تاریخ انتشار : دوشنبه 13 دسامبر 2021 - 22:33

جایگاه خراسان رضوی درحوزه صنایع چاپ و بسته بندی

جایگاه خراسان رضوی درحوزه صنایع چاپ و بسته بندی
تحفه گرگفت: استان خراسان رضوی، جزو یکی از سه استان پیشرو و برتر کشور در حوزه صنایع چاپ و بسته بندی میباشد.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ افشین تحفه گر؛ معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: در حال حاضر استان خراسان رضوی با دارا بودن ۳۸۵ واحد چاپی با ظرفیت بیش از ۴۵۰۰ ورق و اشتغال مستقیم ۵۰۰۰ نفر در رسته های پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ جزو یکی از سه استان پیشرو و برتر کشور در حوزه صنایع چاپ و بسته بندی میباشد.

از مجموع واحدهای چاپی استان تعداد ۲۱۷ چاپخانه در زمینه افست،۲۵  واحد در حوزه لفاف (فلکسو) و تعداد ۵  واحد چاپی در زمینه لیبل و تعداد۱۳۸ واحد چاپی نیز در عرصه لیتوگرافی، چاپ سیلک، چاپ دیجیتال  و عملیات تکمیلی پس از چاپ فعالیت مینمایند.

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: برگزاری ۹ دوره نمایشگاه های بین المللی چاپ و بسته بندی استان خراسان رضوی از جمله برپایی و برگزاری فاخر و مطلوب ۲ دوره نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی کشورهای عضو سازمان همکاریهای فرهنگی و اقتصادی اکو در سالهای ۹۰ و ۹۲(۲۰۱۰ و ۲۰۱۲) با حضور کشورهای ۱۰گانه عضوشامل ایران، ترکیه، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان نشان از قابلیتها و توانمندیهای استان خراسان رضوی در عرصه صنعت بین بخشی و فرابخشی چاپ دارد.

ایشان اظهار کرد: این اداره کل در سالهای ۹۸ و ۹۹ باصدور مجوز تولید، چاپ و صادرات بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان محصولات و فرآورده های چاپی گام موثری در راستای رونق و جهش تولید و نیز تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته است. در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ نیز مجوز تولید، چاپ و صادرات بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان محصولات چاپی صادر شده است که این فرآورده های چاپی عمدتاً به کشورهای آسیای میانه ، عراق و برخی کشورهای اروپایی صادر شده است.

وی افزود: با توجه به فراوانی حضور زائر و مسافر، تعدد مراکز حوزوی و دانشگاهی و جمعیت بالای دانشجویی و دانش آموزی، همچنین مزیت‌های  نسبی استان در حوزه تولیدات کشاورزی، باغی و دامی و تعدد صنایع تبدیلی و تکمیلی و نیز همسایگی با کشورهای فارسی زبان و مسلمانان آسیای میانه بستر بسیار خوبی را برای رشد همه  رسته های چاپی بویژه چاپ افست، چاپ فلز، تتراپکها و چاپهای چند لایه فراهم نموده است که این قابلیتهای بالفعل و بالقوه توسعه و تجهیز ناوگان صنایع چاپ و بسته بندی استان به دستگاه ها و ماشین آلات مدرن و پیشرفته را ضروری نموده است.

تحفه گر گفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خود اتکایی به تولید در داخل و رفع موانع تولید و توجه دولت به صنعت چاپ و بسته بندی به عنوان صنعتی راهبردی،  پایه، مادر و اهتمام به این صنعت در راستای نوسازی و بهسازی ناوگان صنایع چاپ و بسته بندی از طریق اعطای تسهیلات ارزی و ریالی مناسب و ارزان قیمت با اقساط طولانی، پذیرش دستگاهها و ماشین آلات چاپ به عنوان وثیقه و جایگزینی آنها با سایر وثایق از جمله وثیقه های ملکی، همچنین انجام برنامه ریزی های لازم به منظور جذب سفارشات چاپی کشورهای، شناسایی و توسعه بازارهای جدید همسایه  گام موثری در راستای رشد، توسعه و پیشرفت صنعت استراتژیک چاپ استان خراسان رضوی خواهد بود. استان خراسان رضوی با توجه به ظرفیت های موجود و  توسعه ناوگان صنعت چاپ می تواند به بارانداز صنعت چاپ کشور تبدیل شود.

پایان پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />