تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 28 اکتبر 2021 - 9:02

آسایش مردم مهم ترین اولویت ما است/ ۳۴ درصد از درآمدهای شهرداری، پایدار است

آسایش مردم مهم ترین اولویت ما است/ ۳۴ درصد از درآمدهای شهرداری، پایدار است
ارجائی در برنامه تلویزیونی اشاره گفت: شهر باید با مردم مهربان باشد و تمام کالبد و اجزای شهر اگر باعث ایجاد آرامش و آرامش بخش باشد، آن شهر مهربان است.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ سید عبدالله ارجائی در برنامه تلویزیونی اشاره اظهار کرد: باید تمام نقاط شهر زیست پذیر و مناسب زندگی مردم باشد، اولویت اصلی این است که شهر تسهیل کننده باشد و شهر مشهد که متعلق به وجود نازنین امام هشتم که امام مهربانی و علم و دانش است، باید دارای این دو ویژگی باشد، همچنین اگر این دو توأم شود زندگی علم محور همراه با مهربانی برای مردم به ارمغان می آید که آرامش بخش است.
وی افزود: شهر باید تسهیل گر و کمک کننده باشد؛ اگر ساختمان ها قیافه ناهنجار دارد، عبور و مرور مناسب نیست و مردم در برقراری ارتباط اذیت می‌شوند، یعنی هنوز کار برای انجام دادن وجود دارد.
وظیفه ما تسری صفات امام رضا به شهر مشهدالرضا است
شهردار مشهد گفت: راهبرد فرهنگی ما تعمیم صفات امام رضا(ع) به شهر است؛ اگر دو نفر دوست و همسایه باشند؛ باید روی هم تاثیر بگذارند.
وی ادامه داد: اینجا محله امام رضا(ع) و این شهر حیاط خانه امام رضا(ع) است، امام رضا(ع) به مهربانی مشهور است، مردم باید عالم آل محمد باشند، راهبرد ما تعمیم صفات امام به شهر است.
ارجائی اظهار کرد: این یعنی همه اجزا شهر باید به این صفات مزین شوند که یکی از این اجزا مردم و مدیریت شهری است و ما باید حرم شهر ایجاد کنیم.
وی خاطر نشان کرد: ما مدلی تحت عنوان خادم، زائر مجاور تعریف کرده ایم. هرکس در این شهر یا خادم یا زائر یا مجاور است و هرکس در این شهر زیست می کند، همسایه امام رضا(ع) است، هرکس در شهر به زائر و مجاور سرویس می دهد لباس خدمت نه به تن بلکه به ذهن و روح دارد.
شهردار مشهد گفت: اگر در حرم به کسی طعنه بزنیم عذر خواهی می کنیم اما خارج از آن طور دیگر رفتار می کنیم دوره ششم مدیریت شهری می گوید آن سوی درهای ورودی حرم نیز این فرهنگ باید باقی بماند.

نگران وضعیت مالی شهرداری نباشید
شهردار مشهد گفت: مردم نگران وضعیت مشکلات مالی شهرداری نباشند ما با دعای مردم این دوره را رد می کنیم، تمام پیمانکاران و سرمایه داران بدانند هیچ مشکلی در مشهد نخواهیم داشت.
وی با اشاره به اقدامات ادوار گذشته مدیریت شهرداری بیان کرد: هر کس در دوره خود زحمت کشیده است و باید با اقتصائات زمانی بسنجیم، در دوره قبل تلاش شده و مردم هم می‌بینند؛ مبنای ما ارتقا است ما نیز با مدیران قبلی شهر در تعامل هستیم و مطمئن باشند از این شرایط عبور می کنیم، پتانسیل مشهد بسیار عظیم تر از آن است که نگران باشیم.
برنامه جامع برای جذب سرمایه گذار خارجی داریم
ارجائی ادامه داد: نگاه به اقتصاد مشهد باید بهشت سرمایه گذاری باشد، یک جوان مذهبی بخواهد دو ساعت تفریح کند و گناه نکند چه کند؟ باید سرمایه گذار به این حوزه ورود کند.
وی بیان کرد: زیرساخت حمل و نقل مشکلاتی دارد، ما در بحث اسکان، بیش از ۵۲درصد اماکن اقامتی کشور را داریم، اما در بسیاری زمینه ها نیازمند سرمایه گذاری داخلی و خارجی هستیم.
شهردار مشهد ادامه داد: برنامه جامع برای جذب سرمایه گذار خارجی داریم و از همه کسانی که تمایل دارند، خواهش می‌کنم شهرداری را پشتیبان خود بدانند. بسته های جذابی طراحی شده است.
ارجائی گفت: نکته بعدی این است که ما معتقدیم اگر شهر ثروتمند داشته باشیم، سهم مدیریت شهری بیشتر و خدمات بهتر می‌شود، بهترین کار برای اقتصاد هر شهری این است که زمینه ثروتمند شدن مردم ایجاد شود و این فرصت به صورت عادلانه در اختیار مردم باشد، اگر شهر ثروتمند شود شهرداری به تبع درآمد کسب و خدمات بهتر ارائه می کند.
وی با طرح این سوال که چند درصد درآمد جهان شهر مشهد پایدار است؟ ادامه داد: ما افق خود را جهان شهر تعریف کرده ایم تا به آن برسیم، ۳۴ درصد درآمدها پایدار و مابقی مبتنی بر فصل و زمان و غیره است، اگر درآمد را پایدار نکنیم و افزایش ندهیم توسعه ایجاد نمی شود یکی از مباحث ما تا پایان دوره رسیدن به ۴۰ تا ۴۵درصد درآمد پایدار است.
ورزش همگانی، بانوان و توانیابان؛ سه هدف ورزشی دوره ششم مدیریت شهری
شهردار مشهد اظهار کرد: در حوزه ورزش وقتی می‌گوییم مشهد آرامش بخش باشد یعنی همه ساکنان آن فارغ از جنسیت، سن و درآمد بتوانند اوقات فراغت و غنی داشته باشند. نگاه ما در دوره ششم به حوزه ورزش توجه به ورزش همگانی(افزایش سرانه ورزشی)، ورزش بانوان (اختصاص بخش ویژه بانوان در پارک‌های بالای ۵ هکتار) و ورزش معلولان است. حدود ۱۰ درصد جمعیت هر شهر معلول هستند و ما نمی توانیم از این پتانسیل چشم پوشی کنیم.

ارجائی بیان کرد: نگاه به ورزش قهرمانی اما این است که شهرداری به عنوان نهاد مردمی در زمینه ورزش همگانی تسهیل‌گری کند ولی باشگاه داری نخواهیم کرد.
چهار شاخص برای انتخاب مدیران داریم
وی با اشاره به اینکه ما معتقدیم نخبگان باید حکومت کنند و بدون تعارف به دنبال نخبگان هستیم، اضافه کرد: شاخص های عمومی مانند انقلابی و پاکدست بودن ایجاد شده است. چهار شاخص با ۴۰سنجه تحت آزمون علمی توسط کانون ارزیابی از همه منصوبین گرفته می‌شود. چهار شاخص شامل شخصیت، هوش، مهارت مدیریت و مهارت ارتباط می شود.
شهردار مشهد تصریح کرد: شورای شهر از مردم رای گرفته و به شهردار اعتماد کرده و زمام امور به دست او داده، او حق ندارد دنبال رفیق بازی باشد. باید بگردیم و آنهایی که هوش بیشتری دارند و جوانانی که فرصت کمتر در عرصه مدیریت داشتند را پیدا کنیم. برخی از کانال‌های مختلف برای بنده رزومه می فرستند بدانند تاثیری ندارد و ما به دنبال شایسته‌ها هستیم.

پارک ۷۳ هکتاری در اولویت نیست/ تلاش ما پرداخت بدهی پیمانکاران است

ارجائی با اشاره به اینکه پارک ۷۳هکتاری با توجه به اینکه خارج از محدوده شهری است فعلا اولویت ندارد، گفت: همچنین جاده ای در میان آن قرار دارد که اگر ایجاد شود خطرات زیادی ایجاد می‌کند، با سه پل هوایی نمی توان وارد پارک شد. منابع مالی پروژه هم پایدار نبوده، باید این مشکلات حل شود.
وی افزود: ۱۰ ماه است برخی پروژه ها معوقات داشته اند، در ۴۹ روزی که کار کردیم تلاش کردیم منابع مالی ایجاد شود تا پرداخت‌ها انجام شود‌. مرتبه اولی نیست که پیمانکاران با ما کار می کنند، سالهایی که وضع شهرداری خوب بود را فراموش نکنند. اکنون وضع شهرداری خوب نیست و رسم شراکت این است که پای خوبی بودید پای سختی هم باشید البته تاکنون برخی مبالغ پرداخت شده است. من متوجه این مشکلات هستم اما خواهش می کنم صبر کنند تا مشکل حل شود.

اولویت مترو، ۵.۵ کیلومتر فاز اول خط سه
وی افزود: خط سه مترو توقف چند ساله داشته است، تلاش این است در مرحله اول ۵.۵ کیلومتر از شهدا تا حرم مطهر و از حرم تا ترمینال بهره برداری شود تا خط یک و دو به حرم وصل شوند اگر دولت حمایت کند، بحث دوم اتصال قاسم آباد به هسته مرکزی شهر است. اگر مترو گلبهار نیز تسریع شود باید پایانه غرب راه اندازی و مترو گلبهار نیز به خط سه متصل شود.
شهردار مشهد عنوان کرد: اولویت چهارم اتصال بهشت رضا به مشهد است اما آنچه می توانم بگوییم انجام می دهیم تکمیل ۵.۵ کیلومتر فاز اول خط ۳ است. اگر دولت کمک کند سه محور دیگر انجام می‌شود.

افغانستان، تاجیکستان و شهرهای مذهبی در اولویت دعوت به سرمایه گذاری
ارجائی بیان کرد: جهان‌شهر مشهد چندین همسایه دارد، در وهله اول آماده همکاری با هر سرمایه گذار افغان و تاجیکی که با رعایت پروتکل امور خارجه حاضر به سرمایه گذاری باشد هستیم، سپس سایر همسایگان نیز در دستور کار قرار می گیرد. وی افزود: افغان ها تمایل دارند در مشهد سرمایه گذاری کنند و غرابت معنایی زیاد و زبان مشترک و تعداد شهروندان افغانستانی و تعاملات بسیار محرک خوبی است تا روابط اقتصادی خوبی داشته باشیم. دیگر کشورهای آسیای میانه گام بعدی است و شهرهای مقدسه نیز در اولویت هستند. امیدوارم مناسبات با عراق، کربلا و نجف و سوریه تقویت شود و کارهایی با اروپا در حال انجام است.

الیت توسط شهرداری در دانشگاه فردوسی اجرا نخواهد شد
شهردار مشهد در خصوص موضوع الیت در دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: سال ۹۹ یک تفاهم نامه با معاونت دانشگاه مبنی بر اینکه از این ظرفیت استفاده شود، منعقد شد اما تا امسال اجرایی نشد اما بدون عقد قرارداد از ساختار شهرداری تجهیزات تهیه و در دانشگاه نصب شد. مدیریت جدید بی اطلاع بود ما ناگهان با این درخواست دانشجویان روبرو شدیم که چرا الیت وارد دانشگاه شده است.
ارجائی گفت: تفاهم نامه داشتیم اما قراداد نبود و از کار خارج شدیم و مسلما این طرح با شهرداری اجرایی نخواهد شد. رسالت ما خدمت به شماست که شهری در شان شما و علی بن موسی الرضا بسازیم.

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.