تاریخ انتشار : سه‌شنبه 17 اکتبر 2023 - 17:35

رحیم پور ازغدی:

از خودگذشتن،نقطه شروع انسانیت

از خودگذشتن،نقطه شروع انسانیت
رحیم پور ازغدی، ایثار و فداکاری را نقطه شروع انسانیت دانست و گفت: وقتی انسان شروع به فداکاری می کند و حتی از انچه مال خودش است، می گذرد، حرکتش به سمت انسانیت آغاز می شود.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاران؛ حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورای عالی ان فرهنگی شب گذشته در آیین اختتامیه گردهمایی مستعدان و نخبگان استان تهران در مشهدبابیان اینکه تاریخ علم به دروغ به ما معرفی شده است،تصریح کرد: به عنوان نمونه، نخستین پرواز در تاریخ بشرتوسط دانشمندی مسلمان در اندلس صورت گرفته است نه برادران رایت امریکایی. همچنین کاشف قوانینی همچون جاذبه زمین، گرد بودن زمین، چرخش زمین به دور خورشید و …. دانشمندان مسلمان بوده اند و اولین نقشه کامل کره زمین توسط دانشمندان جوان مسلمان ارائه شده است.
وی خطاب به نخبگان جوان ادامه داد:عقبه شما این بوده و رهبر معظم انقلاب مبتنی بر چنین عقبه ای،اکنون از تمدنسازی و گام دوم انقلاب سخن گفته و می فرمایند کاری کنید که در۵۰سال آینده، غیرایرانی ها برای یادگیری علوم جدید،ناگزیر از یادگیری زبان فارسی باشند.
آن ها که ادعای دفاع از حقوق زن دارند هیچ شان و جایگاهی برایش قائل نیستند/تنها وقتی ذلیل میشویم که ظلم و ذلت را بپذیریم.
استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد:پیش از انقلاب می گفتند اگر انقلاب شود وحکومت، اسلام وعلم از بین می رودو زنان منزوی و تحقیر می شوند در حالی که انقلاب اسلامی نه تنها مخالف علم نیست بلکه سبب رشد پرشتاب آن شده است وبه عکس،همان ها که اسلام را مرتجع می دانستند، امروز خودشان مانع رشد علمی ما می شوند. در حوزه زنان نیز خودشان اعتراف می کنند که ایران اسلامی رتبه نخست رشد و تحصیل زنان در جهان را دارد.آن ها که جنسیت را بر انسانیت مقدم می دارند، شما را نه زن می دانند و نه اهل علم چراکه متدین هستید و نمی خواهید طعمه نگاه جنسیتی قرار بگیرید.
رحیم پورازغدی یادآور شد: پیش از انقلاب در حقارت و خودکم بینی به جایی رسیده بودیم که به لباس امریکایی ها تبرک می جستیم و افتخار می کردیم؛ اماامام خمینی ما را به داشته ها و توانمندی های خود آگاه کرد وگفت شما بیشتر از این ها هستیدکافیست خودتان را پیدا کنید، تنهاوقتی ذلیل می شویدکه تن به ظلم و ذلت دهید. آنچه ده ها سال است درفلسطین شاهد هستیم نیز همین تالش برای تن ندادن به ظلم است.
برخالف ادعاهای موجود، علم متعهد است اما به منافع مستکبران نه بشریت
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید براینکه ادعای علم برای علم یا هنر برای هنر، پوچ و بی معناست، افزود: این ها صرفا ادعا و شعار است وگرنه در واقع می بینیم که علم وهنر و ….متعهد هستند اما به منافع مستکبران و نه مردم و مستضعفان جهان.به عنوان مثال مگر دانشمندان ما مسلح و نظامی هستند که ترور می شوند؟ پاسخ این است که خیر بلکه چون به نفع مظلومین و بشریت فعالیت می کنند و این ضد منافع مستکبرین است، برایشان قابل تحمل نیست و ترور می کنند؛هر کدامتان که دانشمند شدید حواستان باشد اگرواقعا فرد مفیدی باشید، مستکبران و زورگویان درصدد ترور شما خواهند بود.

وی با اشاره به اینکه نخستین جرقه های صنایع جدید و تکنولوژی در دانشگاه های اسلامی جهان اسلام رخ داده است، اظهار کرد: درست و واقعیت این است که بگوییم علم نافع و غیرنافع و متعهد وغیرمتعهدداریم؛ زیراعلم که خودش تصمیم گیرنده نیست، این دانشمند است که جهت و کاربرد آن راتعیین می کند،مانند شهید دکترچمران با اینکه نابغه جهانی فیزیک بوده اند ازکرسی تدریس بهترین دانشگاه های امریکا کناره گیری کرد و وقتی متوجه شدمسلمانان در لبنان تحت ظلم و فشار هستند، گفت نمی خواهم زندگی حیوانی داشته باشم. به همین خاطرهمه چیزرا رها کرد، به لبنان رفت وچریک شد.
/علم واقعی همراه شعور و شرفاست
در عین حال تعدادکسانی که بین منافع و عقاید و تعهدهایشان، از منافعشان بگذرند، کم است و اغلبا در جبهه باطل و فساد و مزدوری دشمن هستند یابی طرف(نه شجاعت ایمان دارند نه صراحت کفر).
استاد حوزه و دانشگاه با تاکید براینکه عالم دینی به معنای درست کلمه، نه فقط دینی تربلکه عالمتر نیز هست چرا که همه جوانب علم را می بیند، افزود:علم اگرمی خواهیم در ظلمت زندگی نکنیم و به قدرت و آرامش برسیم، باید علم داشته باشیم امادر کنار علم،شعور و شرف هم الزمی است تا در خط دشمن قرار نگیریم.
علم بدون عمل از انسان کاریکاتور می سازد
به گفته عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی،مفهوم و تفاوت علم متعهد و غیرمتعهد در این حدیث ازامام رضا(ع)خالصه شده است که می فرمایندصادق ترین دوست هر فرد،عقل اوو دشمن واقعی اش نیز جهل اوست؛اما باید توجه داشت که علم بدون عمل فقط ذهن را چاق می کند واز انسانکاریکاتوری میسازد که به سرنوشت خوارج و تکفیری ها دچار می شود در حالی که انسان سالم، تک بعدی نیست بلکه متعادل و رشدیافته در همه ساحت ها است؛ اینکه اسالم در مواردی، حتی خواب، کار،نگاه هم عبادت می داند بدان معناست که در این موارد، خواب یا نگاه یا نفس،در رشدانسان موثر است.
وقتی آزمایشگاه، مسجد می شود
وی تاکید کرد:از بالاترین مراتب عبادت در اسلام، تفکر در طبیعت و ماوراء طبیعت است؛اصول عبادت بدون آگاهی و تفکر معنا نداردبه همین دلیل عبادات تاحدی که با تفکر همراه است،به دردخودانسان ودیگران می خوردوعبادت علمی و آگاهانه است که عبادت عملی می آورد یعنی همه کارهای انسان درخدمت خدا و خلق خواهد بودو حتی آزمایشگاه هم برایش حکم مسجد پیدا می کند چراکه هدفش از علم وکار،خدمت به خدا و خلق است.

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />