تاریخ انتشار : سه‌شنبه 2 نوامبر 2021 - 14:38

زمینه برای حضور نوجوانان به عنوان کنشگران مشهد آینده فراهم شود

زمینه برای حضور نوجوانان به عنوان کنشگران مشهد آینده فراهم شود
ارجائی با اشاره به مغفول ماندن نقش نوجوانان در جامعه گفت: باید زمینه فعالیت برای حضور نوجوانان به عنوان کنشگران «مشهد آینده» در جامعه فراهم شودبرهمین اساس مدیریت شهری در دوره ششم توجه ویژه ای به نوجوانان خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ سید عبدالله ارجائی، شهردار مشهد در نشست با تشکل ها و فعالان حوزه نوجوانان که با حضور معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری مشهد برگزارشد، افزود: معتقدیم که طی سالیان گذشته توجه خاص و ویژه ای به نوجوانان نشده است.

وی اضافه کرد: آنچیزی که امروز مغفول مانده، موضوعات مرتبط با نوجوانان است که نیاز به توجه ویژه دارد.

شهردارمشهد الرضا(ع) با بیان اینکه به دنبال تفکیک سنی در جامعه نیستیم، اظهارکرد: چنان که باید به جوان و سالمندان نیز توجه نشده است، اما آنچه که در این میان مغفول تر مانده، نوجوان است، البته این به معنی نپرداختن به موضوعات مرتبط به سایر رده های سنی نیست.

ارجائی تصریح کرد: در دوره جدید مدیریت شهری مبنای ما این است که نوجوانان مورد توجه ویژه قرار بگیرند، اما برای تحقق آن به دنبال راهبرد مناسب هستیم، این راهبرد باید در جلسات و نشست های تخصصی با حضور خود نوجوانان تدوین و الگوها، محتوا و چگونگی اجرای آنها تعریف شود.

وی با اشاره به اینکه با حذف هیچ قشری نمی توان برای آنها تصمیم گرفت، خاطرنشان کرد: لذا تاکید داریم که جلسات برنامه ریزی و تعیین راهبردها در حوزه نوجوانان هرچه سریعتر با حضور خود آنها برگزار و راهبرد مناسب ظرف مدت یک ماه آماده شود.

شهردارمشهد الرضا(ع) ادامه داد: این جلسات نباید محدود به حضور نخبگان نوجوان شود، بلکه باید همه نوجوانان را دربر بگیرد تا بتوانیم برنامه ای جامع را تدوین و آماده اجرا کنیم.

ارجائی گفت: درمجموع اصل حرف ما این است که آینده از آن این طیف سنی است و باید با نظر خودشان آینده را بسازیم.

وی با بیان اینکه آن چیزی که از آن به عنوان مشهد فردا یاد می کنیم، مشهدی است که ما اداره کننده اصلی آن نیستیم، اظهارکرد: در مشهد آینده ما سالخوردگانی هستیم که باید مدیریت افرادی را ببینیم که امروز از چرخه تصمیم گیری خارج هستند.

شهردارمشهدالرضا(ع) افزود: با توجه به این موضوع اکنون باید به نوجوانان فرصت داده شده و زمینه را برای آموزش و تجربه اندوزی آنها فراهم کرد تا بتوانند درتصمیم گیری ها نقش آفرینی کنند.

ارجائی تصریح کرد: انتظاری که از تشکل ها و فعالان حوزه نوجوان داریم ، ارائه یک مدل برای تحقق این هدف است که چگونه می شود زمینه را برای حضور نوجوانان که کنش گران مشهد آینده هستند، درمشهد امروز فراهم کرد؟!

وی ادامه داد: امروز باید شهردارنوجوان، معاون شهردارنوجوان، شورای شهر نوجوان و…را برای مشهد آینده آموزش دهیم و به آن بپردازیم، حال این کار درقالب خانه نوجوان یا انجمن نوجوان باشد، فرقی نمی کند.

شهردارمشهد الرضا(ع) اضافه کرد: البته نباید به دنبال ایجاد ساختار جدید باشیم بلکه باید از ساختارها و ظرفیت های موجود استفاده و آنها را حمایت کنیم.

ارجائی افزود: برای تحقق این هدف ظرفیت های خوبی از جمله فرهنگسراها، بوستان ها و … در اختیار شهرداری است که می توان آن را به کارگرفت.

وی گفت: همچنین رسانه هایی مانند فضاهای تبلیغاتی و اکران های شهری در اختیار شهرداری است که یا در دسترس سایر دستگاه ها نیست و یا اگر هست، گران و هزینه بر است؛ از این ظرفیت نیز می شود در حوزه نوجوانان استفاده کرد.

شهردارمشهد الرضا(ع) افزود: طبق بررسی های انجام شده طی چند سال گذشته، بهترین رسانه ای که با عموم جامعه در سطح شهر تعامل برقرارمی کند، تابلوهای تبلیغات شهری است، سوال این است که نوجوانان چقدر مخاطب این حوزه بوده اند؟ و چقدر محتوا داریم که از طریق این رسانه خوب به نوجوانان انتقال دهیم؟

ارجائی،اضافه کرد: چگونه توقع داریم که نوجوان ما احساس استقلال کند درحالی که مخاطب ما نبوده است، هیچ وقت پیامی ویژه نوجوان تولید و به آنها منتقل نکرده ایم؛ فقط به دنبال این بودیم که روی نوجوان تاثیربگذاریم و بگیریم و تربیتش کنیم این گونه رفتار هویت بخشی و شخصیت بخشی به نوجوان نیست .

وی تصریح کرد: این سوال ها و شبیه آنها، باید توسط تشکل ها و فعالان حوزه نوجوانان، آموزش و پرورش و کانون فکری کودکان و نوجوانان پاسخ داده شده و برای آن راهکار مناسبی با مشورت و حضور نوجوانان اندیشیده شود، مدیریت شهری نیز از آن حمایت خواهد کرد.

شهردارمشهدالرضا(ع) افزود: در مجموع انتظار ما از این گونه نشست ها تعریف برنامه ای برای بازکردن پای کنشگران مشهد آینده به مدیریت شهری امروز جهت آموزش و تجربه اندوزی برای اداره مشهد آینده است.

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />