تاریخ انتشار : دوشنبه 13 دسامبر 2021 - 21:30

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع فعالان حوزه نشر خراسان‌رضوی:

حمایت به معمای تزریق پول و کمک اقتصادی برای حوزه فرهنگ کار درستی نیست

حمایت به معمای تزریق پول و کمک اقتصادی برای حوزه فرهنگ کار درستی نیست
احمد وند گفت: حمایت به معنای تزریق پول و کمک اقتصادی برای حوزه فرهنگ کار درستی نیست، حمایت باید از محصول مطلوب برای رساندن به مخاطب علاقمند باشد.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ نشست هم‌اندیشی یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد حسین زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با جمعی از ناشران و دست‌اندرکاران حوزه نشر خراسان‌رضوی در هتل فرهنگ و هنر مشهد برگزار گردید.

احمد وند با اشاره به اینکه با تمام مشکلات موجود، حوزه کتاب مستقل‌ترین حوزه فرهنگی کشور است که توانسته تاحدودی روی پای خود بایستد، افزود: کل حمایت و یارانه دولتی در حوزه کتاب تقریبا معادل ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومان است که همین عدد هم در بخش سینما هزینه می‌شود و این در حالی است که ارزش تولید کتاب‌های منتشر شده در کشور در سال گذشته  ۴۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

ایشان با بیان اینکه تمام حمایت دولتی از اقتصاد صنعت نشر همین عدد است، ادامه داد: بخش جدی از حوزه چاپ و نشر و کتابفروشی و توزیع توسط بخش خصوصی در حال انجام است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه حمایت‌های دولتی چندان مفید نیست، گفت: حمایت به معمای تزریق پول و کمک اقتصادی برای حوزه فرهنگ کار درستی نیست، حمایت باید از محصول مطلوب برای رساندن به مخاطب علاقمند باشد. بهترین حمایت هم حمایت از زیرساخت های حوزه فرهنگ و نشر است.

وی با بیان اینکه همه مشکلات حوزه نشر و کتاب را دولت نمی تواند حل کند و توقع اینکه همه مشکلات را حل کند نادرست است، گفت: خیلی از مشکلات مربوط به مسائل صنفی و فرهنگ عمومی است که باید با جلسات و گفتگوهای بین بخشی حل شود.

احمدوند ادامه داد: البته دولت باید وظایف خود را در خصوص کتاب‌خوان کردن مردم انجام دهد اما فعالان فرهنگی هم باید نقش خود را تعریف کنند.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه باید از کتابفروشان حمایت کرد، گفت: در خیلی از شهرها کتابفروشی نداریم و امکان راه‌اندازی هم به سرعت به دلایل مختلف نیست و ایده برگزاری نمایشگاه‌های مجازی و استانی ایده بدی نیست.

احمدوند در خصوص آسیب برگزاری نمایشگاه به کتابفروشان گفت: به عنوان نمونه ۲۱۴ میلیون تومان کل یارانه اختصاص یافته به نمایشگاه مجازی استان اصفهان و پنج میلیارد تومان یارانه در طرح پاییزه کتاب ، عددی نیست که تاثیری در اقتصاد کتابفروشان بگذارد، بلکه برگزاری نمایشگاه فضای شور و حال کتابی و رونق به وجود می‌آورد.

وی ادامه داد: تجربه کتابفروشی در خیابان انقلاب داشتم و در ایام نمایشگاه کتاب تهران فروش ما بیشتر بود، به تجربه قبول ندارم که در زمان برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، کتابفروشی ها اذیت می‌شوند. البته معتقدم باید کتابفروش حمایت شود اما اینطور نیست کتابفروش به دلیل نمایشگاه زمین بخورد.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: توزیع یارانه باید عادلانه تر باشد و از ارائه ایده‌ها و پیشنهادها در این خصوص استقبال می‌کنیم.

احمدوند همچنین خصوص موضوع ممیزی گفت: ممیزی باید به یک وحدت روبه برسد، نه با سخت گیری و نه باید شل‌گیری موافق نیستیم، افراط و تفریط در ممیزی آسیب زننده است، ممیزی باید منطق و قوام داشته باشد و با هماهنگی انجام شود.

پایان پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.