تاریخ انتشار : دوشنبه 19 جولای 2021 - 10:24

دبیر همایش بین المللی گفت‌وگوهای بینافرهنگی خراسان؛

تاریخ ایران بستری مناسب برای شکل‌گیری گفت‌وگوهای بینا فرهنگی / آموزش زبان فارسی تحولی جدید در منطقه آسیای مرکزی و زمینه ساز احیای جاده ابریشم

تاریخ ایران بستری مناسب برای شکل‌گیری گفت‌وگوهای بینا فرهنگی / آموزش زبان فارسی تحولی جدید در منطقه آسیای مرکزی و زمینه ساز احیای جاده ابریشم
تحفه گر گفت: ایجاد ظرفیت‌های لازم فرهنگی و هنری با تشکیل انجمن‌های ادبی و برگزاری برنامه‌های فرهنگی به همراه آموزش زبان فارسی،رفرصت جدیدی را در منطقه آسیای مرکزی برای کشورهای مشترک فراهم خواهد آورد که شاید بتواند موجب حیات مجدد جاده ابریشم باشد.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ افشین تحفه‌گر، دبیر همایش بین المللی گفتگوهای بینا فرهنگی خراسان بزرگ  در دومین روز از این همایش که در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی برگزار شد، با اشاره به اینکه خراسان بزرگ سرزمین تاریخی و باستانی است؛ افزود: در خراسان بزرگ به زبان فارسی دری سخن گفته‌ می‌شود و قلمرو فرهنگ سرزمینی آن‌ها نیز بخش‌های بزرگی از سرزمین‌های شرق و شمال شرقی ایران کنونی را در بر می‌گرفته، ضرورت دارد همواره به حوزه فرهنگی و قدمت پهنه خراسان بزرگ پرداخته شود.

 معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در خصوص قلمرو فرهنگی و زبانی که از هویت و ملیت واحد حکایت داشته و مهم‌ترین حوزه زبان فارسی و زیر شاخه‌های ایرانی را در کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، هند، ازبکستان و بنگلادش به وجود آورده است، اظهار داشت: همواره از میانه قرن بیستم رقابت شدیدی در میان کشورهای جهان در جهت استفاده از ابزارهای بین‌المللی برای حفظ و ثبت میراث‌های فرهنگی و معنوی خود به وجود آمده است که دلیل این امر نیز برتری یافتن منافع ملی کشورها و رونق گرفتن پدیده فرهنگی و اقتصادی گردشگری بوده است.

وی تصریح کرد: امروزه نام تاریخ و تمدن خراسان بزرگ  جزو قلمرو فرهنگی ایران است. وجود سه استان پهناور خراسان با مرکزیت دینی و معنویت دینی امام رضا(ع) و وجود مشاهیر و بزرگان متعددی در فرهنگ و ادب فارسی که در سراسر این استان‌ها پراکنده هستند در کنار توجه و علاقه‌ شدید فرهیختگان، اندیشمندان فرهنگی و مردمان برخوردار از اصالت و هویت هستند و در خارج از مرزهای جغرافیایی فعلی ایران به سر می‌برند، فرصت‌های ارزشمندی را برای کشورها فراهم خواهد آورد.

افشین تحفه‌گر گفت: یکی از اساسی‌ترین روش‌ها در جهت بالا بردن روابط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، یافتن مشترکات بین کشورها به ویژه فرهنگ، زبان، هنر، معماری، ادبیات و اشتراکات دینی است و این در حالی است که ایران با بسیاری از کشورهای فارسی زبان دارای اشتراکات فراوانی در حوزه تاریخ، زبان، فرهنگ و دین است. از این‌رو علایق و پای‌بندی به آداب و رسوم موجب افزایش همبستگی میان ساکنان این کشورها شده است.

وی افزود: ایجاد ظرفیت‌های لازم فرهنگی و هنری با تشکیل انجمن‌های ادبی و برگزاری برنامه‌های فرهنگی به همراه آموزش زبان فارسی، زمینه و فرصت جدیدی را در منطقه آسیای مرکزی برای کشورهای مشترک فراهم خواهد آورد که شاید بتواند موجب حیات مجدد جاده ابریشم باشد، چرا که وضعیت جغرافیایی این کشورها از حیث دوری از آب‌های آزاد می‌تواند فرصتی برای این کشورها در منطقه امنی چون ایران اسلامی باشد.

دبیر همایش بین‌المللی گفت‌وگوهای بینافرهنگی خراسان گفت: همچنین ابعاد و اشتراکاتی در ضمن این کشورها وجود دارد که می‌توان به اشتراکات تاریخی، زبان، دین، اشتراکات طبیعی و همچنین اشتراکات فرهنگی و ایرانی با مشخصه‌های هنری، یاد کرد. لذا با این وجود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پاسداشت فرهنگ غنی مشترک بین این کشورها بر آن شد تا چنین همایشی را با همکاری آستان قدس رضوی، دانشگاه فردوسی مشهد، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار کند.

فرهنگ مرز نمی شناسد

علی بختیاری، رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی، در ادامه این همایش، با بیان این‌ که برگزاری این همایش یک اتفاق ارزشمند است که می‌تواند نقش موثری در ایجاد همگرایی و همدلی میان ملت‌های منطقه داشته باشد، افزود: همواره مقوله فرهنگ، مقوله‌ای جهانی است و این نکته را باید دانست که فرهنگ مرز نمی‌شناسد.

وی عنوان کرد: حوزه تمدنی ایران که دارای تاریخ و تمدن است و اشتراکات فراوانی که برای همگرایی بین‌ ملت‌ها در منطقه و در دنیا دارد، یک بستر بسیار مناسب برای شکل‌گیری این نوع گفت‌وگوهاست. در حقیقت فرهنگ، هویت ملت‌ها و چیستی ما را تشکیل می‌دهد. لذا بهترین نوع گفت‌وگو برای رسیدن به این همدلی و همگرایی حوزه فرهنگ است.

رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات خراسان رضوی بیان کرد: در حقیقت هنر، بیان اعتلای سخن گفتن از معنویت است، آن جایی که زبان قاصر از بیان زیبایی‌هاست، هنر به خدمت می‌آید و از سخن گفتن آغاز می‌کند. لذا مقوله هنر، زبان مشترک همه ملت‌هاست، زبانی که نیاز به مترجم ندارد و بهترین حلقه وصل بین ملت‌هاست و همیشه مورد توجه ملت‌ها و اندیشمندان برای توسعه روابط و برای گسترش دوستی‌ها بوده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />