کد خبر : 4362
تاریخ انتشار : جمعه 15 اکتبر 2021 - 20:21

ایام تعطیلی حرم مطهر سخت ترین دوران زندگی‌ام بود

ایام تعطیلی حرم مطهر سخت ترین دوران زندگی‌ام بود
حجت الاسلام مروی طی سخنانی در جمع مداحان حرم مطهر امام رضا(ع) از دلیل تصمیم خود برای ایجاد گشایش‌های تازه در زیارت ضریح مطهر رضوی و وقایع تعطیلی تا بازگشایی حرم مطهر سخن گفت.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی ، تولیت استان قدس رضوی در گردهمایی مداحان حرم مطهر رضوی که در رواق کوثر بارگاه مقدس امام رضا(ع) برگزار شد، به محدودیت‌هایی که در زیارت حرم مطهر به واسطه تصمیم ستاد ملی کرونا ایجاد شد اشاره و با بیان اینکه آن دوران جزو سخت ترین ایام زندگی بنده بود، اظهار کرد: بستن درب‌های حرم مطهر و محروم کردن زائران از زیارت کار بسیار دشواری بود، اینجا یک مکان عادی نیست، حرم مطهر امامی است که هزاران دل، مشتاق زیارت آن هستند و هر زائری که بدون حجت شرعی از زیارت محروم شود بنده باید روز قیامت به امام رضا(ع) پاسخ بدهم و این نگاه و اعتقاد قلبی من است.
وی افزود: بنده تا حجت شرعی برای انجام تصمیم ستاد ملی کرونا در ایجاد محدودیت زیارت پیدا نکردم، این اقدام را انجام ندادم و زمانی با این تصمیم موافقت کردم که از نظر شرعی امر بر بنده مسلم شد و حجت شرعی برای حفظ سلامت زائران یافتم؛ ایجاد محدودیت در زیارت وظیفه شرعی ما بود و این وظیفه را بنده تشخیص ندادم و لااقل با سه تن از مراجع بزرگ قم در این زمینه صحبت شد و از ناحیه مراجع این تکلیف شرعی برعهده آستان قدس رضوی قرار گرفت.
تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر این مطلب که در ایام محدودیت زیارت بطور مستمر با ستاد ملی کرونا و دستگاه‌های مربوطه در تماس و تلاش بودیم تا به هر میزان که امکان دارد شرایط زیارت را برای زائران فراهم آوریم، به ایام تعطیلی حرم مطهر در نوروز ۹۹ اشاره و عنوان کرد: به ستاد ملی کرونا اعلام کردیم هر امکاناتی از دستگاه‌های گردش هوا گرفته تا تأمین اقلام بهداشتی همچون ماسک و غیره که نیاز باشد را برای فراهم آوردن شرایط تشرف زائران مهیا می‌کنیم.
وی گفت: اینگونه نبود که در برابر تعطیلی حرم مطهر بی‌تفاوت باشیم و دغدغه‌ای نداشته باشیم، بنده شخصا دائما با رئیس جمهور، وزیر بهداشت و ستاد ملی کرونا در تماس بودم تا بتوانیم به هر میزان که امکان دارد گشایشی در امر زیارت برای زائران ایجاد کنیم، زیرا وظیفه شرعی ما بود که لحظه‌ای در امر زیارت زائران کوتاهی نکنیم.
حجت الاسلام والمسلمین مروی با بیان اینکه هیچگاه آئین‌های سنتی و برنامه‌های مذهبی خادمان و طنین تلاوت قرآن و ادعیه در فضای رواق‌ها، صحن‌ها و مأذنه‌هاي حرم مطهر تعطیل نشد؛ ابراز کرد: غربت و خلوتی حرم مطهر در ایام اعمال محدودیت زیارت برای ما بسیار سخت و طاقت فرسا بود، آن ایام آسان بر ما نگذشت و مشاهده حرم خالی از زائر برای ما بسیار سخت و دلگیر بود و تکلیف ما را نسبت به زیارت زائران سخت تر کرده بود.
وی گفت: پیش از شیوع کرونا هرگاه شب‌های شنبه به حرم مطهر مشرف می‌شدم، مشاهده می‌کردم که حرم کمی از سایر ایام هفته خلوت تر است؛ درصدد برنامه ریزی برای آن بودیم که شب‌های شنبه نیز همچون سایر ایام هفته حرم مطهر شلوغ باشد زیرا تحمل کمی خلوتی این بارگاه مقدس در یک شب نیز برای بنده قابل تحمل نبود، چه برسد به تعطیلی حرم مطهر.
تولیت آستان قدس رضوی ابراز کرد: پیش از شیوع موج پنجم کرونا در ذهنم بود که تلاش کنیم تا بتوانیم شرایطی فراهم آوریم که ضمن جلوگیری از تجمع، فضای زیارت در اطراف روضه منور افزایش یابد و امکان دسترسی زائران به ضریح مطهر بیش از پیش فراهم شود، اما با وقوع پیک پنجم کرونا و افزایش بیماران و فوت شدگان برای حفظ سلامت زائران و گرفتن بهانه از عده‌ای که همواره به دنبال هجمه به مقدسات هستند، این اقدام به تأخیر افتاد.
وی گفت: چند روز پیش با بررسی شرایط مشهد از حیث شیوع کرونا و با تاکید بر اینکه اوضاع بهتر شده و موارد ابتلا نیز کاهش یافته و با گذشت ایام پایانی ماه صفر که ازدحام زائران نیز کمتر شده است، می توان گشایش هایی در زیارت روضه منوره برای زائران ایجاد کرد؛ با عده‌ای از مسئولان حرم مطهر که در این خصوص صحبت کردیم گفتند بهتر است فعلا دست نگهداریم که چنین اقدامی موجب بهره برداری عده ای نشود.
حجت الاسلام والمسلمین مروی ادامه داد: بنده به آنها گفتم «اگر ما بتوانیم با لحاظ ضوابط بهداشتی گشایشی در زیارت روضه منوره برای زائران ایجاد کنیم، اما این کار را انجام ندهیم چون ممکن است جریانی از آن بهره برداری داشته باشد، برای من روز قیامت حجت شرعی در پیشگاه خداوند و حضرت رضا(ع) نیست.» لذا همان شب دستور گشایش در زیارت روضه منور را صادر کردم.
وی تصریح کرد: اگر دوباره شرایط شیوع کرونا به شرایط یک ماه قبل باز گردد، حتما دوباره شرایط حرم مطهر و زیارت را به همان شرایط گذشته باز خواهیم گرداند، زیرا ما در حرم مطهر تنها به انجام وظیفه، ادای تکلیف شرعی و حفظ سلامت زائران توجه داریم و در این راه از هیچ سخن و هجمه‌ای هراس نداریم.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اقدامات آستان قدس در ایام تعطیلی حرم مطهر اشاره و بیان کرد: تلاش شد از این تعطیلی بهترین بهره برداری را در جهت مرمت، بازسازی، بهسازی و نوسازی اماکن متبرکه برده شود و در آن ایام تعمیراتی که بسیار نیاز بود انجام شد، تعمیراتی که در زمان تردد و حضور زائران نمی‌توانستیم آن اقدامات را انجام دهیم.
وی افزود: گزارش کاری غیر رسمی بهمن ماه سال گذشته در قالب آلبومی از تصاویر تحت عنوان «عمارت خانه خورشید» تقدیم رهبر معظم انقلاب شد، مدتی بعد که در تهران خدمت رهبر انقلاب رسیدم فرمودند «کتاب را با دقت دیدم، چقدر کار بزرگ و با عظمتی در حرم انجام شده» و تقریظ بسیار پرمعنا در این رابطه نوشتند. 

مداحی حرم مطهر باید برای کشور الگو باشد
حجت الاسلام والمسلمین مروی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه مداحان حرم مطهر و دستگاه مداحی آستان قدس باید از هرجهت برای کل کشور الگو باشد، اظهار کرد: مداحی حرم مطهر امام رضا(ع) باید بگونه‌ای باشد که به جریان مداحی و عزاداری کشور جهت بدهد.
وی با بیان اینکه سخن مداحان و ذاکران در حرم مطهر سندیت و مشروعیت پیدا می‌کند، بر لزوم توجه به اعتبار روایات تأکید و تصریح کرد: هرآنچه از منبر این حرم گفته می‌شود، سندیت و اعتبار پیدا می‌کند و این امر وظیفه مداحان و سخنرانان را در توجه ویژه به بیان روایات معتبر بسیار سنگین می‌کند، مسئولان فرهنگی حرم مطهر نیز باید در این خصوص توجه بیشتر داشته و نظارت‌ها را افزایش دهند. 
تولیت آستان قدس با بیان اینکه حرم مطهر رضوی باید پایگاه تربیت مداحان، مناجات خوانان، مؤذنان و شعرای آئینی باشد، بر اهمیت توجه به کیفیت به جای کمّیت تأکید و ابراز کرد: به دنبال این هستیم که مؤذن و مناجات خوان‌هایی تربیت کنیم که اذان و مناجات آنها در حرم مطهر آنچنان زیبا، دلشنین و فاخر باشد که به عنوان یک نشان هرکس در هرکجای عالم آن را بشنود، حرم مطهر امام رضا(ع) در ذهنش تداعی شود.
حجت الاسلام والمسلمین مروی همچنین با اشاره به تأثیرگذاری بالای شعر در ترویج معارف دینی و توجه و اهتمام ائمه اطهار(ع) به شعرا، عنوان کرد: ائمه اطهار(ع) بسیار به شعرای محب اهل بیت(ع) توجه داشتند و آنها را مورد تشویق قرار می‌دادند. زیرا شعر و مداحی قدرت تأثیرگذاری بالایی بر سازندگی اعتقادی و ایمانی انسان دارد؛ ما باید نسبت به مقوله گسترش شعر آئینی در حرم مطهر نیز توجه ویژه داشته باشیم.
گفتنی است، در ابتدای این دیدار حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد معاون تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی گزارشی از اقدامات فرهنگی حرم مطهر ارائه و در ادامه تعدادی از مداحان به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

پایان پیام/فریبا شریف اباد/مشهد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />