تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 ژوئن 2021 - 18:25

تولیت آستان قدس رضوی؛

صیانت از جایگاه ولایت فقیه یکی از مهمترین وظایف مؤسسه نشر آثار امام خمینی(ره) است

صیانت از جایگاه ولایت فقیه یکی از مهمترین وظایف مؤسسه نشر آثار امام خمینی(ره) است
حجت الاسلام مروی گفت: صیانت از جایگاه ولایت فقیه یکی از مهمترین وظایف مؤسسه نشر آثار امام خمینی(ره) است.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار سرپرست مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی انجام شد، با اشاره به ایام سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)، اظهار کرد: باید معرفت مردم نسبت به امام خمینی(ره) را عمیق کنیم چرا که شناخت ظاهری و شعاری دوام نخواهد داشت، ما اگر می‌خواهیم انقلاب اسلامی پا برجا و مستحکم بماند، باید معرفت جامعه را نسبت به اندیشه‌ها و اصول امام(ره) افزایش دهیم تا نام و یاد امام مشمول گذر زمان و کهنگی نشود.

وی در ادامه به صفات متضادی که در شخصیت امیرالمؤمنین علی(ع) جمع شده بود، اشاره کرد و گفت: حضرت علی(ع) رسالت خود را به امر خاصی محدود نکرده بود، این حضرت در میدان نبرد با اشقیا شجاع‌ترین و قاطع‌ترین، در محراب عبادت عابدترین و در برابر یتیمان و ضعفا مهربان و رئوف‌ترین بود، امام خمینی(ره) نیز همچون جد بزرگوارشان ‌چنین شخصیتی داشتند.

حجت الاسلام والمسلمین مروی با بیان اینکه امام(ره) در میدان مبارزه با استکبار و قدرت های ظاهری جهان همچون کوه با صلابت و استوار و در برخورد با مردم و ضعفا همچون پدری مهربان و دلسوز بود، تصریح کرد: اگر اندیشه و آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) در اذهان مردم جامعه به خوبی تعمیق گردد، دیگر هجمه‌ها و توطئه‌های بدخواهان نمی‌تواند آن را از ذهن جامعه پاک و یا منحرف کند.

وی با تأکید بر لزوم توجه و معرفی اندیشه‌های والای امام خمینی(ره) در حوزه ‌های علمیه، تصریح کرد: متأسفانه گاهی اندیشه‌های امام(ره) و رهبری در جامعه و حوزه‌های علمیه غریب واقع می‌شود، نباید با رحلت شاگردان امام(ره) حضور اندیشه امام(ره) در حوزه‌های علمیه کم رنگ شود.

تولیت آستان قدس رضوی ابراز کرد: احداث مرکز نشر اندیشه‌های امام خمینی(ره) در حوزه علمیه به ویژه برای تبیین دیدگاه‌های آن بزرگوار در مباحث فقهی و اصولی بسیار خوب و لازم است.

وی با بیان اینکه اندیشه‌های فلسفی، عرفانی و سیاسی امام خمینی(ره) نیز نباید مورد غفلت قرار بگیرد، اظهار کرد: مرکز نشر اندیشه‌های امام خمینی(ره) نباید به باشگاه جریان‌های سیاسی مبدل شود، پس از قرن‌ها خداوند نعمت وجود امام خمینی(ره) را به مسلمانان عنایت کرده، باید از این نعمت عظمی صیانت کنیم و آن را در مسائل کوچک و جزئی هزینه نکنیم.

حجت الاسلام والمسلمین مروی اظهار کرد: همواره در طول تاریخ جریان‌های اصیل و روشنگر به خاطر تبیین و تفسیر ناصحیح دچار انحراف شده است، که انقلاب اسلامی و مبانی امام راحل عظیم الشان نیز از این آسیب مصون نخواهد بود، مگر اینکه تبیین و تفسیر مبانی بنیانگذار جمهوری اسلامی توسط شایسته ترین ها که سالهای طولانی با آن عبد صالح خدا حشر و نشر داشتند، صورت گیرد و انصافا چه کسی شایسته تر از رهبر عظیم الشان، این خلف به حق صالح امام راحل که می‌توانند این رسالت سنگین را به انجام برسانند.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه امام خمینی(ره) با آن علم، تقوا، زهد، عرفان، فقاهت، شجاعت و … افتخار روحانیت است، اظهار کرد: امام(ره) از گوشه نجف قدرت‌ها بزرگ جهان همچون آمریکا، انگلیس و شوری را به زانو درآورد و حکومتی که قدرت‌های جهان حامی آن بودند را سرنگون کرد.

وی اظهار کرد: نظریه ولایت فقیه یکی از مهم ترین ارکان اندیشه امام خمینی(ره) و عصاره تفکر، دیدگاه‌ها و یک عمر تلاش ایشان بود، لذا مؤسسه نشر آثار امام خمینی(ره) و دفتر وابسته به بیت امام(ره) یکی از مهمترین وظایفشان صیانت از این اندیشه بوده و باید در دفاع از ولایت فقیه پیشتاز باشد.

تولیت آستان قدس رضوی تفکر سیاسی امام خمینی(ره) را که در ولایت فقیه متبلور شده است، را ریشه انقلاب اسلامی دانست و با اشاره به هجمه‌های دشمن به ولایت برای ضربه‌ به نظام اسلامی، تصریح کرد: دشمنان داخلی و خارجی انقلاب با نیات سوء به دنبال زدن ریشه انقلاب هستند، اگر چنانچه به مسئولان یا مجموعه‌هایی انتقاد  داریم، نباید آن بهانه‌ای برای زدن ریشه شود، مرکز نشر آثار امام خمینی(ره) باید نسبت به این امر مراقبت کند زیرا ولایت فقیه بزرگ میراث و یادگار گرانسنگ امام(ره) است.

نمایندگی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) در مشهد تأسیس می‌شود

حجت الاسلام علی کمساری سرپرست مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) نیز در این دیدار تاکید کرد: اندیشه امام چون ریشه در معارف الهی و اسلامی دارد لذا اندیشه فرازمانی و فرامکانی ست و از این رو هرچه از رحلت امام(ره) زمان می گذرد در مواقف و مواضع مختلف به رجوع به این اندیشه و آرمان های تبلور یافته از بطن آن، بیشتر نیازمند می شویم.

وی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد گذشته مؤسسه در خصوص حفظ، صیانت، نشر و ترویج اندیشه تابناک امام راحل به تبیین رویکردهای جدید مؤسسه در این خصوص پرداخته و یادآور شد؛ اندیشه امام چون ریشه در معارف الهی و اسلامی دارد لذا اندیشه فرازمانی و فرامکانی ست و از این رو هرچه از رحلت امام(ره) زمان می گذرد در مواقف و مواضع مختلف به رجوع به این اندیشه و آرمان های تبلور یافته از بطن آن، بیشتر نیازمند می شویم.

حجت الاسلام کمساری با اشاره به ترکیب جمعیتی کشور و وجود جمعیت بالای پنجاه درصدی از نوجوانان و جوانان، به ضرورت اقدامات مؤثر و نوین فرهنگی در خصوص آشناسازی این بخش از جمعیت کشور با شخصیت و اندیشه امام اشاراه کرد و افزود: در این خصوص برنامه های متنوعی در دست اقدام داریم که امیدواریم به زودی شاهد آثار و برکات این برنامه ها باشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به درخواست های مکرر علاقمندان به حضرت امام(س) از احاد مختلف و نخبگان حوزوی و دانشگاهی مشهد، مبنی بر تأسیس نمایندگی موسسه در استان خراسان رضوی اشاره کرد و افزود این مهم به لطف خداوند و عنایت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام فراهم شده و بزودی شاهد تأسیس نمایندگی موسسه در مشهد مقدس خواهیم بود و امیدواریم این اقدام بخصوص با توجه به وجود حوزه علمیه خراسان رضوی و همچنین حضور برخی از شاگردان بزرگ حضرت امام نظیر شهید هاشمی نژاد، مرحوم آیت الله طبسی و بویژه حضور رهبر معظم و فرزانه انقلاب حضرت آیت ا.. خامنه ای خلف شایسته ی حضرت امام(س) بتواند موجب اشاعه و ترویج اندیشه امام(س) شود.

سرپرست مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) همچنین به ظرفیت بالای زائران حرم مطهر امام رضا علیه السلام از کشورهای مختلف اشاره کرده و این ظرفیت را بهترین فرصت برای فراهم کردن زمینه آشناسازی ایشان با حضرت امام(س) دانست.

حجت الاسلام کمساری در پایان از حسن همکاری آستان قدس رضوی بویژه تولیت محترم آن با مؤسسه تقدیر و تشکر کرد و از حجة الاسلام و المسلمین مروی خواست تا با حمایت و راهنمایی خویش زمینه توفیق نمایندگی مؤسسه در مشهد مقدس را فرآهم آورند.

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />