تاریخ انتشار : چهارشنبه 22 دسامبر 2021 - 14:01

شهرکهای صنعتی غیردولتی ویژه اشتغال مددجویان کمیته امداد باید در خراسان رضوی ایجاد شود

شهرکهای صنعتی غیردولتی ویژه اشتغال مددجویان کمیته امداد باید در خراسان رضوی ایجاد شود
سردار نظری گفت: شرکت شهرکهای صنعتی استان با مشارکت کمیته امداد باپرداخت تسهیلات برای تامین شغل مددجویان ومحرومین را در دستور کار خود قرار بدهند.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ یعقوبعلی نظری،استاندار خراسان رضوی با حضور در این شرکت و نشست با مدیرعامل و مدیران ستادی و شهرکهای استان افزود: توسعه شهرکهای کارگاهی و غیردولتی – صنفی در استان ضرورتی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، ایجاد کارگاه های کوچک در شهرکها زودبازده بوده و شغل بیشتری ایجاد می کند.

وی اظهار داشت: برای واحدهای صنعتی در استان چهار دستور کار شامل حفظ وضع موجود فعالیت واحدها، ارتقای ظرفیت تولید در واحدهای فعال، احیای واحدهای راکد و ایجاد ظرفیتهای جدید در بخش تولید در اولویت قرار گرفته است.

نظری افزود: هر کدام از واحدهای صنعتی فعال باید برنامه عملیاتی مبتنی بر تولید داشته باشند که تقویت، رسیدگی و مراقبت و ارتقای آنها بسیار مهم بوده و باید در اولویت قرار گیرد.

وی با تاکید بر تدوین یک برنامه مراقبتی برای واحدهای صنعتی فعال اظهار داشت: مدیران واحدهای تولیدی را نباید به حال خود رها کرد، بلکه مسئولیت حفظ و نگهداشت تولید و پیشگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی برعهده شرکت شهرکهای صنعتی است که مدیران را نسبت به انجام اقدامات پیشگیرانه، تقویت و ارتقای سطح تولید حساس کند و آموزشهای لازم را به وی بدهد چرا که بهترین شیوه برای حفظ واحد تولیدی، ارتقای آن است.

استاندار خراسان رضوی احیای ۳۲۵ واحد راکد در شهرکها و نواحی صنعتی استان را مورد تاکید قرار داد و گفت: مشکلات واحدهای صنعتی باید دسته بندی و برای حل آن برنامه ریزی لازم انجام گیرد، اطلاعات مربوط به این واحدها باید بروزرسانی و ارزیابی درست و عملیات دقیقی برای احیای آنها انجام شود.

وی اضافه کرد: هیچ دلیل موجهی برای معطل نگه داشتن یک ظرفیت تولیدی در شهرکها و نواحی صنعتی استان وجود ندارد چرا که احیای هر واحد به طور متوسط می تواند برای ۲۰ نفر شغل ایجاد کند.

نظری بیان کرد: هر شهرک صنعتی باید برنامه مجزایی در دو بخش واحدهای صنعتی و زیرساختها داشته باشد و باید برنامه هر شهرک بر مبنای چهار دستور کار استان برای شهرکهای صنعتی تدوین و عملیاتی شود.

وی شهرکها و نواحی صنعتی خراسان رضوی را مسئول تامین آب و برق واحدهای صنعتی مستقر در آنها دانست و گفت: با توجه به محدودیتها در تامین آب و برق، باید طرحهای مربوط به نصب نیروگاه خورشیدی برای تامین برق و بازچرخانی آب برای تامین آب واحدهای صنعتی در دستور کار شهرکها و نواحی صنعتی قرار گرفته و اجرایی شود.

نظری با تاکید بر جلوگیری از توسعه بی ضابطه نواحی صنعتی در خراسان رضوی گفت: ایجاد هر ناحیه صنعتی باید توجیه اقتصادی داشته و هدفمند باشد، به صرف اینکه ناحیه صنعتی در محلی ایجاد اما هیچ اقدامی در آن انجام نشود، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

اجرای ۲۱۰۵ طرح تولیدی در شهرکها و نواحی صنعتی استان

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: مجموعه واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره برداری مستقر در شهرکها و نواحی صنعتی استان ۲ هزار و ۷۷۱ واحد است که از این تعداد ۲ هزار و ۴۴۳ واحد فعال و ۳۲۸ واحد راکد است.

علی بهرامی زاده میزان واحدهای بهره برداری رسیده در شهرکها و نواحی صنعتی استان از کل طرحهای صنعتی در شهرکها و نواحی صنعتی کشور را ۵۸ درصد، متوسط اشتغال ایجاد شده از کل اشتغال ایجاد شده در شهرکها و نواحی صنعتی کشور را ۲۹ نفر و متوسط سرمایه گذاری در هر واحد از شهرکها و نواحی صنعتی استان را ۱۵ هزار میلیارد ریال ذکر کرد.

وی اضافه کرد: متوسط مساحت هر واحد صنعتی مستقر در شهرکها و نواحی صنعتی کشور چهار هزار و ۶۰۰ مترمربع اما این متوسط در شهرکها و نواحی صنعتی خراسان رضوی پنج هزار و ۲۰۰ مترمربع است که علت آن استقرار واحدهای بزرگ در شهرکهای صنعتی استان مانند واحدهای فولادی و کاشی و سرامیک است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: از ۲ هزار و ۱۰۵ طرح صنعتی در حال اجرا در شهرکها و نواحی صنعتی نیز ۳۲۵ واحد در مرحله نصب ماشین آلات قرار دارند، ۲۴۴ واحد در مرحله دیوارکشی، ۵۷ واحد در حال تکمیل سوله و باقی طرحها نیز در مرحله فونداسیون و ساختمان سازی هستند.

وی بیان کرد: میزان واحدهای صنعتی به بهره برداری رسیده در شهرکها و نواحی صنعتی خراسان رضوی طی پنج سال گذشته ۱۰۳ واحد بوده که زمینه اشتغال ۲ هزار نفر را فراهم کرده و میزان سرمایه گذاری انجام شده در این مدت چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال بوده است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی با اشاره به چهار هزار و ۸۳۴ قرارداد منعقده با سرمایه گذاران اظهار داشت: هم اینک شرایط زیرساختهای آب، برق و گاز شهرکها و نواحی صنعتی در شرایط مطلوبی است.

وی افزود: طی پنج سال گذشته میزان اراضی در اختیار شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی به ۶۹ هکتار رسیده است که تا پایان سال این میزان به ۱۰۰ هکتار افزایش می یابد.

وی خاطر نشان کرد: در پنج سال گذشته میزان آب تامین شده برای شهرکها و نواحی صنعتی استان ۶ لیتر بر ثانیه و میزان برق تامین شده ۱۸.۲ مگاوات افزایش یافته و با قراردادهای منعقد شده با سازمانهای مربوطه در سال جاری، ۱۶۳ مگاوات برق تا پایان سال ۱۴۰۲ به میزان برق در اختیار شرکت شهرکهای صنعتی استان اضافه می شود.

تکمیل تصفیه خانه چرمشهر تا پایان سال

بهرامی زاده به مهمترین پروژه های در حال اجرای شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در سال جاری اشاره و بیان کرد: اجرای فاز صنعتی شهرک صنعتی شماره پنج مشهد در گستره ۲۰ هکتار، توسعه شهرک صنعتی کلات به مساحت ۱۰۰ هکتار، توسعه ناحیه صنعتی جغتای به مساحت ۱۳۰ هکتار و ناحیه صنعتی زاوه به مساحت ۲۸ هکتار از جمله این طرحها است که عملیات اجرایی آنها در حال انجام است.

وی بیان کرد: تفاهم نامه هایی با سازمانهای دستاندرکار برای تامین برق شهرکها و نواحی صنعتی شماره پنج مشهد، کلات، گناباد، سبزوار، میان جلگه، خوشاب و داورزن منعقد و عملیات اجرایی آنها آغاز شده است که با تکمیل آنها ۲۹ مگاوات به میزان برق شهرکها و نواحی صنعتی استان اضافه می کند.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: پیمانکار برای طرح تصفیه خانه شهرک صنعتی چرمشهر با ظرفیت سه هزار مترمکعب در شبانه تعیین شده و عملیات اجرایی آن تا پایان سال به اتمام می رسد، عملیات اجرایی تصفیه خانه کاشمر به عنوان نخستین پروژه مشارکتی این شرکت با آستان قدس رضوی نیز آغاز شده و پیشرفت ۲۰ درصدی دارد.

بهرامی زاده با اشاره به برنامه شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی مبنی بر واگذاری ۳۰۰ کارگاه تولیدی تا پایان سال گفت: تاکنون ۱۰۰ کارگاه تولیدی در شهرکهای صنعتی مشهد، توس، خیام و شهرک فناوری صنایع غذایی به متقاضیان واگذار شده است.

وی بیان کرد: هم اینک اراضی کارگاهی به تعداد ۷۰ واحد در شهرک صنعتی چناران آماده واگذاری است.

**تحول ساختار اداری شرکت شهرکهای صنعتی استان

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: ساختار اداری در این شرکت کاملا سنتی و دستی است، حسب دستور مدیرعامل محترم سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، خراسان رضوی پایلوت اجرای طرح پیاده سازی سیستم پنجره واحد بی.آر.پی سازمانی قرار گرفته و هم اینک با بهره گیری از همکاری مشاوره ای برخی سازمانها این سیستم در حال پیاده سازی است.

وی اضافه کرد: شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی برنامه خود را برای بخشهای زیرساختی، واگذاری اراضی به واحدهای تولیدی، توسعه واحدهای صنعتی، حضور واحدها در نمایشگاه های داخلی و خارجی، دانش بنیان شدن واحدهای صنعتی، تامین نیازهای فناورانه واحدها و برگزاری دوره های آموزشی تدوین کرده که آماده تامین اعتبار است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: در راستای افزایش اختیارات مدیران شهرکهای صنعتی چهار فرآیند صدور مجوزهای واحدهای صنعتی، واگذاری زمین، اصلاح پروانه های ساختمانی و تغییر نام واحد به مدیران شهرکها و نواحی صنعتی استان تفویض شد.

وی با بیان اینکه قرارگاه مانع زدایی و پشتیبانی از تولید در شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی ایجاد شده است، افزود: ایجاد این قرارگاه فعالیتهای موازی در شرکت را در یک مجموعه قرار داده است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: کمیته داوری این شرکت نسبت به تعیین تکلیف کلیه قراردادهای صنعتی راکد وارد عمل شده و تاکنون ۱۰ هکتار از اراضی مربوط به این قرارداده پس گرفته شده که با تعیین تکلیف کلیه قراردادهای راکد سالهای ۹۷ و ۹۸، اراضی پس گرفته شده تا پایان سال به ۲۰ هکتار می رسد.

پایان پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />