تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 ژوئن 2021 - 0:55

به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب و برق صورت گرفت؛

برگزاری نشست خبری مدیران عامل صنعت آب و برق خراسان جنوبی با اصحاب رسانه

برگزاری نشست خبری مدیران عامل صنعت آب و برق خراسان جنوبی با اصحاب رسانه
نشست خبری مدیران عامل صنعت آب و برق خراسان جنوبی به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب و برق با اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سایه خاوران؛ مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی در این نشست خبری با بیان اینکه شرایط ویژه ای در صنعت برق پیش رو داریم، عنوان کرد: خراسان جنوبی وضعیت پایدار و خوبی نسبت به بسیاری از استان ها دارد.

دادگر اظهار کرد: شرکت توزیع برق خراسان جنوبی جزو شرکت های خوب بر اساس شاخص ها و پارامترها است و با ۹۹.۹ درصد می توان گفت هیچ روستایی بدون برق نیست.

به گفتۀ وی میانگین نرخ خاموشی ها در خراسان جنوبی پایین است و تلفاتی نداریم واین ماحصل چندین سال تلاش است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی به دلیل کاهش بارندگی ها، نیروگاه های برقابی که ۵۰ درصد انرژی را تأمین می کنند با مشکل مواجه شده اند و به دلیل کاهش آب های پشت سد که استفاده‌های چند منظوره دارد، در تولید برق محدودیت هایی وجود دارد.

دادگر افزود: به دلیل افزایش گرمای امسال نسبت به سال‌های گذشته به میزان متوسط ۵ درجه سانتی گراد در فروردین و ۲.۵ درجه در اردیبهشت ماه سیستم های سرمایشی مصرف کنندگان خیلی زود وارد مدار شده است.

وی با بیان اینکه در مجموع ۲۰ درصد افزایش مصرف برق نسبت به مدت زمان مشابه را داشته ایم، گفت: سیستم های سرمایشی اغلب با بازدهی پایین سهم عمده‌ای در افزایش مصرف برق دارند به گونه‌ای که فقط ۲۳ هزار مگاوات مصرف سیستم‌های سرمایشی در اوج مصرف است.

به گفتۀ وی چاه های کشاورزی نیز که عموماً در اردیبهشت راه اندازی می شد از اسفند سال قبل راه اندازی شده بود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با اشاره به استفاده غیرقانونی از رمزارزها، گفت: از دستگاه هایی به نام ماینر استفاده می کنند که برق را می بلعد.

دادگر ادامه داد: میزان استفاده از این دستگاه ها نسبت به سال قبل ۱۰ برابر افزایش داشته یعنی بیش از دو هزار مگاوات مصرف رمز ارزها است که فقط ۳۲۲ مگاوات آن دارای مجوز و بقیه غیر مجاز هستند.

وی اعلام کرد: ۵۷ مشترک با ۳۴۶ دستگاه واینر شناسایی و ۴۴۰ میلیون تومان جریمه شده اند و ۱۵۰ دستگاه واینر دیگر هم توسط دستگاه های زیربط که به صورت قاچاق به استان وارد می شد ضبط شده است.

به گفتۀ وی اطلاع رسانی شده که اگر هر فردی افراد متخلف در این زمینه را معرفی کند تا سقف ۲۰ میلیون تومان نیز هدیه دریافت می کند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی در زمینه برنامه های کاهش مصرف برق در استان هم گفت: با صنایع، مشترکین چاه های کشاورزی، ادارات دولتی، اصناف و دیگر موارد تفاهم نامه هایی بسته شده است که در کاهش مصرف برق همکاری داشته باشند.

دادگر بیان کرد: روشنایی معابر و نماهای ساختمانی، برق زیادی مصرف می کنند که در معابر تمهیدات اندیشیده شده ولی از صاحبین ساختمان هایی که نمای برق دارند درخواست شده که خاموش کنند، چرا که میزان مصرف آنها برابر با ۲ واحد صنعتی بزرگ است.

وی با اشاره به اینکه ۳۹۰ هزار مشترک برق در استان هستند، اظهار کرد: اگر هر مشترک ۱۰۰ وات روزانه مصرف داشته باشد، ۳۹ مگاوات در کل مصرف صرفه جویی خواهیم داشت و هیچ خاموشی اعمال نخواهد شد.

وی بیان داشت: خراسان جنوبی به دلیل ظرفیت بالا در باد و خورشید توانایی بالایی در سرمایه گذاری برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی و بادی دارد، که باید به آن توجه شود.

به گفته وی در حال حاضر با تولید ۲۳ مگاوات انرژی خورشیدی حدود ۸ درصد مصرفی استان تأمین می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی در ابتدای این جلسه به ترسیم سیمای خشکسالی سال اخیر به عنوان کم بارش ترین سال در ۴ دهه اخیر و ثبت بالاترین درجه حرارت دما پرداخت و اظهار کرد: با توجه به همین اوضاع شعار روز جهانی آب به نام  تغییر اقلیم و تاثیر آن بر منابع آب نامگذاری شده است.

مهندس امامی افزود: شرایط موجود منابع آب باید ما را به سمت دغدغه مند بودن در خصوص مدیریت مصرف سوق دهد چرا که خراسان جنوبی یکی از کم بارش ترین استان های کشور است که دارای حجم آب تجدیدپذیر بسیار کمی است و روند مصارف آب در استان با محدودیت های ذاتی منابع استان منطبق نیست.

وی یکی از مشکلات حوزه آب استان را قیمت تمام شده بسیار بالای آب عنوان کرد و گفت: شکاف عمیقی بین قیمت تمام شده و آب بهاء وجود دارد که این مسئله سبب شده شرکت آب و فاضلاب استان با زیان انبوهی مواجه شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی افزود: در مجتمع های آبرسانی روستایی به دلیل اینکه مصارف فضای سبز و دام به شبکه تحمیل می شود گاها در پایان هفته ها که با حضور جمعیت زیادی در روستاها مواجه هستیم، ساکنین با کمبود آب مواجه شوند.

مهندس امامی به مشکل کمبود آب در مناطق شهری و برخی قطعی های آب اشاره کرد و یادآور شد: آب مورد نیاز استان از ۳۸۰ چاه و ۵۸۰ ایستگاه پمپاژ تامین می شود که علی رغم همکاری شرکت توزیع نیروی برق استان، برخی خاموشی های برق، تاسیسات آبرسانی را با مشکل مواجه کرد چرا که خاموشی دو ساعته می تواند کلیه مخازن و خطوط انتقال را خالی کند که جبران آن زمان بر است.

وی ادامه داد: همچنین در شهر بیرجند و برخی مناطق روستایی در نقاط ارتفاعی نزدیک مخازن مثل مناطق شمال شهر بیرجند اقدام به ساخت و ساز شده است که با کم فشاری آب مواجه هستند که در این خصوص باید اطلاع رسانی لازم صورت گیرد که شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی تا سه سقف تعهد تامین فشار آب را دارد و در طبقات بالاتر می بایست سازندگان نسبت به نصب پمپ بر اساس ضوابط این مجموعه اقدام کنند.

مدیرعامل  شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی از احداث مخزن ۲۰۰۰ مترمکعبی در شمال شهر برای رفع مشکل کم فشاری بخشی از مهرشهر خبر داد و گفت: این مخزن به زودی وارد مدار بهره برداری می شود.

مهندس امامی از انجام پروژه آبرسانی پایدار به ۱۰۰ روستا در سال جاری خبر داد و یادآور شد:  همچنین برای رفع مشکل آب در مناطق روستایی ۷ تانکر به ناوگان آبرسانی سیار اضافه شده است.

وی به رفع مشکل فاضلاب مجتمع غدیر قاین در سال گذشته اشاره کرد و گفت: عملیات ساخت تصفیه خانه فاضلاب قاین به زودی به سرمایه گذار واگذار می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی از افتتاح مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب بیرجند در تیرماه سال جاری خبر داد و گفت: این پروژه با ۲۵ میلیون یورو یا ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری به زودی وارد مدار بهره برداری می شود.

مهندس امامی از احداث ۲۰ هزار مترمکعب مخزن ذخیره سازی آب در سال جاری در مناطق شهری استان خبر داد و افزود: همچنین اعتباری معادل ۵۰ میلیارد تومان برای کاهش۲.۵ درصدی میزان هدررفت آب اختصاص یافته است.

معاون خدمات مشترکین و درآمد شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی نیز در این جلسه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص طرح ملی آب امید اظهار کرد: از مجموع ۳۴۲ هزار مشترک آب استان ۲۷۰ هزار مشترک در بخش خانگی هستند که ۷۰ درصد مصارف آب را به خود اختصاص داده اند.

مهندس محمود نادی افزود: در طرح ملی آب امید، هر مشترکی که یک سوم الگوی مصرف یعنی کمتر از ۵ مترمکعب مصرف کند شامل این طرح می شود و کلیه هزینه ها شامل آبونمان و آب بها صفر می شود که در استان ۴۰ هزار مشترک به عبارت دیگر ۱۵ درصد مشترکین شامل این طرح می شوند همچنین ۱۰ درصد مشترکین خانگی استان پرمصرف هستند.

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />