تاریخ انتشار : یکشنبه 13 نوامبر 2022 - 0:19

همزمان با هفته کتاب صورت می گیرد؛

تجهیز کتابخانه مناطق محروم بااجرای طرح “نذر کتاب؛ بذر اندیشه و بینش”

تجهیز کتابخانه مناطق محروم بااجرای طرح “نذر کتاب؛ بذر اندیشه و بینش”
آستان قدس رضوی همزمان با هفته کتاب طرح "نذر کتاب؛ بذر اندیشه و بینش" را با هدف تجهیز کتابخانه های مناطق محروم برگزار می کند.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ عبدالحمید طالبی، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه سابقه نشر آستان قدس رضوی به ۹۶ سال قبل یعنی سال ۱۳۰۵ برمی‌گردد، افزود: تعداد آثار منتشر شده آستان قدس رضوی قبل پیروزی انقلاب اسلامی را تنها ۲۷ جلد کتاب بوده است که پس از انقلاب اسلامی بیش از ۶ هزار و ۸۵۰ کتاب در شمارگان ۶۹ میلیون نسخه اثر در آستان قدس رضوی چاپ شده است.

طالبی ابراز کرد: بر اساس نگاه تولیت آستان قدس رضوی، فعالیت‌های فرهنگی و نشریات این مجموعه باید مبتنی بر تبلیغ و تعلیم وحیانی قرآن کریم، سنن پیامبر اکرم(ع) و اهل بیت (ع) و سیره حضرت رضا(ع) باشد.

تثبیت آثار زیارتی؛ رویکرد آستان قدس رضوی در حوزه نشر
وی با خاطر نشان کردن اینکه رویکرد آستان قدس رضوی در حوزه نشر تثبیت آثار زیارت است، افزود: چرا که یکی از تاکیدات تولیت آستان قدس رضوی در مباحث نشر تولید متون فاخر و مورد نیاز روز جامعه است .

طالبی افزود: در حال حاضر سه تکلیف تولید آثار، ترویج کتاب خوانی و نقد و بررسی آثار بر عهده ماست که اقدامات مختلفی از سوی سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در این حوزه‌ها صورت گرفته است.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، برپایی ایستگاه‌های مطالعه در حرم مطهر رضوی، دریافت مجوز نشر کتاب رضوی و راه‌اندازی فروشگاه جامعی در باب‌الجواد حرم مطهر رضوی را از دیگر اقدامات این سازمان در حوزه کتاب عنوان کرد.

طالبی در ادامه به توسعه شبکه توزیع کتاب در حوزه بین‌الملل اشاره و خاطر نشان کرد: خوشبختانه با تلاش‌های معاونت امور بین‌الملل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در نمایشگاه‌های کتاب در کشورهای مختلف حضور فعالی داشته و با موفقیت ظاهر شده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در موضوعات معارف اسلامی و قرآنی حرکت جدیدی در حوزه ترجمه ایجاد کرده است، ابراز کرد: امیدواریم به سایر زبان‌ها نیز ترجمه شود و در جهان اسلام اثرگذار باشد.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در پایان یاداور شد: توسعه شبکه ارتباطی با پدیدآورندگان و توسعه نشر الکترونیک از فعالیت‌های تحولی سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در حوزه نشر است.

برگزاری مسابقه ” آنی که می خوانی”/ عضویت رایگان کتابخانه در هفته کتاب
خسروی؛ معاون امور کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در ادامه اهداء ۱۰ هزار جلد كتاب، عضويت رايگان طی این هفته در تمامي كتابخانه‌های وابسته به آستان قدس رضوی در مشهد و شهرستان‌ها و بخشش ۸۰ درصدي جريمه‌هاي دیرکرد و بازدید رایگان از موزه های رضوی در ۲۴ ابان را از جمله خدمات آستان قدس رضوی در هفته کتاب عنوان کرد.

وی در ادامه برگزاری نشست‌های تخصصی «دانش و علم اندوزي از منظر قرآن»، «تربيت شكورانه از منظر اهل بيت( ع)» مبتني بر معرفي دو كتاب، «تاثير هجرت امام رضا عليه‌السلام بر ترويج دانش و كتاب در جهان اسلام» را از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این سازمان دانست.

خسروی خاطر نشان کرد: مسابقه کتابخوانی با عنوان «آنی که می‏خوانی» برای اعضاء کتابخانه‌ها با هدف بررسی علاقه‌مندی افراد در حوزه کتاب‌خوانی در این هفته برگزار خواهد شد.

معاون امور کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، همچنین به برگزاری برنامه‌هایی همچون برگزاری گردهمایی«خادمین کتاب» و رونمایی از کتاب «گنجینه رضوی» در یکصد و چهل و هفتمین برنامه سه‏ شنبه‏‌های علمی و فرهنگی این سازمان، کارگاه تخصصی «پیشینه و ساختار اداری کتابخانه آستان قدس رضوی» از دوره صفویه تا پایان قاجار و برگزاری نمایشگاه کتاب ترکیبی کتابخانه مرکزی و کتابخانه‌های سطح شهر مشهد و کشور با عنوان «مهربانی با یارمهربان» در این هفته کتاب اشاره کرد.

افتتاح مخازن به وسعت ۹ هزار متر مربع
وی در خصوص دستاوردهای این سازمان در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ گفت: برگزاری سیزدهمین دوره کتاب سال رضوی،افتتاح مخازن جدید به وسعت ۹ هزار متر مربع و برگزاری نخستین دوره همایش فعالیت‌های داوطلبانه بخشی از دستاوردهای این سازمان در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ است.

خسروی گفت: طی این مدت دو مرکز فرهنگی شهرستان سوق در استان کهکلیویه و بویراحمد و میبد در شهرستان یزد تجهیز و راه اندازی شده و بیش از ۵۰ هزار منبع به این کتابخانه اهدا و متعاقبا به ۶۶ مرکز ۵۱ هزار جلد کتاب اهدا شده است.

اجرای طرح “نذر کتا ب؛ بذر اندیشه و بینش” با هدف تجهیز کتابخانه های مناطق محروم

حسین سعیدی؛ مدیر عامل موسسه چاپ و انتشارات به نشر به رونمایی طرح «نذر کتاب؛ بذر اندیشه و بینش» در هفته کتاب اشاره کرد و گفت: همزمان با هفته کتاب و کتاب خوانی طرح «نذر کتاب؛ بذر اندیشه و بینش» با هدف جمع آوری نذورات نقدی جهت تجهیز کتابخانه‌های مناطق محروم فعالیت خود را شروع می کند.

برگزاری نشست‌های نقد و بررسی و جشن امضای کتاب
وی گفت: برگزاری ۳ نشست نقد و بررسی آثار به نشر در فروشگاه مرکزی کتاب مشهد و جشن امضای کتاب در رواق کتاب حرم مطهر رضوی از جمله برنامه های این سازمان در هفته کتاب است.

مدیر عامل موسسه چاپ و انتشارات به نشر با اشاره به اینکه هزار عنوان کتاب در سامانه خانه کتاب بارگذاری شده است، گفت: علاقه مندان به کتاب می توانند از امکان خرید غیر حضوری ۲۷ فروشگاه به نشر در سامانه خانه کتاب با تخفیف ۲۵ درصد و ارسال رایگان بهره مند شوند.

عرضه تخفیفات فروشگاه‌های به نشر در هفته کتاب
سعیدی خاطر نشان کرد: حضور ۲۷ فروشگاه کتاب به نشر در مشهد، تهران، قم و گرگان و چند شهر دیگر در طرح خرید حضوری با تخفیف خانه کتاب از دیگر برنامه‌های موسسه به نشر در هفته جاری است که در همین راستا ۳۰ هزار عنوان در این طرح شرکت داده شده است.

حضور در جشنواره کتاب دفاع مقدس قم با ۲۷ اثر
وی همچنین تقدیر از مشتریان وفادار در سامانه شبکه مخاطبان به نشر را از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده ویژه هفته کتاب دانست و گفت: از دیگر برنامه‌های به نشر در این هفته حضور دانش‌آموزان در قالب اردو محور در فروشگاه‌های به نشر است که با همکاری شهرداری انجام می‌شود.

مدیر عامل سازمان چاپ و انتشارات به نشر استان قدس رضوی خاطر نشان کرد: این مرکز در یازدهمین جشنواره کتاب دفاع مقدس قم با ۲۷ عنوان اثر حضور خواهد داشت.

وی همچنین معرفی نویسندگان و کتاب‌های برتر به نشر در فضای مجازی و رسانه ها را از دیگر برنامه های به نشر در هفته کتاب و کتاب خوانی ذکر کرد.

توجه به پروژه های تقاضا محور در راستای تولید کتاب/ چاپ ۲ هزار عنوان کتاب

حسن آرام معاون ترویج و اجتماعی سازی بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی در ادامه به سالگرد این تاسیس سازمان اشاره کرد و گفت: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سال ۱۳۶۳ تاسیس و در مدت ۳۸ سال کار پژوهشی خود توفیق یافته بیش از ۲ هزار عنوان کتاب را در ۱۴ میلیون نسخه اثر تولید و به مخاطبان هدف عرضه کند.

چاپ ۳۱ عنوان کتاب در سال ۱۴۰۱
وی با خاطر نشان کردن اینکه رویکرد تولیت آستان قدس رضوی به چاپ و نشر آثار فاخر است، افزود: از همین رو سیاست بنیاد پژوهش‌های اسلامی بر اساس استانداردهای کتاب سال جمهوری اسلامی به مخاطبان عرضه می‌شود.

آرام ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا کنون ۳۱ عنوان کتاب چاپ اول در موضوعات قرآن، فقه و اصول، کلام و عقاید، تاریخ و سیره معصومین(ع)، سرگذشتنامه‌ها، اخلاق اسلامی، اسلام و آموزش و پرورش، تاریخ و جغرافیا و کلیات منتشر و روانه بازار نشر شده است.

معاون ترویجی و اجتماعی سازی بنیاد پژوهش های اسلامی استان قدس رضوی ابراز کرد:۵ عنوان اثر نیز با همکاری دارالحدیث قم، دانشگاه معارف و سازمان کتابخانه‌ها و موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی تهیه و تدوین شده است.

توجه به پروژه های تقاضا محور در راستای تولید کتاب
وی رویکرد دانشگاه علوم اسلامی رضوی را توجه به پروژه‌های تقاضا محور که منجر به تولید کتاب می شود دانست و افزود: برای انجام این پروژه‌ها کارگروه‌هایی برگزارشده، از همین رو طلاب و دانشجویان می‌توانند بر پایه آن موضوعات خود را انتخاب کرده و در خصوص چاپ آن اقدام ‌کنند.

آرام خاطر نشان کرد: تعداد ۲۲۰ عنوان کتاب از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی به زبان‌های دیگر تولید شده که با حضور در نمایشگاه‌های مختلف بین‌المللی از جمله قطر، عمان، عراق و… با استقبال بسیار بالای مخاطبان مواجه شده است.

معاون ترویجی و اجتماعی سازی بنیاد پژوهش های اسلامی رونمایی از کتاب های صوتی را دیگر برنامه‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در هفته کتاب و کتاب خوانی عنوان کرد.

چاپ ۲۰ عنوان پایان نامه با محوریت تفسیر امام رضا
حجت‌الاسلام والمسلمین روشن ضمیر معاون پژوهشی دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اشاره به اینکه طرح «نذر کتاب» از سال گذشته در راستای جذب وقف علمی اجرا شده است، افزود: در همین راستا در حوزه‌های پژوهشی و نشر آثار موقوفاتی صورت گرفت و تخفیفاتی در کتاب فروشی‌های دانشگاه در راستای جلب رضایتی زائران و مخاطبان کتاب دوست صورت گرفته است‌.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم اسلامی رضوی از سال گذشته چاپ پایان‌‌نامه و رساله‌ها را در دستور کار قرارداده است، افزود: در همین راستا ۲۰ رساله در حوزه تفسیر حضرت رضا(ع) آماده شده که به زودی در ۸ جلد و ۴ هزار صفحه به چاپ خواهد رسید.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم اسلامی رضوی اظهار کرد: این مرکز با توجه به نیاز زائران حرم علی بن موسی الرضا(ع) به تولیداتی با محوریت ارزش‌های انسانی برگرفته از سخنان و رهنمودهای حضرت رضا(ع) منتشر کرده که به زودی روانه بازار نشر خواهد شد.

حجت الاسلام روشن ضمیر ادامه داد: کتاب شهدای دانشگاه نیز با همکاری موسسه چاپ و انتشارات به نشر در ۱۷ جلد تهیه و تدوین شده که ۶ جلد از آن منتشر شده است و ۱۱ جلد دیگر آن در دست چاپ است.

وی ابراز کرد: از ابتدای سال تا کنون ۱۱ عنوان اثر از سوی انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی چاپ شده که تا پایان سال جاری ۱۷ اثر دیگر نیز منتشر و در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت.

پایان پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />