تاریخ انتشار : چهارشنبه 18 اکتبر 2023 - 17:01

انوشه خطاب به نخبگان جوان:

پایگاه اجتماعی و علمی تان رادر انتخاب همسر دخیل نکنید

پایگاه اجتماعی و علمی تان رادر انتخاب همسر دخیل نکنید
انوشه با تاکید براینکه در انتخاب همسر هرگز نبایدپایگاه اجتماعی و علمی را دخیل کرد، گفت:هرچه برسر دختران و پسران ما آمده، از همین اشتباه سرچشمه می گیرد.

به گزارش پایگاره خبری سایه خاوران؛ سیدمحمود انوشه، روانشناس و مدرس دانشگاه در آیین اختتامیه و گردهمایی مستعدان و نخبگان استان تهران در مجتمع شهدای سلامت مشهد گفت:دانستن اینکه چقدر باید دانست،آغاز یادگیری و دانستن اینکه چه چیز باید دانست، آغاز بصیرت، اندیشه و خرد است.
وی با انتقاد از اینکه در جامعه ما ندانستن،فقط یک قدم امادانستن های نادرست،هزار قدم ما
را به انحراف می کشاند، افزود:به عبارت دیگر انچه از تربیت و مدیریت می دانیم به مراتب خطرناکتر از ندانسته هایمان است؛انسان ها نادان به دنیا می آیند اما در اثر آموزش اشتباه، نادان تر می شوند.
فرمول دنیا این است که رهایش کنید به سمتتان خواهد آمد
این روانشناس، افسردگی را به معنای آوردن غم دیروز و اضطراب فردا به امروزمعرفی و تاکید کرد:حیف است که ذهن و جسم خودرا تحت امری قرار دهیم و وادار به واکنش به چیزی کنیم که مربوط به اکنون نیست؛اگر به مشکل امروزمان غم دیروز و اضطراب فردا را اضافه نکنیم، چالش امروز هرچه باشد قابل حل خواهد بود.
انوشه با بیان اینکه انسان بایدساکنان قلبش را به دقت انتخاب کندچون تنهاکسی که هزینه سکونتشان رامی پردازد، خودش است، خاطرنشان کرد: ذهن و قلب ما زباله دان نیست که هر فرد یا چیزی را به راحتی در آن وارد کنیم. تعلقات اشتباه وبیهوده، انسان را دچار حیرت و سرگردانی و عمر را تلف می کند. وی تصریح کرد:گاهی الزم است عده ای را گم کنیم تا خود را پیدا کنیم؛ البته حذف و گم کردن افراد هرگز به معنای بی احترامی به آن هانیست بلکه احترام به خودمان است. اصوالا انسان ها نه به خاطر یافتن یک انسان کامل بلکه بخاطر کامل دیدن یک انسان ناکامل عاشق می شوند لذا مدتی بعد که می فهمدفرد موردعلاقه اش کامل نبوده بلکه ناقص تر از خودشان است،او را کنار می گذارند ودنبال دیگری می روند و به همین منوال نقد عمر را به بهای هیچ می دهند.
خوداگاهی بعثت انسان است این پژوهشگر با اشاره به اینکه همه انسان ها در صورت رسیدن به خودآگاهی، اظهار کرد: هر انسانی می توانددوبارمتولد شود؛یکبار از مادر و یکبار از خویشتن خویش و در اثر بیداری و خودآگاهی صورت میگیرد.
انوشه خطابه به جوانان گفت:یادتان نرود انتخاب شغل،رشته و همسر، مانند بستن دکمه اول پیراهن است که اگردر ابتدایش اشتباه بسته شودتا اخردکمه هااشتباه بسته می شوند. در این میان شایدانتخاب اشتباه شغل ورشته تحصیلی قابل جبران باشد اما اشتباه در انتخاب همسر همه عمرانسان رابه بادمی دهد زیرا حتی در صورت جدایی،خاطرات، آرامشی برای انسان باقی نخواهد گذاشت.
رنج، مقدمه تحول است
از دیدگاه این مدرس دانشگاه،تنها چیزی که بنیان تحول را پی ریزی وگردوغبار غفلت رااز وجود
انسان بیرونمی کند،رنج است که تهوع از هرچیزیست که بیهوده اندوخته ایم.هزاران سال
گذشت تا انسان فهمید که ساخته دست خود را نپرستد،هزاران سال دیگر باید بگذرد تا انسان بفهمد که ساخته ذهن خودش را باید بپرستد.
وی«الله اکبر» رازیباترین،عالی ترین و ناب ترین شعار در همه ایین ها و ادیان دانست و افزود:معنای الله اکبر این است که هر روز و هرلحظه دراثر رشدعلم و شناخت ما از خودمان و جهان، معرفتمان نسبت به خدا و عظمت او نزد ما بیشتر و بیشتر می شود.
ذهنیتی که تحول نپذیرد محکوم به مرگ است
انوشه با تاکید براینکه سعادت بدون عبادت، عبادت بدون معرفت، معرفت بدون هدایت،هدایت بدون رشد، رشد بدون تربیتو تربیت بدون عدالت محال است، ابراز کرد:خداوند با تغییر طبیعت و فصل ها نشان می دهددائم در یک حال و یک لباس بودوباید متحول شد؛ذهنیتی(خانواده ای، نظامی و…) که نتواند تحول را بپذیرد محکوم به مرگ است.
ایشان با اشاره به اینکه تربیت بدون رعایت عدالت، نتیجه عکس می دهد، ادامه داد:تازمانی
که افراد درجای خودشان نباشند بایدبرای رسیدن به جایشان تلاش کنیم؛فساد، اعتیاد، فرار از خانه،اغتشاشو…. فریادهایی است که از همین بی عدالتی و قرارنگرفتن افراد در جای خودشان نشات می گیرد.
وی اضافه کرد:رانندگان امروز با سرعت های فردا در جاده های دیروز دارند می رانندبه همین
خاطر آمار تصادفات در ایران۱۱۸بار باالتر از جهان است؛ اینکه فضاهای فرهنگی تربیتی در
مدرسه،دانشگاه و خانواده راه به جایی نمی برند به این دلیل است که می خواهند نسل امروز را با متد دیروز برای فردا تربیت کنند.
غرور،انسان را متوقف می کند
انوشه به نخبگان جوان گوش زد کرد: مراقب باشید نخبگی عامل غرور و تکبرتان نشودزیرا غروراز خطرات بسیار بزرگی است که شما را متوقف می کند؛خصوصا در انتخاب همسر هرگزپایگاهاجتماعی و علمی تان را دخیل نکنید که هرچهبرسر دخترانو پسران ما آمده، از همین اشتباه سرچشمه می گیرد.
این مدرس دانشگاه، برای رسیدن به موفقیت، جوانان را ازحسرتخوردن برای گذشته یازندگی
دیگران،غصب حق دیگران و فریب دیگران برحذر داشت و گفت:بزرگترین توهین انسان به خودش، مقایسه باطن زندگی خود با ظاهر زندگی دیگران و بزرگترین خیانتبه خودنیزترساز حرف مردم است.موفقیت در گرو صداقت، پشتکار، انگیزه، عمل، صبر، آرامش و توکل است.جاده موفقیت هرگز سرراست نیست؛پیچی به نام شکست، دوربرگردانی به نام سرگردانی،سرعتگیری به نام برخی دوستان، چراغ قرمزی به نام دشمن، چراغ احتیاطی به نام خانواده وتابلوی راهنمایی به نام اهل بیت(ع) دارد.
لبخند و سکوت بارزترین ویژگی انبیا و شهدا
ویضمن قرائت حدیثی ازامام رضا(ع)که می فرمایند «ای انسان چهارچیز را در خود نگاه دار تا
رستگار شوی؛لبخند، ایمان، امید و ادب»، یادآور شد:لبخند و سکوت ویژگی بارزهمه انبیای الهی وشهدابوده است. انسان ها معمولی و گروه هستند؛یک عده صبح که بیدار می شوندمی گویندخدا بخیر کند صبح شد! و عده دیگری که در اقلیت هستند، می گویندخدایا شکر که صبح شد و دوباره فرصت زندگی پیدا کردیم.
تعبیر دنیا به خود ما بستگی دارد
انوشه در پایان به نخبگان جوان توصیه کرد:تعبیر دنیا دست خود شما و تفکر شماست نه دیگرانپس
سعی کنیدزیبایی ها را ببینید و نگاه زیبا داشته باشید. این دعای حضرت زهرا(س که
فرمودند «اللهم استعملنی لما خلقتنی له» کاملترین، جامع ترین و خالص ترین دعاهاست که در هیچ آیینی پیدا نمی شود.

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />