کد خبر : 7921
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 12 جولای 2022 - 21:13

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد:

شهرداری مشهد آماده همکاری با گروه‌های حامی حیوانات در خصوص کنترل جمعیت سگ‌های دوره‌گرد و بی‌خانمان بر اساس قانون است

شهرداری مشهد آماده همکاری با گروه‌های حامی حیوانات در خصوص کنترل جمعیت سگ‌های دوره‌گرد و بی‌خانمان بر اساس قانون است
نجفی در مورد سگ‌های دوره گرد و بی‌خانمان گفت: این یک واقعیت است که انسان در راستای گسترش حوزه نفوذ خود در حیطه زندگی سایر حیوانات مداخله می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ علی نجفی، معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهددر گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: طبق تحقیقات زیست جانوری و به خصوص کارشناسان صاحب نظر در مورد سگ سانان، بدنبال احساس ترس از انقراض و کاهش نسل، هرچه تعداد آنان یا  کشتار کاهش یابد، به شکل برنامه‌ای نانوشته، تعداد دفعات زاد و ولد و همچنین تعداد ماده‌زایی آنان افزایش می‌یابند، در واقع اگر بخواهیم واقعه بینانه نگاه کنیم این انسان است که برای طبیعت ایجاد مزاحمت می‌کنند لذا منطقا و طبیعتاً نمی‌تواند آن را به عنوان عارضه نامطلوب شناسایی کند.
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه انسان و حیوان در طبیعت هرگز در تعارض نبوده است تصریح کرد: باید به سمتی برویم که هم عناصر طبیعت که همانا سرمایه‌های اکوسیستمی ژیکی هستند حفظ شود هم جان انسان که باید کرامت و شان و آرامش و امنیت آنان حفظ گردد.
نجفی با اشاره به اینکه باید ببینیم این چالش و اختلاف از کجا به وجود می‌آید، خاطرنشان کرد: در وهله اول هر حیوانی در حیطه زندگی یک حوزه قلمرو و نفوذ سلطه دارد، اگر انسان وارد آن حوزه بشود و در حیطه حاکمیت آن حیوان مداخله کنند این مداخله چه مثبت یا منفی قطعا در تنظیم و تعادل بقای حیوانات را برهم میزند.
وی ادامه داد: سگ‌ها آفریده پروردگار حکیمند و از دیرباز در کار نگهبانی گله و زنده‌یابی در حوادث در کنار انسان بوده و هست لیکن حضور و تردد آنها در بافت زندگی انسان‌ها قابل قبول و خوشایند همه نیست از طرف دیگر باید به انواع حیوانات رقیب مانند شغال، گرگ و روباه اشاره کرد که در تعارض منافع با سگ شناخته شده‌اند، لذا هر چه حوزه نفوذ سگ را در حاشیه شهر کم کنیم، حضور سایر حیوانات رقیب افزایش می‌یابد که این امر بدیهی و حتمی است.
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد اضافه کرد: بنا بر بررسی‌های انجام شده از سالهای قبل به همان تعداد که سگ‌ها معدوم شدند نه تنها در سال بعد تعدادشان کم نشده بلکه بیشتر شده است.
وی با طرح این سوال که در این رابطه چه باید کرد؟ گفت: بنده که مسئولیتی را پذیرفته‌ام موظف هستم در چارچوب وظایف سازمانی دستورالعملی که ابلاغ میشود را اجرا نمایم.
معاون خدمات و محیط زیست  شهری شهرداری مشهد افزود: من و همکارانم تمایل به کشتن سگ‌ها نداریم، اما باید در حوزه ارائه خدمات شهری آرامش خاطر و امنیت روانی شهروندان را فراهم نمایم لذا باید سگ‌های دوره گرد و بی‌خانمان را جمع‌آوری و ساماندهی کنیم.
نجفی اضافه کرد: ما طبق قانون ۵۵ شهرداری‌ها موظفیم دستورالعمل کنترل جمعیت سگهای دوره گرد وبی خانمان را که از طرف وزارت کشور ابلاغ شده عمل نمائیم.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه مشهدالرضا به شهر امام ضامن آهو معروف است سعی میکنیم با کسب مجوزهای شرعی و قانونی از ظرفیت‌های موجود این دومین کلانشهر ایران استفاده و مفاد “دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های دوره گرد و بی‌خانمان” را با خوانش اخلاقی و انسانی اجرا کنیم.
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد بیان کرد: در زمان مسئولیتم در نیشابور توفیق شد با روش مناسب و کمک بخش خصوصی، سگ‌ها عقیم‌سازی و واکسینه شوند، نوید داد ما در مشهد هم این آمادگی را داریم تا با همکاری بخش خصوصی و مردمی این اقدامات را انجام دهیم.
نجفی بیان کرد: شهر با فضای سبز و پرواز و نوای  پرندگان زیباتر میشود، به نظر من همان طور که امروز در کوچه و خیابان انسان‌ها با گربه‌ها زندگی مسالمت آمیزی دارند، اگر سگها هم عقیم‌سازی و واکسینه شده باشد میتواند در حومه شهر زندگی کنند، زیرا خطر ندارند و چرخه اکوسیستم نیز حفظ میشود که این مهم نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.
وی ادامه: البته موضوع حمایت از سگهای دوره گرد با روشی که عرض کردم با نگهداری حیوانات به خصوص سگ به شکل شخصی در خانه و سگ گردانی در سطح شهر  فرق دارد و مد نظر من ترویج این رویکرد نیست.
معاون خدمات و محیط زیست  شهری شهرداری مشهد بیان کرد: ما در این راستا تلاش میکنیم تا این تضاد و تحدید  موجود را   به یک فرصت همزیستی بدل نماییم به‌طوریکه زندگی انسان و مسائل بهداشتی در آن حفظ شود، سگها هم، حوزه نفوذ قلمرو و زندگی بی‌خطر خودش را داشته باشد و از طرفی ما نیز با روش‌های کارشناسی و  اخلاق‌مدار همانند مدل برخی کشورها مدیریت کنترل جمعیت این حیوان پر زاد و ولد را اجرایی کنیم.
نجفی یکی از مولفه‌های مهم در اجرای اخلاقی دستور العمل  کاهش و کنترل جمعیت سگها، وجود حامیان مهربان و وجود منابع غذایی فراوان در مشهد عنوان کرد و افزود: منتظر بازتاب نظرات کارشناسان و حامیان هستیم تا طبق برنامه  مردم همکاری کنند پسماند غذایی را در زمان مناسب در مکانهای مشخص شده قرار بدهد تا انگیزه حضور سگهای واکسینه و عقیم شده را از داخل شهر حذف کنیم.
وی گفت: شیوه نامه قبلی در حال بررسی است چون یک سری اشکالات اجرایی داشته است که کارشناسان خبره ما به دنبال اصلاح آنها هستند.
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: همزمان با اصلاح ساختار این کار و شیوه‌نامه جدید، محددویت‌ها و موانع اجرایی مرتفع و احداث زیرساخت‌ها مدنظر قرار می‌گیرد و مهم‌تر از همه باید راهکارهای جلب مشارکت بیشتر بخش خصوصی و مردمی را فراهم نماییم.
نجفی با بیان اینکه عده قابل توجهی دوستدار سگها هستند، عنوان کرد: گروهای هستند که به نام حمایت از حیوانات در حال تجارت و توله‌کشی می‌باشند، حتی بعضی از این گروهای اعضایی در خارج کشور دارند که به عنوان حمایت از حیوانات پول به حساب این افراد می‌ریزند که در برنامه جدید این سودجویان شناسایی می‌شوند.
وی این افراد را ستمگر خواند و گفت: این موضوع باعث بی‌اعتمادی مردم به گروهای واقعی حامی حیوانات می‌شوند چرا که کمک بقیه افراد را زیر سوال می برند و جلو هر حرکتی دیگر حیوان دوستانه واقعی را هم می‎گیرند به نظر من آنها متهم اصلی این جریان هستند که این جریان در مشهد به شکست انجامید.
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد بیان کرد:  اکنون چنانچه انجمن‌های حامی حیوانات و سمن‌های در این زمینه فعالیت میکنند بخواهند به این موضوع ورود پیدا کنند ما آمادگی همکاری جهت عقیم سازی و واکسیناسیون سگهای دوره گرد و بی‌خانمان را داریم.
دکتر نجفی در خصوص شرایط این گروه‌ها گفت: اینها طبیعتا می‌بایستی موسسه رسمی تبت شده داشته باشند و از دامپزشکی و سازمان حفاظت از محیط زیست مجوز کسب کنند تا بتوانند با ما همکاری کنند.
وی در خصوص دادن مکانی برای این گروها عنوان کرد: شهرداری مشهد مکانی دارد که سگها بتواند فقط برای مدت یک هفته نگهداری و واکسیناسیون و عقیم سازی گردند.
وی خاطر نشان کرد: طبیعتا گروه‌های حمایتی متقاضی داوطلبانه میتوانند در محدوده تعین شده، سگهای واکسینه و عقیم شده را ابرسانی غذارسانی و پایش نمایند البته چنانچه بتوانیم فضا را برای نگهداری از این سگها تامین نماییم  دریغ نمی کنیم.
معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد در خصوص دادن زمینی برای این کار به گروه‌های دوستدار حیوانات گفت: انشاله تلاش میکنیم زمینی مختص این کار تعریف گردد البته به شرط  اینکه بعدا این زمین تغییر کاربری داده نشود ما حاضریم با این گروهای همکاری نموده و در کمیسیون امور زیربنایی و کمیسیون ماده پنج همراهی و شرایط را تسهیل کنیم.
وی با اشاره به اینکه سالهای ۹۴ و ۹۵ یک نفر کینه ورزانه  یکسری تصاویری دلخراش از وضعیت مدیریت جمعیت سگهای دوره گرد توسط  شهرداری مشهد را منتشر کرده بود بیان کرد: این فرد در مرجع قضایی محکوم شد اماسازمان در آن مقطع با یک ملاحظاتی رضایت داد، اما متاسفانه شاهد این هستیم این شخص اخیرا تصاویری را دوباره در فضای مجازی  منتشر نموده و موجب تشویش اذهان عمومی شده است اینها به دنبال چه هستند نمی دانم؟ شاید دنبال عقده گشایی از محکومیت سابق هستند که این مسائل را نشر می‌هند!
دکتر نجفی  در پاسخ به این سوال که برنامه شما برای رفع خطر این سگها در حاشیه شهر مشهد چیست؟ بیان کرد؛ با برقرای هماهنگی بین سازمانی وظیفه واکسیناسیون سگها  با دامپزشکی خواهد بود ضمنا با فرمانداری بخشداری و دهیاری‌ها همکاری‌های لازم صورت میگیرد.
وی در خصوص معدوم سازی سگها که تبدیل به تجارت برای بضی‌ها  شده بود عنوان کرد: قبلاً به ازای هر قلاده سگی که می آورند مبلغ وجهی دریافت می‌کردند که این موضوع یک سری شائبه‌های به وجود آورده بود که با کارشناسی موضوع این فرایند را تغییردادیم و به جای وجه مقرر گردید اگر سگی در سطح محدوده شهری دیده شود ان پیمانکار را جریمه کنیم.
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه ما یک سری وظایف قانونی داریم البته توان هماهنگ سازی و پیگیری نیز داریم گفت: من قول میدهم در حد وظایف و اختیارات  به این گروه‌های حمایتی کمک کنیم بطوریکه هم در شهر امام ضامن آهو کشتار و قتل عام سگها را نداشته باشیم هم در داخل شهر سگها را رها نبینیم هم در مورد حذف پدیده سگ گردانی فرهنگسازی کنیم و هم از  ظرفیت حمایت و مشارکت شهروندان حامی در حل و رفع مشکلات  کنترل جمعیت سگهای دوره گرد و بی خانمان استفاده نماییم.

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />