تاریخ انتشار : یکشنبه 1 می 2022 - 17:33

تولیت آستان قدس رضوی

پیشرفت و توسعه جامعه مرهون تلاش‌های کارگران است

پیشرفت و توسعه جامعه مرهون تلاش‌های کارگران است
حجت الاسلام مروی پیشرفت و توسعه جامعه را مرهون تلاش‌های کارگران دانست و نسبت به رفع مشکلات جامعه کارگری تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی به مناسبت روز جهانی کارگر در دیدار جمعی از کارگران صنایع، بخش‎های خدماتی مشهد و جامعه کارگری آستان قدس رضوی که در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا(ع) انجام شد؛ درگذشت مظلومانه پاکبان عیسی جلایریان را تسلیت گفت و اظهار کرد: ان شاءالله خداوند این پاکبان عزیز که مظلومانه در حال خدمت به مردم و شهر امام رضا(ع) ارتحال یافت را مورد لطف و رحت خود قرار دهد و دستگاه‌های مربوطه نیز اشراری که باعث این جنایت شدند را شناسایی و محاکمه کنند.
تولیت آستان قدس رضوی نفس کار کردن را بسیار گرامی و ارزشمند معرفی و با اشاره به اهمیت کار و تلاش در اسلام، تصریح کرد: پیامبر گرامی اسلام(ص) در سخنی می‌فرمایند «کسی که برای اداره زندگی خانواده خود و کسب روزی حلال تلاش می‌کند، همانند فردی است که در راه خدا جهاد کرده است»؛ این روایت نشان از اهمیتی دارد که اسلام برای کار قائل است.
وی دست نیاز به سوی دیگران دراز کردن را در اسلام مذموم دانست و عنوان کرد: دست نیاز به سوی دیگران دراز کردن به کرامت و عزتی که خداوند به انسان عنایت کرده خدشه وارد می‌کند و این گناه کوچکی نیست؛ کسی که در هر رده اجتماعی برای حفظ عزت خود کار می‌کند، تمام لحظاتی که تلاش می‎کند برای او ثواب و حسنه است.
حجت الاسلام والمسلمین مروی کار و تلاش را موجب عزت، شرافت و کرامت انسان برشمرد و عنوان کرد: نفس کار کردن بسیار با ارزش و مقدس است به ویژه در شرایط کنونی که دشمنان از طریق مسائل اقتصادی درصدد ضربه به کشور ما هستند، لذا هر محصولی که با تلاش کارگران و تولیدکننده‌گان ساخته می‎شود، همانند تیری است که برای دفاع از استقلال یک کشور اسلامی و عزت مسلمانان به سوی دشمن پرتاب می‌شود.
وی با اشاره به آیه شریفه «وَلَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا، خداوند هیچ گاه برای کافران نسبت به مؤمنان راه تسلّط باز نخواهد نمود» ابراز کرد: امروز عمده تسلط، تسلط اقتصادی است و مستکبران از مسیر اقتصاد کشورها را به استعمار می‎کشند و سرنوشتشان را در دست می‌گیرند؛ از این رو هر کارگری به هر میزان که به تولید کشور کمک ‌کند به همان میزان به استقلال کشور کمک کرده است.
تولیت آستان قدس رضوی کارگران را به نوآوری و ابتکار در انجام امور توصیه و ابراز کرد: اگر فردی بتواند حتی یک قدم به کیفیت و کمیت تولید محصولی بیافزاید، این اقدام برای او صدقه‌ای جاریه است؛ خداوند به ایرانیان استعداد و هوش فوق العاده ای عنایت فرموده اما کشورهای پیشرفته از فرصت هایشان خوب استفاده می‌کنند که اگر ماهم بتوانیم اینگونه عمل کنیم قطعا موفقیت هایمان دوچندان خواهد شد.
وی ناامیدی از پیشرفت و «ما نمیتوانیم» را وسوسه‌ای شیطانی از سوی کشورهای مستکبر برای دیگر ملل معرفی و عنوان کرد: نگاهی به تاریخ تمدن بشری نشان می‌‌دهد که پیشرفت غربیان در عرصه های مختلف از جمله پزشکی و صنعت مرهون مسلمانان است، روزگاری که در کشورهای اسلامی درمانگاه و کتابخانه هایی با صدها جلد کتاب خطی وجود داشت در کل اروپا یک کتابخانه پیدا نمی‌شد.
حجت الاسلام والمسلمین مروی با تأکید بر اینکه مسئولان و مدیران باید به نقطه نظرات کارگران توجه کنند، اظهار کرد: گاهی کارگران به سبب تجربه ای که در کار دارند، ممکن است به ایده ای برسند که شاید افراد تحصیل کرده به آن ایده نرسند.
وی در ادامه به توجه مقام معظم رهبری نسبت به ارتباطات مردمی اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب بسیار به نظرات مردمی اهمیت می‎دهند، در جلسه ای معظم له ‌فرمودند «گاهی برخی مطالب را که می‌گویم و در کشور بسیار اثرگذار است، از همین ارتباطات مردمی و نظرات مردم است.»
تولیت آستان قدس رضوی همچنین کارگران را به انجام با دقت وظایف توصیه و اظهار کرد: در روایات اسلامی یکی از نشانه ها افراد با تقوا انجام با دقت و خوب وظایف محوله است؛ به فرمایش رهبر معظم انقلاب، انسان‌ها در هر جایگاهی که قرار می‌گیرند، باید تمام توان و تمرکز خود را برای انجام آن وظیفه به کار گیرند؛ در حقیقت جدی گرفتن کار، مشوق روحی برای انجام آن کار با کیفیت هرچه بیشتر است.
وی همچنین نسبت به پرداخت به هنگام حقوق کارگر تأکید و ابراز کرد: حقوق کارگر حتی یک روز نباید به تأخیر بیوفتد، اگر شرکتی حتی یک روز حقوق کارگران را به تعویق بیاندازند آن سودی که به موجب آن کسب می‏کند حرام است، مدیران باید به داد کارگران برسند و اجازه ندهند حقوق کارگران تضییع شود.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: مدیران باید شرایط و بستر مناسب برای بالا بردن سطح دانش کارگران با استعداد را فراهم آوردند، زیرا رشد کارگران موجب رشد و پیشرفت کشور است.
حجت الاسلام والمسلمین مروی در پایان از تلاش های اتوبوسرانان و پاکبانان حریم حرم مطهر در شب‎های قدر و سایر مناسبت‌های مذهبی تقدیر و تصریح کرد: کار کارگران حوزه خدمات در شهر امام رضا(ع) اهمیت ویژه‎ای دارد؛ اینجا شهر امام رضا(ع) است و کارگران حوزه خدمات، به مجاوران و زائران حضرت رضا(ع) خدمت رسانی می‎کنند که اهمیت بالایی دارد.
پیش از سخنان تولیت آستان قدس رضوی، مالک رحمتی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی به ایراد سخن پیرامون اهمیت کار و جایگاه کارگران در پیشرفت و توسعه کشور پرداخت و کارگری را مایه افتخار دانست.
همچنین مهندس خلیل منبتی معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد شرحی از تلاش‎ها و خدمات کارگران شهرداری مشهد در بخش های مختلف به ویژه در ماه مبارک رمضان ارائه کرد.
محمدامین بابایی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز در این دیدار به شرایط سخت کاری کارگران در ایام شیوع کرونا اشاره و ابراز کرد: در ایام کرونا حتی یک روز واحدهای تولید استان و خدمات پاکبانان تعطیل نشد، در این دوران جامعه کارگری مظلوم ترین قشر بود که خدمات و تلاش‌ها آنان کمتر دیده شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی کارگران را مدافعان تولید در دوران جنگ اقتصادی خواند و گفت: از تصویب افزایش حقوق کارگران در دولت سیزدهم و توجه دولت محترم به این قشر تقدیر می‌کنم و امیدوارم با تلاش‌های دولت خدمتگزار روز به روز شاهد بهبود شرایط زندگی کارگران باشیم.
همچنین در این دیدار مرتضی پور اسماعیل رئیس شورای کارگری شرکت غذایی رضوی، مسعود نقیبیان کارگر نمونه استان از شرکت پارت لاستیک، علی منصوری نماینده بخش کارگری شهرداری مشهد از جامعه رانندگان اتوبوس و مینی بوس، امیر تقی زاده نماینده بخش کارگری شهرداری مشهد از جامعه پاکبانان، محمود محمدپور نماینده بخش کارگری بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی، تقویان نماینده بخش کارگری شهرداری مشهد از جامعه تاکسیرانان و خانم ندا عباسی کارگر نمونه استان از شرکت رنگسازی سیکلمه، محورها ذیل را بیان کردند:

– قراردادهای کار کوتاه مدت یکی از دغدغه‌های اصلی قشر کارگری است
– مسئولان برای تأمین مسکن کارگران تدبیری بیاندیشند
– حمایت بیش از پیش از نخبگان عرصه تولید و مهندسی که در خط مقدم تولید دانش بنیان هستند
– کمک مسئولان به تأمین نقدینگی جهت تأمین مواد اولیه شرکت های تولیدی 
– کمک به صنعت در جهت رشد مبتنی بر دانش و فناوری روز
– توجه به مسائل رفاهی خانواده‌های کارگران و تسهیل شرایط سفر خانوادگی آنان
– توجه به معیشت کارگران و کمک به رفع دغدغه‌های این قشر در حوزه تأمین هزینه‌های زندگی

پایان پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />