کد خبر : 2637
تاریخ انتشار : چهارشنبه 23 ژوئن 2021 - 0:06

علاقه مندان کشت گندم استان در روزمزرعه غلات نیشابور

علاقه مندان کشت گندم استان در روزمزرعه غلات نیشابور
روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور از برگزاری روز مزرعه غلات به منظور تسهیل و توسعه دانش فنی به مزارع و انتقال یافته‌های تحقیقاتی غلات به کشاورزان وکارشناسان استان خراسان رضوی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ در این روزمزرعه که با همت اداره ترویج وآموزش کشاورزی جهادکشاورزی نیشابور انجام شد، آخرین یافته‌های تحقیقاتی در زمینه گندم توسط محققان و پژوهشگران در اختیار بهره برداران قرار گرفت. رئیس ایستگاه تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی نیشابوردر روزمزرعه وانتقال یافته های غلات در جمع کارشناسان وبهره برداران با اهمیت پایداری در تولید غلات به بیان طرحهای مقایسه ای مزارع تحقیقی – ترویجی این ایستگاه پرداخت.داود رودی روز مزرعه را فرصتی برای انتقال دانش و جدیدترین یافته‌های تحقیقاتی به بهره برداران بخش کشاورزی دانست و گفت: در این روز کشاورزان، کارشناسان و مروجین بخش کشاورزی با ارقام جدید گندم آبی آشنا می شوند.

روز مزرعه غلات به منظور تسهیل و توسعه دانش فنی به مزارع و انتقال یافته‌های تحقیقاتی غلات به کشاورزان وکارشناسان استان با حضور محقق غلات مرکز تحقیقات خراسان رضوی، رئیس ایستگاه تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی نیشابور، کارشناسان بذرتولیدات گیاهی وترویج، رئیس آموزش بهره برداران ، رئیس اداره ترویج شهرستان، روسای مراکزجهادکشاورزی وجمعی از بهره برداران و کارشناسان سطح استان درایستگاه تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی نیشابور برگزار شد.

محقق غلات مرکز تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی خراسان رضوی درطی این آموزش با بیان مشخصات فنی وزراعی ارقام کشت شده وبررسی خصوصیات زراعی وفیزیولوژیک ارقام زراعی گندم آبی، افزایش ظرفیت نفوذ ارقام جدید در مزارع، افزایش تولید گندم و افزایش درآمد کشاورزان را ازاهداف اجرای این برنامه عنوان کرد و افزود: روز مزرعه یکی ازچرخه‌های انتقال دانش کشاورزی و حاصل نتیجه تحقیقاتی است که در مرکز وایستگاه تحقیقات کشاورزی انجام می‌شود و از طریق آموزش‌های ترویجی و انتقال یافته‌های تحقیقاتی به کشاورزان انتقال می یابد و در این زمینه کارشناسان بخش اجرا و کشاورزان پیشرو می‌توانند کمک شایانی کنند.حمیدرضا نیکخواه دسته بندی به نژادی ارقام گندم را براساس اقلیم سرد،معتدل، مرطوب شمال وگرم وخشک عنوان کرد وبه آزمایشهای سازگاری لاینهای امید بخش طی ۲ سال در ۷ ایستگاه اشاره نمود.

در این روز مزرعه ارقام ترابی، سیوند،سیروان ،بهاران، رخشان، نارین ، دوروم ولاینهای ۶،۱۰،۱۳،۱۴ کشت شده بازدید ومورد مقایسه قرار گرفت.

در حاشیه این روز مزرعه بهره برداران وکارشناسان، روز مزرعه نخود در ایستگاه رابرگزار کردند و کارشناس زراعت ومسئول بذر سازمان جهادکشاورزی توضیحات لازم را به کشاورزان را ارائه داد.

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />