تاریخ انتشار : شنبه 19 آگوست 2023 - 19:29

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی:

۹ میلیون و پانصد هزار خدمت در سال گذشته به مددجویان استان داده شده است.

۹ میلیون و پانصد هزار خدمت در سال گذشته به مددجویان استان داده شده است.
سلم آبادی گفت: ۹ میلیون و پانصد هزار خدمت با رقم بیش از ۸۸۰۰ میلیارد تومان منابع محقق شده است که از این رقم دو میلیون و چهارصد هزار خدمت به میزان ۱۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص به حاشیه شهر داشته است.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ رضا سلم آبادی، مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضویدر نشست خبری بمناسبت هفته دولت و برنامه های کمیته امداد اظهار کرد: جلوه های ایثار با اقتضائات زمان متفاوت است، در دفاع مقدس عده ای جان خود را نثار کردند و امروز جلوه های ایثار در کمک به خانواده های مستمند است.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی گفت: خبرنگاران ارائه خدمات به مردم را با قلم شان محقق می کنند و برای کمک به نیازمندان و ایجاد اعتماد مردمی تاثیر گذارند. وی با بیان اینکه در نوعدوستی و کمک به مردم دو دیدگاه موثر است، افزود: در یکی از روستاهای اطراف مشهد برای بازدید فردی ۴۵ ساله رفتیم، که سئوال بود با سن کم چگونه تحت پوشش هستند؟ این فرد پیوند کلیه شده بود و خواهرش با شرایط بیماری که داشت کلیه اش را به وی اهدا کرده بود؛ اما بعد شش سال کلیه پیوندش را پس زد و حالا باید مجدد از فرد زنده کلیه بگیرد که نیازمند ۳۰۰ میلیون تومان است.

سلم آبادی با اشاره به این مطلب که دادن آمار مددجویان باعث می شود که کمیته امداد سخنگوی فقر باشد، تصریح کرد: باید جلوه های ایثار از طریق رسانه ها مطرح شود. وی با بیان اینکه آمار برای عملکرد صحیح نیست، اما نشان دادن مشارکت مردم مدنظر ماست، گفت: مشارکت مردم علی رغم وضعیت اقتصادی بسیار خوب است و کمک ها به نیازمندان انجام می شود. وی گفت: سال ۱۴۰۱ صد در صد منابع به امداد تخصیص یافته است و این نشان می دهد، دولت، مجلس، تشکل ها و مردم پای کار مردم بوده اند و از استانهای برتر در تخصیص بودجه بوده ایم که قابل تقدیر است.

سلم آبادی بیان کرد: ۹ میلیون و پانصد هزار خدمت با رقم بیش از ۸۸۰۰ میلیارد تومان منابع در استان محقق شده است که سه میلیون و چهارصد هزار خدمت به ارزش ریالی۳۳۶٠ میلیارد تومان به مشهد اختصاص یافته است و از این رقم دو میلیون و چهارصد هزار خدمت به میزان ۱۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص به حاشیه شهر داشته است، این رقم نشان می دهد سرانه خدمت در حاشیه شهر مشهد کمتر است.

وی گفت: ۱۹ هزار و ۱۳۳ فقره وام اشتغال در استان پرداخت کرده ایم، در شهر مشهد ۸۹۰۰ فقره وام یعنی ۴۷ درصد به مشهد اختصاص یافته است و سهم حاشیه شهر ۱۷۰۰ مورد است و رقم ۱۹ درصدی اشتغال در حاشیه ایجاد شده است که هشدار دهنده است. مدیرکل کمیته امداد استان افزود: فقط ۲۰۰ میلیارد سهم حاشیه شهر شده است، چون مددجوی حاشیه شهر ضامن برای گرفتن وام ندارد. وی بیان کرد: ۱۹۰ هزار مددجو در استان تحت پوشش داشتیم که به ۱۹۶ هزار در سال ۱۴۰۲ رسیده است.

وی افزود: امسال جشن خودکفایی ۸ هزار خانواده از کمیته امداد را با کسب رتبه اول توانمندسازی کشور برگزار کردیم.

سلم آبادی افزود: ۳۶۲ هزار نفر خدمت گیرنده در استان سال گذشته داشتیم که امسال به ۳۸۴ هزار نفر افزایش یافته است. وی گفت: ۴۶۱ جهیزیه داده شده که در راستای کمک به جوانی جمعیت است و با بودجه ۱۳۰ میلیارد تومان محقق شده که سرانه آن ۳۲ میلیون در سال گذشته بود، سال گذشته صف انتظار از جهیزیه برای اولین بار در ۳۶ سال گذشته برداشته شد.

مدیر کل کمیته امداد استان گفت: ۸۶۰ مرکز نیکوکاری داریم که هر کدام ۱/۵ سری جهیزیه سهم شان است که با رقم ۵۴ میلیون تومان هر ۱/۵ سری میسر می شودـ وی با بیان اینکه ۳۲۰۰ نفر دانشجو را تحت پوشش داریم، افزود: همچنین ۱۱ دوره اردوی فرهنگی تربیتی دانش آموزی برای ۷۷۲۰ دانش آموز برگزار کردیم. اردوی شوق زیارت نیز از طرح هایی است که برای سراسر کشور و از خانواده زندانیان، دختران بازمانده ازدواج، فرزند بازمانده تحصیل، زنان سرپرست خانوار برای ۹۱۸۷۰ نفر روز برگزار شد.

وی افزود: وام کارگشایی تعداد ۱۶۷۰۰ فقره پرداخت شده که با سود ۳ درصد از طریق صندوق امداد ولایت واگذار شده است، ۲۴۰ میلیارد تومان رقم مجموع وام ها بوده که میانگین ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار بوده است.

وی افزود: حوزه اشتغال و توانمندسازی متفاوتند، مددجوی مادر باردار اگر سبد تغذیه می گیرد تا کودکش سوءتغذیه نگیرد را هم شاخه ای توانمندسازی می دانیم و اشتغال را توانمندسازی اقتصادی می دانیم.

سلم آبادی گفت: ۳۳۸۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شد با ۱۹۱۰۰ فقره انجام شد و در همین راستا ۲۱۶۰۰ نفر آموزش داده شدند و ۱۴۲ نفر نیز به بنگاه ها معرفی شدند و در مجموع ۶۱۸۴ هزار خدمت برای کاریابی، اشتغال و آموزش انجام گرفت. وی افزود: امسال ۳۳ هزار وام با سرانه حداقل ۵۰ میلیون تا ۳۰۰ میلیون تومان باکارمزد ۴ درصد پرداخت خواهد شد و ۲ هزارو ۲۰۰ میلیارد بودجه تخصیص یافت و هزار میلیارد هم از منابع استانداری باید تخصبص یابد که ۳۳۰۰ میلیارد تومان در مجموع خواهد شد.

وی افزود: مسکن خدمت گرانی است، در سال قبل ۱۸۰ واحد مسکن خریداری شد، ۳۱۹۴ مسکن احداث شد، ۲۲۸۰ واحد تامین شد و اعتبار مسکن ۲۳۸ میلیارد کمک بلاعوض داشته ایم. سلم آبادی بیان کرد: طرح مشترک با مرکز پژوهش های آستان قدس انجام شد که احکام کسب و کار را بررسی، محتوا تولید شد و آموزش دادیم تا کسب و کار حلال ایجاد شود.

وی گفت: در سال ۱۴۰۱ بالغ بر هزار میلیارد تومان کمک نقدی و خدمت داده شده که ۵۰۰ میلیارد توسط امداد و ۵۰۰ میلیارد مراکز نیکوکاری بوده است. وی افزود: ۱۹۲ میلیارد تومان کمک حامیان بوده است و ۱۶۴ میلیارد تومان زکات، ۴۰ میلیارد تومان صدقه و مابقی سایر موارد بوده که جمع آوری شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان گفت: پیش بینی می شود ۱۵۰۰ میلیارد تومان امسال رقم کمک های مردمی باشد. وی با بیان اینکه ۱۱۴۰۰ کودک محسنین و ۴۵۴۰ فرزند یتیم در مشهد داریم، گفت: ۲۱ هزار نفر در نهضت مسکن ملی مددجویان ثبت نام شده اند که ۴ هزار مورد تاکنون تایید شده اند که در فریمان ۷۰ مورد تایید شده و در سایر شهرستان ها هم بر اساس ضوابط انجام می شود.

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />