کد خبر : 6635
تاریخ انتشار : شنبه 8 ژانویه 2022 - 21:11

تأثیر بحران خشکسالی بر شیلات شهرستان فریمان

تأثیر بحران خشکسالی بر شیلات شهرستان فریمان
کاظمی فریمانی از تأثیر نامطلوب کم آبی در سال های گذشته بر آبزی پروری این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ غلی کاظمی فریمانی، مدیر جهاد کشاورزی فریمان با اشاره به اینکه بزرگترین پروژه تفریخ شمال شرق کشور با ظرفیت ۴ میلیون قطعه در شهر فرهادگرد واقع در بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد افزود: متأسفانه به دلیل کم شدن آب قنات، این پروژه عظیم هم اکنون به حالت تعطیل درآمده است.
علی کاظمی فریمانی اظهار داشت: همچنین دو واحد پرورش ماهیان سردآبی به ظرفیت ۶۰ هزار قطعه که می توانست حدود ۶۰ تن ماهی را در سبد غذایی خانوار شهرستان و استان تأمین کند، در استخرهای ذخیره آب کشاورزی دشت کته شمشیر فریمان به دلیل خاموشی چاه های کشاورزی در پی کم آبی و کاهش دبی چاه ها تعطیل می باشد.
کاظمی فریمانی گفت: خوشبختانه در همین شرایط در برخی مزارع پرورش ماهیان سردآبی و در جهت مقابله با بحران خشکسالی، پرورش دهندگان توانسته اند با فیلتراسیون و برگشت آب با استفاده از درام فیلتر، نه تنها تولید را حفظ کنند بلکه رهاسازی بیشتری هم داشته باشند.
وی افزود: وجود رودخانه فریمان نیز در این شهرستان مزیتی است که باعث ایجاد مزارع پرورش ماهیان سردآبی با ظرفیت ۱۸۰ تن در سال تولید گوشت ماهی قزل آلا می شود که متأسفانه به دلیل تأثیر عوامل خشکسالی، برخی مزارع پرورش ماهی (استخر های ذخیره آب کشاورزی) تعطیل شده اند.
علی کاظمی فریمانی بیان کرد: در حوزه پرورش ماهیان گرمابی با توجه به اینکه شهرستان فریمان جزء مناطق سرد استان می باشد و کوتاه بودن فصل گرما و غذا دهی، مناسب برای پرورش ماهیان گرمابی نیست، در عین حال در سالهای گذشته ۲۵۰ استخر ذخیره آب کشاورزی ماهی دار بوده است و ۸۰ تن گوشت ماهیان گرمابی در هر سال تولید می شده است. اما در سال جاری به دلیل خشکسالی و خشک شدن آب سد فریمان و به تبع آن استخرهای ذخیره آب کشاورزی هم با کاهش شدید حجم آب مواجه شده و امکان پرورش ماهی در آنها بسیار کم شده است.
کاظمی فریمانی افزود: همچنین سد فریمان با حجم ۴ میلیون متر مکعب ظرفیت بسیار بزرگی برای رهاسازی بچه ماهی با استفاده از تغذیه طبیعی و تولید گوشت ماهی است که به دلیل تأثیر بحران خشکسالی این امکان از شهرستان و استان گرفته است. همچنین این شهرستان ظرفیت احداث واحدهای پرورش ماهیان خاویاری را نیز دارد که در صورت وجود متقاضی پرورش این ماهیان در این شهرستان امکان پذیر خواهد بود.

پایان پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />