کد خبر : 494
تاریخ انتشار : شنبه 6 مارس 2021 - 1:58

اجرای ۱۲۴ هزار طرح اشتغال در کمیته امداد استان در سال ۹۹

اجرای ۱۲۴ هزار طرح اشتغال در کمیته امداد استان در سال ۹۹

هدف و اولویت کمیته امداد از طرح اشتغال خودکفایی خانواده هایی که مستعد و توانا هستند

به گزارش خبرنگار سایه خاوران؛ مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان خراسان رضوی با بیان اینکه امسال ۷۶۸ میلیارد تومان از محل درآمد خالص ۳۷ هزار طرحی بوده که کسب و کار صورت گرفته است و به این خانواده ها درآمد خالص رسیده است؛ عنوان کرد: با توجه به شرایط سخت امسال، کمتر بحث خودکفایی را از گردونه امداد خارج کردیم اما در عین حال حدود ۱۶۷۰طرح اشتغال خودکفا شدند و از تحت پوشش کمیته امداد و نهادهای حمایتی خارج شدند و تا الان نیز بیش از ۱۲۴ هزار طرح اشتغال،  تا اول اسفند در کمیته امداد استان اجرا شده است.

حبیب الله آسوده گفت: اگر بخواهیم مردمی کردن کمیته امداد را از این مفهوم عینی و اجرایی کنیم باید نهادسازی می کردیم لذا این نهاد سازی در قالب مراکز نیکوکاری شکل گرفت مدتی ست که مراکز نیکوکاری درسطح استان شدت گرفته و تاکنون ۴۸۹ مرکز نیکوکاری با محوریت مساجد، امام جماعت و هیات امنای محله فعال هستند که از این تعداد ۹۱ مرکز به صورت تخصصی در حوزه درمان، اکرام، جهیزیه، مسائل فرهنگی و قرانی، اشتغال و… فعال و ۳۹۸ مورد در حوزه عمومی محله است که بخشی از کار را ما به این مراکز محول می شود. همه گروههای مردمی با محوریت مسجد در دوران کرونا بیشتر از امداد در کمک به مردم موثر بودند.

وی با اشاره به  11 هزار و ۸۰۰ یتیم تحت پوشش کمیته امداد که همگی حامی دارند؛ گفت: اگر چه سامانه ای طراحی شده که فرد با ورود به سامانه می تواند یتیم را انتخاب کند و مستقیم پول به حساب آن یتیم واریز نماید اما با توجه به تورم در جامعه باید سرانه که در حال حاضر ۳۰۰ هزار تومان است، به ۷۰۰ هزار تومان افزایش یابد.

آسوده اظهار داشت: در سه مرحله از سال گذشته که از نیمه شعبان تحت عنوان اطعام مهدوی، اطعام علوی و اطعام حسینی شروع شد، حدود ۸ میلیون پرس غذا را با کمک مراکز نیکوکاری و همکاری هیئات مذهبی استان توزیع شد. همچنین با تشکیل قرارگاه مواسات برای کمک مومنانه تا حدود یک ماه گذشته بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار بسته توسط اعضای قرارگاه با تکیه بر مردم از طریق سامانه سخا برای جلوگیری از هم پوشانی توزیع شده است.

وی بیان کرد: اولویت اول ما در سال ۹۹ با توجه به شرایط کرونا معیشت خانواده ها، اولویت دوم بحث اشتغال و پایداری طرح های اشتغال بود که درصدی از منابع قرض الحسنه خود را در حوزه صندوق امداد ولایت وارد هزینه پایدار سازی اشتغال نمودیم به غیر از تبصره ۱۶ و تسهیلات روستایی. اولویت سوم بحث مسکن و علی رغمی که هزینه زیادی داشت رها نکردیم و اولویت چهارم بحث مشارکت های مردمی بود که با توجه به شرایط سخت اقتصادی حفظ نمودیم.

خریداری ۴۵۰۰ تبلت و موبایل برای دانش آموزان فاقد گوشی

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی با بیان اینکه از ۴۸۹ مرکز نیکوکاری حدود ۱۵۰ مرکز فقط امسال تاسیس شد لذا تمرکز بر مشارکت های مردمی اولویت ما است؛ افزود: در سال آینده اولویت های ما در حوزه زیرساختی ابتدا بحث های مددکاری به عنوان پیشران توانمندسازی نیازمندان، اشتغال، مسکن و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و معیشتی خواهد بود.

وی با بیان اینکه ۳۴۰۰ دانشجو و حدود ۵۰ هزار دانش آموز تحت پوشش قرار دارند؛ اظهار داشت: یکی از دغدغه های کمیته امداد در امسال بحث تبلت و گوشی بود، تا کنون با کمک خیرین ۲۵۰۰ تبلت و موبایل خریداری و در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است و حدود ۲۰۰۰ تبلت خریداری و منتظر دریافت هستیم.

وی افزود: حدود ۲۴ هزار مستاجر در سطح کمیته امداد استان داریم که حدود ۱۲ هزار در مشهد و ۱۲ هزار در سطح استان تحت پوشش هستند، با عنایت شهرداری و آستان قدس رضوی زمینی به مساحت ۲ هکتار در شهرک شهید باهنر برای ساخت ۱۰۰۰ واحد مسکونی برای خانواده های تحت پوشش واگذار کردند، در کنار این یک کار مشترک با بنیاد مسکن و شهرداری زمین در پنجتن واگذار شده است که کار را شروع کردیم و این هزار واحد با اولویت ایتام، محله هایی که در آنجا هست و خانواده هایی که عائله بیشتری دارند در نظر گرفته شده است.

آسوده با بیان اینکه عمده مشکل مشهد زمین است که آستان قدس رضوی همکاری خوبی داشته است؛ عنوان کرد: خیرین در یک منطقه حدود ۲۰۰۰ متر زمین را برای این منظور خریداری کرده اند. لذا امیداوریم از منابع مختلف بانکی مثل بنیاد مسکن و خیرین و … کار را انجام دهیم ضمن اینکه در سال ۱۴۰۰ اعتبار خوبی برای مسکن مددجویان پیش بینی شده است.

برگزاری مانور مشترک برای رسیدگی به ۱۳۰ خانواده محروم از نعمت پدر و مادر

وی با اشاره به برگزاری مانور مشترک با عنوان «فرزندان ولایت» برای افرادی که از نعمت پدر و مادر محروم هستند؛ اظهار داشت: در یک روز ۲۰ نفر از معاونین و مدیران استان مشکلات این ۱۳۰ خانواده را  اعم از مشکلات معیشتی، جهیزیه، اشتغال، مسکن و … بررسی نمودند، و به این نتیجه رسید که تا مهر ۱۴۰۰ این خانواده ها و  43 خانواده ای که یتیم بالای سه فرزند دارند را مسکن آنها را تحویل دهیم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی بیان کرد: شرایط تحریم، برخی سوء مدیریت ها و نبود فرهنگ کار و تلاش موجب فقر در جامعه شده است لذا اگر محوریت منسجم و یک ساختار با ثبات اقتصادی باشد فقر کمتر خواهد شد و کمیته امداد و نهادهای حمایتی وظیفه کمک به مردم نیازمند را دارد.

۱۹۶ هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند

وی در خصوص تعداد افراد تحت پوشش کمیته امداد گفت: در سال ۹۷، ۱۲۵ هزار خانواده معیشت بگیر بودند و در حال حاضر بیش از ۱۶۹ هزار خانواده معیشت بگیر و ۲۷ هزار خانواده تک خدمتی و چند خدمتی هستند که جمعا ۱۹۶ هزار خانواده تحت پوشش قرار دارند.

آسوده با بیان اینکه در سال آینده بر اساس گمانه زنی ها قرار است مستمری افراد تحت پوشش ۲۵ درصد افزایش یابد؛ گفت: اما ما معتقد هستیم و از دولت و مجلس انتظار داریم با توجه به شرایط سخت اقتصادی که مستمری یک خانواده یک نفره حدود ۲۰۰ هزار تومان است، حداقل باید بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته باشد.

گفتنی ست: با توجه به شرایط کرونا اولین سامانه ۳۱۲۸ برای پاسخگوی مردم و خیرین راه اندازی شده است و تا کنون ۴۰۷۹ تماس در حوزه های مختلف پاسخ گویی به افراد، مشارکت مردم و … می باشد.

/فاطمه صدقی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />