تاریخ انتشار : شنبه 3 دسامبر 2022 - 12:24

رشد۱۴۰ درصدی صادرات صنعت چاپ در خراسان رضوی نسبت به سال گذشته

رشد۱۴۰ درصدی صادرات صنعت چاپ در خراسان رضوی نسبت به سال گذشته
سروری گفت: در هفت ماه امسال نسبت به هفت ماه سال گذشته صادرات چاپ خراسان رضوی ۱۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ جلیل سروری، معاون فرهنگی ورسانه ای اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان رضوی در اختتامیه نمایشگاه چاپ وبسته بندی افزود: این نمایشگاه فرصت بسیار خوبی برای شناسایی ظرفیت ها و توانمندی های فعالین عرصه چاپ مشهد و استان خراسان رضوی به استان‌های اطراف وبطبع کشور های همسایه فراهم کرده است.

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت:یکی از قابلیت ها وتوانمندی های ما در حوزه چاپ داشتن شهرک اختصاصی چاپ در مشهد میباشد .

سروری اعلام کرد:صادرات چاپ در هفت ماه اول سال نسبت به هفت ماه اول سال گذشته تقریباً ۱۴۰درصد در محصولات چاپ رشد داشته است که این امر نشانگر ارتباط مناسب با تجارت کشور همسایه مخصوصا کشور افغانستان میباشد.

ابوالحسن ایزدی، مسئول نظارت و پیگیری امور چاپخانه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در ادامه افزود: حدود ۵۶ واحد در زمینه چاپ و بسته بندی حضور دارند که از این تعداد ۱۸ واحد مربوط به استان خراسان رضوی می باشد.

وی در خصوص حضور کشورهای خارجی بیان کرد: هیئت های تجاری کشورهای افغانستان و پاکستان که حدود ۵۵ نفر می باشند نیز در این نمایشگاه حضور دارند.

مسئول نظارت و پیگیری امور چاپخانه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان رسیدگی به مشکلات صنعت چاپ را علت تصریح در عمل کرد نمایشگاه دانست واظهار کرد:به دلیل گرانی تجهیزات و ماشین آلات صنعتی بار مالی بسیاری زیادی برفعالان عین عرصه وارد گردیده است.

وی افزود: همچنین کمبود مواد اولیه، کاهش شدید سفارسات چاپی به دلیل تحریم از مشکلاتی است که در این دوسال اخیر گریبان این صنعت را فرا گرفته است.

ایزدی ابراز کرد: فرسودگی ناوگان صنعت چاپ یکی دیگر از این مشکلات است و حمایت جدی دولت را می طلبد که با دادن تسهیلات و نرخ سود کمتر زمینه ورود ماشین آلات جدید و بروز در کشور فراهم می شود.

مسئول نظارت و پیگیری امور چاپخانه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استاننمایشگاه صنعت و چاپ بسته بندی خراسان رضوی را فرصتی برای نمایش توانمندی ها به عنوان یکی از قطب های صنعت چاپ کشور عنوان کرد و گفت: نمایشگاه تاثیر بسزایی در شناساندن محصول و خدمات دارد که در نتیجه موجب ضرورت و سودهی بهتر می شود.

وی با بیان اینکه مشکلات اخیر کشور بر نمایشگاه صنعت چاپ نیز تاثیرگذار بود، خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط کشور برگزاری این نمایشگاه جای بسیار خوشحالی دارد و مشارکت چه به لحاظ متقاضیان و متراژ در نظر گرفته شده نسبت به سال گذشته ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد داشته است که استقبال متخصص بسیار خوب بوده است و اگر مشکلاتی اخیرا برای کشور به وجود نمی آمد درصد مشارکت امسال بسیار بالاتر بود چون بسیاری از شرکت ها ثبت نام کرده بودند که در روزهای اخر برگزاری نمایشگاه انصراف دادند.

ایزدی افزود: هر اندازه بتوانیم مشارکت واحدهای چاپی را در نمایشگاه داشته و حضورشان فعال ترباشد بازخورد و نتیجه بهتری خواهد داشت

مسئول نظارت و پیگیری امور چاپخانه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانابراز کرد: حضور هئت های تجاری کشورهای همسایه باعث توسعه هر چه بیشتر صادرات فرآوده های چاپی خواهد شد و ما در هفت ماه امسال ۱۴۵۰ میلیارد تومان صادرات فرآورده‌های چاپی استان را به وزن تقریبی ۳۰ میلیون کیلو گرم داشتیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />