تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 آگوست 2022 - 13:13

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۲۴۲ پروژه خراسان رضوی در هفته دولت

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۲۴۲ پروژه خراسان رضوی در هفته دولت
استاندار خراسان رضوی از افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۲۴۲ پروژه خراسان رضوی در هفته دولت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛یعقوبعلی نظری در نشست خبری که در محل استانداری خراسان رضوی برگزار شد، بیان کرد: در هفته دولت شاهد افتتاح یا بهره برداری یا آعاز عملیات اجرایی ۱۲۴۲ پروژه در استان خواهیم بود. از این تعداد، ۹۳۰ پروژه به ارزش ۱۹ هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد و ۳۰۸ پروژه به ارزش ۸۴ هزار میلیارد تومان هم کلنگ‌زنی می‌شود. خراسان رضوی در هر دو شاخص مذکور در میان استان‌های دیگر، رتبه اول را دارد. 
وی با اشاره به عملکرد استانداری خراسان رضوی در یک سال گذشته عنوان کرد: هفته دولت فرصتی است تا جمع‌بندی اقدامات خود را بر مبنای پیشرفت‌ها، چالش‌ها و نقص‌هایی که داشته‌ایم انجام دهیم، برای یک دوره جدید یک ساله جدید برنامه ریزی کنیم.

*پرهیز از تنش برای تسریع در پیشبرد برنامه ها
نظری  افزود: در ابتدای شروع به کار خود تاکید کردیم که راهبرد ما پیشگیری از هرگونه تنش، التهاب و حفظ تعادل استان است تا بتوانیم کارهای مبنایی انجام دهیم و برنامه‌هایی که تدوین کرده‌ایم را دنبال کنیم. اعتقاد داریم که هر تنش می‌تواند ما را تحت تاثیر قرار دهد و در یک فضای ملتهب نمی‌توانیم به برنامه‌هایی که پیش‌بینی شده است برسیم. بنابراین تلاش کردیم که تنشی ایجاد نشود یا اگر هم رخ داد، در اسرع وقت مدیریت شود و به تعادل و آرامش مورد نیاز بازگردیم. 
نظری با بیان این که «موضوعات مختلفی وجود دارد که اگر مدیریت نشود می‌تواند به تنش منجر شود» تصریح کرد: این امر در استان ما که مولفه و عناصر جدی برای موضوعات مهم وجود دارد، اهمیت بیشتری دارد. به‌عنوان مثال «آب» از مباحثی است که اگر مدیریت نشود، به سرعت می‌تواند موجب تنش اجتماعی و التهاب در جامعه شود. خراسان رضوی دچار خشکسالی و کم آبی است و علاوه بر آن مشکلات زیرساختی هم در تامین، انتقال و مصرف آب داریم. در زمستان سال گذشته نگرانی‌های جدی برای تیرماه ۱۴۰۱ داشتیم چرا که از یک طرف با گرمای شدید و از سویی دیگر با اوج حضور زائران روبه‌رو بودیم و فقط در مشهد به ۱۳۵۰۰ لیتر در ثانیه آب نیاز داشتیم. در سراسر استان هم به حدود ۹۰۰ روستا با تانکر آب‌رسانی می‌شود. همچنین شبکه‌های زیرساختی آب هم فرسوده است و مشکلاتی ایجاد می‌کرد. علی‌رغم تمام مشکلات و گرفتاری‌هایی که وجود داشت تقریبا از این نقطه عبور کردیم و اگرچه مردم در بعضی نقاط دچار اذیت‌هایی شدند اما مشکل حادی در سطح استان به‌وجود نیامد.
وی با اشاره به مشکلات کمبود برق اظهار کرد: در حوزه برق هم در کل کشور کمبود داشتیم. حدود ۱۵۰۰۰ مگاوات کمبود برق داریم که حدود ۱۳۰۰ مگاوات مربوط به استان ما است. این کسری باید در بخش‌های مختلفی مانند کشاورزی، صنعت، خدمات و … مدیریت می شد که در بعضی بخش‌ها تعطیلی‌هایی داشتیم و صنعت‌گران، کشاورزان و … با قطعی‌هایی مواجه شدند که بی‌تاثیر در بخش تولید نبود اما این موضوع به بخش خانگی منتقل نشد.
نظری درباره مشکلات حوزه سوخت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با توجه به این که استان ما در پایان خط انتقال گاز قرار دارد و رساندن گاز به شمال شرق کشور مسافت زیادی را باید طی کند، در زمستان‌ها دچار کمبود سوخت می‌شویم که با تلاش مسئولان و همکاری مردم توانستیم مساله کمبود گاز در زمستان سال گذشته را مدیریت کنیم. 
وی با بیان این که از دهم اسفندماه سال گذشته تا پایان تعطیلات نوروز ۸٫۵ میلیون زائر به مشهد آمد، بیان کرد: دو پیک مهم کرونا را در ماه‌های گذشته داشتیم که علی‌رغم حضور زائران میلیونی که به مشهد مقدس می‌آیند، مشکلی به‌وجود نیاورد و التهاب جدی رخ نداد. همچنین خراسان رضوی استان مرزی است و در کشور همسایه ما ثبات سیاسی به آن معنا وجود ندارد اما با وجود تمام این مولفه‌ها، فضای استان امن است. 
استاندار خراسان رضوی درخصوص بازار و اقلام معیشتی مردم متذکر شد: فراز و نشیب‌هایی داشتیم و گاهی اوقات در تامین بعضی اقلام اساسی و مورد نیاز مردم مشکلاتی رخ داد و از سویی دیگر موضوع مردمی کردن یارانه‌ها هم پیش‌ آمد و در بازار اثرگذار بود اما در این مدت تلاش کردیم که قیمت‌های ما از میانگین قیمت‌های کشوری تجاوز نکند. طبیعتا ما متاثر از شرایط کلی کشور هستیم اما سعی کردیم ذخایر خود را حفظ کنیم و در حوزه اقتصادی تاکید کردیم که میانگین ما از آمارهای کشوری نباید بیشتر باشد.
 
*توجه به موضوعات فرهنگی اجتماعی و زیارتی
نظری با تاکید بر مسائل فرهنگی جامعه اظهار کرد: موضوعات فرهنگی اجتماعی همیشه جزء موضوعات پایه کشور ما بوده است و هیچ موقع نمی‌توان از آن‌ها غفلت کرد؛ اما عملیات‌های فرهنگی بنا به اقتضا جامعه و مسائلی که به‌وجود می‌آید صورت می‌پذیرد. موضوع زیارت از موضوعات مهم فرهنگی خراسان رضوی، به‌ویژه شهر مشهد است. زیارت برای ما از تمام ابعاد، اعم از فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و … اهمیت دارد. برای موضوع زیارت تشکیلات و ظرفیتی در تراز خودش را نیاز داشتیم و در همین راستا کارگروه زیارت به شورای ملی زیارت با حضور رئیس جمهور تبدیل شد. استانداران، نمایندگان ولی فقیه، تولیت‌ها و سایر مسئولان ذی‌ربط استان‌های زیارتی در این شورا حضور دارند و دبیری آن هم به استانداری خراسان رضوی واگذار شد. ظرفیت تشکیلاتی برای موضوع زیارت ایجاد شده است و جایگاه و اهمیت زیارت ارتقا یافته است.
وی افزود: همچنین عفاف و حجاب از موضوعات جدی ما در ایران است چرا که مصونیت و امنیت اخلاقی جامعه اهمیت فراوانی دارد و هیچ اقدامی که امنیت اخلاقی و اصطلاحا نرم افزاری جامعه را بر هم بزند، نباید رخ دهد. موضوع حجاب هم به‌عنوان یک واجب شرعی و الزام قانونی در کشور ما وجود دارد و در استان هم تلاش کردیم با یک حرکت منطقی، اقناعی و معقول آن را دنبال کنیم. مشهد شهر امام رضا(ع) است و افراد اعم از مجاورین و زائرین در این شهر حرمت و حریم خاصی دارند.
نظری با اشاره به فعالیت گروه‌های سیاسی در خراسان رضوی گفت: استان از نظر حوزه سیاسی آرامش خوبی دارد و این مساله نشان‌دهنده فهم سیاسی همه گروه‌های سیاسی در مشهد و استان است که علی‌رغم رقابت، رفاقت می‌کنند؛ و اصول و خطوط قرمز را هم مد نظر خود دارند. 
 
*تلاش برای حل مشکلات معیشتی مردم در قرارگاه اقتصادی
وی ضمن بیان این مطلب که در موضوع معیشت مردم، رویکرد ما مزیت‌ها و مسائل بوده است، خاطرنشان کرد: نمی‌خواستیم و بنا نداشتیم که در استان، عملیات اقتصادی کورکورانه انجام دهیم. در بدو ورود به استانداری، دو موضوع محوری مزیت‌ها و مسائل استان را مد نظر قرار دادیم تا ببینیم استان چه مزیت‌هایی دارد که با آن‌ها بتوانیم مسائل را حل کنیم یا کاهش دهیم.  نقشه راه و برنامه‌ای را در حوزه اقتصادی تهیه کردیم اما به این جمع‌بندی رسیدیم که در موضوع اقتصادی نیاز به یک تشکیلات پویا دارد که سنگینی کارهای اداری و ستادی را نداشته باشد. از طرف دیگر بنا داشتیم جریان اقتصادی استان مبتنی بر تلاش مردم و بخش خصوصی حرکت کند. بنابراین قرارگاه مشترک حمایت و پشتیبانی از فعالیت‌های اقتصادی استان را راه‌اندازی کردیم. 
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: در این قرارگاه بخش خصوصی و مردم به صورت اشتراکی با بخش دولتی فعالیت‌های اقتصادی را دنبال می‌کنند. دولت نقش هماهنگ کننده و زمینه‌سازی را دارد و بخش خصوصی اجرای طرح‌ها را پیش می‌برد. ذیل این قرارگاه، هشت حوزه تخصصی کشاورزی، صنعت و معدن، زیارت، زیرساخت، انرژی و سایر بخش‌ها راه اندازی شد. این قرارگاه‌های موضوعی وظیفه‌ی رصد، هدایت، حمایت و هم‌افزایی بین بخش‌های اقتصادی استان را برعهده دارند. همچنین برای این که جریان‌های اقتصادی را هدایت کنیم، ۹ راهبرد تعریف کردیم و شاکله ما در حوزه اقتصاد، قرارگاه و راهبردهای ۹گانه است.
 
*از سرمایه گریزی به سمت سرمایه پذیری
نماینده عالی دولت در استان خراسان رضوی با بیان این که ۴۰۰۰ پروژه نیمه تمام در خراسان رضوی وجود دارد، متذکر شد: در حوزه زیرساخت‌های عمرانی هم در استان دچار چالش داشتیم. هر حرکت اقتصادی نیاز به زیرساخت دارد. آب، برق، سوخت، جاده و … از جمله مسائل حوزه زیرساختی است و در کنار این‌ها پروژه‌های نیمه تمام هم وجود دارد که بخشی از سرمایه در این پروژه‌ها هزینه شده است و اگر به فریادشان نرسیم، هزینه‌های انجام شده از بین می‌رود. در بعضی بخش‌ها هم از نظر سرانه‌ای کمبود داریم، مانند تخت بیمارستانی، فضای آموزشی، سرانه ورزشی و سایر موارد. وضعیت حاشیه شهر مشهد به مراتب بدتر است و در بعضی شاخص‌ها نصف مشهد سرانه دارد و این درحالی‌ست که خود مشهد هم در آن حوزه از میانگین کشوری پایین‌تر است.
نظری افزود: بنابراین در حوزه عمرانی یک پایش داشتیم و سپس براساس ضرورت‌ها اقداماتی را انجام دهیم. مثلا در حوزه آب‌رسانی و کمبود آب، حدود هفت پروژه تعریف کردیم. در موضوع کمبود برق هم تا حدود دو سال آینده یک جهش خواهیم داشت چرا که پروژه‌های مختلفی مبتنی بر انرژی‌های خورشیدی، بادی و مبتنی بر نیروگاه بخاری و سیکل ترکیبی در دست اجرا داریم که بعضی در حال تکمیل شدن است
 
*گام بلند برای نهصت ملی مسکن در استان
استاندار خراسان رضوی در پاسخ به سوالی درباره نهضت ملی مسکن و مشکلات مربوط به تهیه زمین برای این طرح در شهر مشهد گفت: سیاست استانی ما در این طرح این است که هر جا مقدور است، زمین واگذار کنیم. حدود ۱۰۰ هزار نیاز در روستاها داریم که هر سال ۲۵ هزار مسکن باید توسط بنیاد مسکن با زمینی و تسهیلاتی که ارائه می‌کنیم محقق شود. حدود ۴۰۰ هزار مسکن در چهار سال تعهد داریم. حدود ۵۰ هزار مسکن را با تامین و  واگذاری زمین در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر تامین خواهیم کرد و در بعضی بخش‌ها در حال اجرا داریم. زمین، تسهیلات، پروانه و خدمات مهندسی به مردم ارائه می‌شود و خود مردم در نهضت مردم ساز، خانه را می‌سازند. در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر استان به‌جز مشهد، شهرهایی مانند نیشابور، سبزوار، قوچان، کاشمر و … تقریبا به طور کامل زمین تامین شده است. مثلا در سبزوار حدود ۱۷ هزار متقاضی وجود دارد که ۱۰ هزار مسکن در حال آماده شدن برای آغاز عملیات اجرایی است.
نظری ادامه داد: برای شهر مشهد حدود ۱۵۰ هزار متقاضی داریم که در بررسی‌های ابتدایی مشخص شد در خود شهر مشهد زمینی برای ساخت وجود ندارد. زمینهایی در شهر وجود دارد اما مالک دارند و قیمت‌شان بالا است. پس از بررسی‌های بیشتر به زمین بزرگی در محدوده شهر مشهد رسیدیم که متعلق به آستان قدس بود و وارد رایزنی و گفت‌وگو با این نهاد شدیم. پس از رایزنی و صحبت‌های ابتدایی با آستان قدس و وزارتخانه‌ها، به ما اجازه تهاتر داده شد که املاکی از دولت را واگذار کنیم تا زمین مذکور را دریافت نماییم.
 
*بودجه زیارت نیاز استان برای توسعه خدمات میزبانی
وی در پاسخ به دیگری درخصوص چالش‌های مشهد در حوزه سرمایه‌گذاری و زیارت خاطرنشان کرد: مفتخر هستیم که به صورت سالیانه میزبان حدود ۳۰ میلیون زائر باشیم اما متاسفانه بودجه معین و مشخصی از نگاه ملی دراین‌باره وجود ندارد و امیدواریم با ظرفیت به‌وجود آمده در شورای ملی زیارت بتوانیم برخی مسائل را دنبال کنیم. اخیرا ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه زیارت تخصیص داده شده است اما این بودجه به حوزه‌های زیرساختی مربوط است و برای امور جاری زائران، بودجه‌ای نداریم. 
 
وی ادامه داد: از سویی دیگر در حوزه کلان اقتصادی استان چند مشکل داشتیم که از جمله آنان این بود که به دلایل مختلف، استان خراسان رضوی در سال‌های اخیر، سرمایه‌گریز شده بود و به سبب فضایی که در استان حاکم شده بود، سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی رغبتی برای حضور در این استان نداشتند. سعی کردیم این فضا را به سرمایه‌پذیری تبدیل کنیم. همچنین زنجیره بعضی صنایع اصلی ما هم کامل نیست که این موضوع به خروج تولیدات از استان منجر میشد. به طور مثال صنایع معدنی تا حد کنسانتره و گندله است و سپس خارج می‌شود. تلاش کردیم زنجیره را کامل کنیم و آهن اسفنجی یا ورق تولید کنیم. صنایع پیشران و مادری که بتواند بخش‌های دیگر را راه بیاندازد کم داشتیم. شرکت‌های مهم‌ سرمایه‌گذاری را در این یک سال دعوت کردیم تا در طرح‌های ما سرمایه‌گذاری کنند و یکی از این شرکت‌های بزرگ چادرملو بود که شکرخدا اتفاقات مثبتی رخ داد.

پایان پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />