ۴۰ سال قبل دچار مشکل هستیم، بیش از ۶ ماه است که از سوی سازمان‌ تامین اجتماعی نسخ کاغذی داروخانه‌ها پرداخت نشده‌ است و از همین رو داروخانه‌ها با مشکل نقدينگی برای تامین دارو مواجه می‌شوند.
وی افزود: برای ادامه فعالیت داروخانه‌ها نیاز به نقدينگی است، بنابراین باید این موضوعات به خوبی بررسی شود.

پزشک و داروساز در کنار هم و در مسیر درمان بیماران تلاش می‌کنند
رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور گفت: پزشک و داروساز در کنار هم و در مسیر درمان بیماران تلاش می‌کنند و اینگونه نیست که بگوییم این دو گروه زحمتکش جدای از هم هستند.
دکتر محمد رئیس‌زاده در مجمع عمومی انجمن داروسازان ایران، اظهار کرد: علی‌رغم همه چالش‌های موجود باید قدر جامعه داروساز و تلاش‌های ۴۳ ساله این قشر زحمتکش را و از زمان پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تاکنون بدانیم و از این اصل بسیار مهم نباید غافل شد.
وی بیان کرد: متاسفانه از ظرفیت جامعه داروسازان که سرمایه بسیازبزرگ به شمار می‌روند آنگونه که باید استفاده نشده و معتقدیم که باید هویت و شانیت داروسازان به عنوان یک حبیب طبیب و کیمیاگر حفظ شده و این جایگاه آنگونه که باید معرفی گردد.
رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور با ذکر این نکته که داروسازان دوشادوش پزشکان در بازه‌های زمانی مختلف از جمله ایام بحران کرونا خوش درخشیدند، تاکید کرد: پزشک و داروساز در کنار هم و در مسیر درمان بیماران تلاش می‌کنند و اینگونه نیست که بگوییم این دو گروه زحمتکش جدای از هم هستند.
دکتر رئیس‌زاده تصریح کرد: در نامه‌ای که در ۲۷ فروردین ماه امسال در جلسه با رییس جمهور به حجت‌الاسلام رییسی داده شد موضوع تعرفه خدمات تشخیصی، درمانی و دارویی مطرح گردید که در این خصوص دستورات لازم از سوی رییس جمهور به سخنگوی دولت و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داده شد که کمبودهای موجود در این حوزه در سال ۱۴۰۱ جبران شود.
وی اضافه کرد: یکی از گلایه‌ها در خصوص تاخیر ۶ ماهه پس از ابلاغ تعرفه جدید دارو بوده و اینکه چرا تعرفه‌ای که ۲۳ آبان سال گذشته معین شده پس از گذشت ۶ ماه هنوز ابلاغ نشده است و مسئولان مربوطه باید در این خصوص پاسخگو باشد.
رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور با بیان اینکه در جلسه با رییس سازمان غذا و دارو خواستار پیگیر مشکلات داروسازان شدیم، خاطرنشان کرد: در این جلسه دکتر دارایی قول حمایت و همکاری مساعد را در این خصوص داده و معتقدیم که بحث‌های کلان در حوزه داروخانه‌ها و عدم افزایش داروخانه‌های دولتی در سطح کشور نیازمند تدبیر ویژه از سوی مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌شود و افزایش این نوع داروخانه‌ها خلاف بندهای مندرج در ماده ۴۴ است.
دکتر رئیس‌زاده تصریح کرد: موضوع مهم دیگر افزایش رشته‌های تخصصی داروسازی بوده، اما باید در خصوص ظرفیت‌ها برنامه‌ریزی مناسبی صورت پذیرد تا با افزایش‌ دانشکده‌های غیردولتی کنترل دانشجویان و فارغ‌التحصیلان از دست خارج نشود و با معضل بیکاری تحصیل‌کرده‌های رشته‌های مختلف اط جمله داروسازی مواجه نباشیم.
وی بیان کرد: داروساز ایرانی بسیار توانمند و داروی ایرانی بسیار باکیفیت بوده، اما در حوزه صادرات دارو به کشورهای مختلف از جمله کشورهای آفریقایی گام موثری برداشته است و برای صادرات داروی داخلی به دیگر کشورها نیازمند یک عزم ملی هستیم.
رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور افزود: باید بازار دارو به سمت صادرات برون‌مرزی سوق یابد و سازمان نظام پزشکی کشور هم در این خصوص حمایت لازم را خواهد داشت.

پایان پیام/ فهیمه صدقی/مشهد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />