تاریخ انتشار : یکشنبه 5 دسامبر 2021 - 18:13

عضو کمیسیون جهش تولید مجلس:

درآمد زعفران باید برای کشاورزان باشد

درآمد زعفران باید برای کشاورزان باشد
زنگنه گفت: متاسفانه با وجود آنکه می‌ گوییم درآمد زعفران باید برای به کشاورزان باشد، اما موج سواری مافیا زعفران در رسانه ها موجب نابودی دسترنج زحمات کشاورزان شده است.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ محسن زنگنه، عضو کمیسیون جهش تولید مجلس در مراسم تکریم از زعفرانکاران با اشاره به اینکه علی رغم دو برابر شدن میزان صادرات در حوزه زعفران، میزان ارز وارد شده به کشور ۷۰ درصد کاهش یافته است، گفت: مافیای زعفران که در دولت قبل سر آن در پاستور و دمش در بازار رضای مشهد بود این روزها دائما با رسانه ها مصاحبه یا به دولت و مجلس نامه نگاری می کنند که قیمت زعفران کاذب و باید کاهش یابد.
نماینده مردم تربت حیدریه خطاب به مافیای زعفران اظهار کرد: اگر واقعا به خاطر خشکسالی قیمت افزایش پیدا کرده است، چرا اینقدر عصبانی هستید و علیه زعفران مصاحبه و امضا جمع می کنید، این نشان می دهد عملکرد خوب وزارت جهاد و مجلس و عدم اعتماد به شورای ملی زعفران قیمت این محصول را به قیمت جهانی نزدیک کرده است. متاسفم برای کسانی که متعلق به این شهر هستند و با مافیای زعفران فالوده می خورند و صادر کننده نمونه زعفران هم می شوند.
عضو کمیسیون جهش تولید مجلس گفت: بعد از اینکه تعاون روستایی خرید حمایتی را اغاز کرده همین افراد با اکانت های فیک در کانال ها و گروهها به دنبال ضربه به قیمت زعفران بودند و متاسفانه برخی از شهروندان تربت حیدریه در گروهها و کانالها این مطالب را دست به دست منتشر می کنند، لذا توصیه می کنیم مراقب باشند که در زمین چه کسانی بازی می کنند.
حسین شرافتی راد، معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه اظهار کرد: اقتصاد امروز باید دانش محور و مردم محور باشد. متاسفانه در حوزه زعفران بین تولید، سرمایه و درآمد فاصله است و کشاورزی که زحمت می کشد به درستی لذت آن را نمی بیند، لذا درآمد زعفران باید متعلق به کشاورز باشد و با دغدغه هایی که دارد به کشاورز امید بدهد.
شورای ملی زعفران یا باید منحل شود یا کشاورزان در آن تصمیم گیری کنند
مهدی جهانشیری، عضو شورای اسلامی تربت حیدریه در این مراسم گفت: حاصل دسترنج زعفرانکاران خراسان رضوی برای اعضای شورای ملی زعفران هتل و زمین و ثروت در داخل و خارج کشور شده و هنوز با جمع کردن امضا و فشار به دولت و مجلس در پی کاهش قیمت این محصول جهانی هستند. این در حالی است که از هیچ کشاورزی نسبت به ایجاد این شورا و اعضای آن نظرخواهی نشده است؛ ۹ نفر دور هم جمع شده اند و برای ۱۲۰ هزار خانوار زعفرانکار و کشاورز رنج دیده تصمیم می گیرند.
وی افزود: با دستور برخی از اعضای شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان زعفران کرکره فروشگاه های زعفران و قیمت آن در بازار رضای مشهد بالا و پایین می رفت اما حالا با ورود بازار سرمایه و بورس به صنعت زعفران مدیریت به نفع کشاورزان شده و آن ها نیز از فروش محصولات خود خوشحال هستند.
عضو شورای اسلامی تربت حیدریه تصریح کرد: مافیای زعفران در شورای ملی زعفران و اتحادیه صادر کنندگان زعفران ۱۴۰ امضا جمع کردند که قیمت زعفران کاذب است و از نفوذ خودشان در رسانه ها استفاده می کنند تا قیمت را کاهش دهند و این در حالی است که افزایش قیمت به سود کشاورز و به ضرر دلالان و مافیاست. ما از مسوولان تقاضا داریم شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان زعفران را یا منحل و یا کشاورزان در آن تصمیم گیری کنند.
در انتها این جلسه نیز از کشاورزان نمونه حوزه زعفران توسط مسئولین شهرستان تقدیر به عمل آمد. همچنین بيانيه ای توسط کشاورزان حاضر در این مراسم قرائت و طوماری نیز امضا شد که به موجب آن کشاورزان اعتراض خود را نسبت به عملکرد شورای ملی زعفران و به تبع آن اتحادیه صادر‌کنندگان زعفران اعلام‌ کردند و نسبت به مسائلي نظیر: حضور افراد دارای سابقه نشر اکاذیب در این‌ شورا،‌ مکاتبات و نامه نگاری ها به ضرر کشاورزان، جلوگیری از ورود ایده‌ های نو و بدیع جوانان به این حوزه و بعضا مقابله با آن ها، فعالیت های سودجویانه در لباس حمایت از کشاورز، مقابله با افزایش قیمت زعفران که به نفع کشاورزان است، استفاده از برخی رسانه ها به منظور ایجاد جو روانی علیه منافع کشاورزان و رانت خواری توسط اعضای این شورا اعلام شکایت کرده و از مسئولان خواستار رسیدگی هرچه سریع تر به این موارد شدند.
البته موج اعتراضات کشاورزان حوزه زعفران به اقدامات شورای ملی زعفران به یک استان محدود نشده و این جریان توسط کشاورزان سراسر کشور در حال رشد و شکل گیری است.

پایان پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.