تاریخ انتشار : یکشنبه 6 نوامبر 2022 - 14:42

توانمندسازی ۸۳ زن معتاد متجاهر

توانمندسازی ۸۳ زن معتاد متجاهر
باغ گلی گفت: این تعداد زن که مصرف متادون داشتند با اقدامات فرهنگی و حمایتی بهبودیافته و توانمند شده‌اند
به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ حسین باغ گلی معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در نشست خبری با اصحاب رسانه با عنوان “روایت شهر” در تشریح اقدامات سازمان فرهنگی و اجتماعی، افزود: یکی از رویکردهای ما این است که در حوزه‌هایی مانند جمع‌آوری پسماند و خدمات ایمنی برای شهروندان فرهنگ‌سازی کرده و در راستای توسعه اخلاق اجتماعی گام برداریم.

وی با بیان اینکه سیاست شورای ششم کاهش تصدی‌گری مدیریت شهری و توسعه نقش‌آفرینی مساجد و تشکل‌های مذهبی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی است، اظهار کرد: بر همین اساس این موضوع مورد توجه ما قرار دارد. وی اضافه کرد: در کنار این موضوع خانواده محوری، توجه به حاشیه شهر و اقدامات در راستای جهان شهر بودن مشهد نیز از دیگر سیاست‌های ما در دوره ششم مدیریت شهری است.

معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد به بانوان، نوجوانان و توان‌یابان به‌عنوان سه مخاطب خاص این دوره اشاره و خاطرنشان کرد: بر همین اساس تاکنون ۳۱۶ عنوان کلاس مهارتی با ۳۱ هزار و ۵۰۰ مخاطب در فرهنگسراها برگزار و باشگاه‌های مختلفی تحت عنوان “بام” (باشگاه اجتماعی مخاطب محور) تشکیل‌ شده است . باغ گلی ادامه داد: همچنین در راستای کمک به برگزاری مناسبت‌ها و برنامه‌های فرهنگی از دی‌ماه سال گذشته تا مهرماه امسال نیز ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان محصولات فرهنگی به بیش از هزار و ۶۰۰ مسجد و تشکل اهدا شده است.

وی افزود: در کنار این اقدامات دو رویداد بین‌المللی ماه امت و حکیم توس نیز دراین مدت برگزار شده است که با استقبال خوب مردم همراه بود. چاپ ۷ عنوان کتاب توسط سازمان اجتماعی و فرهنگی معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد به اجرای بیش از هفت هزار و ۸۰۰ نمایش و سرود خیابانی در مناسبت‌های مختلف اشاره کرد و گفت: همچنین در حوزه تولیدات فرهنگی نیز ۷ عنوان کتاب چاپ، حدود ۸۵۰ نمایش خیابانی و صحنه‌ای اجرا و حدود هفت هزار سرود به‌صورت میدانی برگزار شده است.

اجرای ۹۰ هزار مترمربع دیوارنگاری شهری باغ گلی در خصوص المان‌های استقبال از بهار نیز اظهار کرد: نوروز امسال ۱۲۷ مورد المان هنری داشتیم اما نکته قابل‌توجه این بود که برای اولین بار یادمان‌ها و پاویون‌های تعاملی تولید و در نقاط مختلف شهر نصب شد، در کنار این المان‌ها بیش از ۹۰ هزارمترمربع دیوارنگاری شهری نیز اجرا شده است .

وی به اقدامات فرهنگی انجام‌شده در حوزه حمایت از نابینایان نیز اشاره کرد و گفت: با تأکیدات شهردار از تولید قرآن، ادعیه و اشعار فارسی به خط بریل برای استفاده نابینایان حمایت‌ شده است و در همین راستا تاکنون بیش از هزار جلد قران به خط بریل چاپ و کتاب بوستان سعدی و کتاب زیارت امین‌الله نیز که آن‌ها نیز به خط بریل هستند رونمایی شده‌اند.

تجهیز ۸۴ مرکز اسکان موقت معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد اضافه کرد: همچنین تجهیز ۸۴ مرکز اسکان موقت در نوروز و دهه پایانی ماه صفر و ۹هزار مورد حمایت از مساجد، هیئات، تشکل‌ها و گروه‌های مردمی از دیگر خدمات اجتماعی ارائه‌ شده در این دوره است.

باغ‌گلی در خصوص اقدامات شهرداری در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیز گفت: در مجموع شهرداری مشهد در زمینهٔ نگهداری و توانمندسازی معتادان متجاهر، کودکان کار و متکدیان دستگاه متولی نیست و تنها باید به دستگاه‌های مسئول کمک کند. وی افزود: در این راستا بیش از ۱۳ میلیارد تومان جهت جمع‌آوری و ساماندهی بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ متکدی، معتاد متجاهر و کودک کار به سازمان‌ها و نهادهای دولتی کمک شده است، همچنین پنج هزار مورد خدمات مددکاری به آسیب‌دیدگان اجتماعی و پنج هزار و ۴۰۰ نفر-شب نیز خدمات موقت به افراد بی‌خانمان در گرمخانه‌ها ارائه‌ شده است.

معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: معتقدیم در حوزه معتادان متجاهر با یک سیکل معیوب روبه‌رو هستیم که به دنبال آن هستیم این سیکل شکسته شود بر همین اساس اکنون در خانه سبز در حال اجرای الگویی جدید هستیم اما باید قبول کنیم که پروسه توانمندسازی و بهبود معتادان متجاهر بسیار پیچیده است.

باغ‌گلی افزود: در مجموع در حوزه جمع‌آوری و نگهداری معتادان متجاهر شهرداری مسئولیتی ندارد و تنها در حوزه توانمندسازی کمک‌ کننده است اما با توجه به شرایط اکنون مجبور هستیم در حوزه نگهداری نیز کمک کنیم. توانمندسازی ۸۳ زن معتاد متجاهر وی به بهبود و توانمندسازی ۸۳ معتاد زن در خانه سبز اشاره و اظهار کرد: این تعداد زن که مصرف متادون داشتند با اقدامات فرهنگی و حمایتی بهبودیافته و توانمند شده‌اند.

معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد ضمن اشاره به انتقادات در خصوص اقدامات شهرداری در خصوص معتادان متجاهر و کودکان کار، خاطرنشان کرد: اگر قرار است صفر تا صد موضوعات مرتبط با معتادان متجاهر، متکدیان و کودکان کار با شهرداری باشد پس سایر دستگاه‌ها که در این زمینه بودجه و وظیفه دارند مسئولیتشان چه می‌شود؟ آیا اگر دیگران کار خود را که برای آن بودجه ملی می‌گیرند انجام ندهند شهرداری باید وارد شود و کارهای زمین‌مانده را انجام دهد؟

باغ‌گلی افزود: قانون تکلیف دستگاه‌ها را در حوزه معتادان متجاهر و کودکان کار روشن کرده است و شهرداری ده قدم بیشتر از وظایف قانونی خود دراین حوزه قدم برداشته است. وی در ادامه این نشست خبری به مطالبات مردمی در خصوص منازل و واحدهای مسکونی فاقد پلاک اشاره و اظهار کرد: برای پاسخ به این مطالبه به‌حق از ابتدای سال تاکنون ۷۳ هزار و ۹۱۰ واحد فاقد پلاک گذاری شده‌اند که این تعداد تا پایان سال به ۱۰۰ هزار پلاک افزایش پیدا خواهد کرد و طی سه سال آینده ۲۴۰ هزار واحد دیگر نیز پلاک‌گذاری خواهند شد.

نام‌گذاری ۱۴۶ معبر به نام شهدای گران‌قدر معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد همچنین به فعالیت اداره نام‌گذاری این سازمان اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال تاکنون ۲۸جلسه کمیته نام‌گذاری برگزار و منتج به ۴۲ مصوبه شده است که از این تعداد ۲۹ مصوبه در خصوص نام‌گذاری معابر به نام شهدای گران‌قدر بوده است که در همین راستا ۱۴۶معبر به نام شهدای گران‌قدر در دوره ششم مدیریت شهری نام‌گذاری و پنج هزارو ۳۷۰ تابلو به نام این شهدا در معابر نصب‌شده است. لزوم رفع مشکل معابر هم‌نام مشهد باغ‌گلی در خصوص تعیین تکلیف معابر هم نام که برای آدرس‌دهی مشکل ایجاد می‌کنند نیز گفت: یکی از مشکلات حوزه نام‌گذاری معابر هم نام یا نام‌های نزدیک به هم مانند تقویه و نقویه هستند که مردم را در آدرس دادن یا پیدا کردن آدرس به‌ویژه برای دستگاه‌های امدادرسان دچار مشکل می‌کنند لذا برای رفع این مشکل طرحی را پیش‌بینی کرده‌ایم که برای اجرایی کردن آن، اکنون در حال جمع‌آوری و برداشت اطلاعات از معابر هستیم و امیدواریم این برداشت اطلاعات تا پایان سال انجام شود.

کمک سازمان فرهنگی به ۲۲۴ مسجد وی در خصوص کمک به مساجد نیز گفت: بودجه کمک به مساجد دو بخش است که مدیریت یک بخش آن‌که ۲۵ میلیارد تومان است با سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری است که طبق مکانیزمی مشخص به مساجد کمک می‌شود که برای استفاده از این کمک‌ها تاکنون ۲۲۴ مسجد درخواست داده‌اند، بخش دیگر نیز مختص مساجد حاشیه شهر و در چهارچوب پروژه‌های زودبازده است که توزیع آن در اختیار سازمان فرهنگی و اجتماعی نیست.

ساخت المان دائمی در ورودی مشهد معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در ادامه ضمن اشاره به مطالبه مطرح‌شده در خصوص ساخت المان دائمی برای ورودی شهر مشهد اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های جدی شهردار نیز المان دائمی برای ورودی شهر است که مطالعات آن در حال انجام است. اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی برای پروژه تئاتر شهر باغ‌گلی همچنین در ادامه در خصوص وضعیت پروژه تئاتر شهر نیز گفت: این پروژه در حوزه فنی و عمران در حال پیگیری است که طبق اطلاعی که دارم حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای آن اعتبار در نظرگرفته شده است.

پایان پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />