تاریخ انتشار : سه‌شنبه 15 ژوئن 2021 - 0:20

۹۹ درصد خانوار روستایی خراسان شمالی از نعمت گاز بهره مند شدند

۹۹ درصد خانوار روستایی خراسان شمالی از نعمت گاز بهره مند شدند

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ شرکت گاز خراسان شمالی در سال ۱۳۹۹ تعداد ۷ هزار و ۸۸ مورد اشتراک پذیری شهری و ۶ هزار و ۵۷۴ و ۱۲ واحد صنعتی و۳۳ کشاورزی اشتراک پذیری داشته و حدود ۶۵ درصد سبد انرژی استان را گاز تشکیل می دهد. حسن‌رضا میربلوکی، مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ شرکت گاز خراسان شمالی در سال ۱۳۹۹ تعداد ۷ هزار و ۸۸ مورد اشتراک پذیری شهری و ۶ هزار و ۵۷۴ و ۱۲ واحد صنعتی و۳۳ کشاورزی اشتراک پذیری داشته و حدود ۶۵ درصد سبد انرژی استان را گاز تشکیل می دهد.

حسن‌رضا میربلوکی، مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی با بیان این مطلب، اظهار کرد: با وجود پراکندگی گسترده جمعیت در سطح استان که به تبع آن، هزینه ساخت و توسعه زیرساخت در آن بالاتر از میانگین کشوری است؛ ضریب نفوذ گاز طبیعی در حوزه شهری ۱۰۰ درصد و روستایی ۹۹.۸ درصد است و هم اکنون ۷۴۶ روستا و ۲۴ شهر این استان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

وی افزود: در سال ۱۳۹۹ تعداد ۷ هزار و ۸۸ مورد اشتراک پذیری شهری و ۶ هزار و ۵۷۴ و ۱۲ واحد صنعتی و۳۳ کشاورزی داشته است که در مجموع تا خرداد سال ۱۴۰۰، حدود ۳۳۷  هزار مشترک از نعمت گاز بهره مندند و با گازرسانی به روستاهای اخلی، دنگل و نجف آباد از توابع شهرستان بجنورد پرونده گازرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار و واجد شرایط بسته شد.

میربلوکی در ادامه گفت:  بالغ بر ۸۰.۱۱ کیلومتر شبکه گاز در سال گذشته اجرا شده است و به این ترتیب طول زیرساخت خطوط گازرسانی استان به حدود ۷ هزار و ۳۴۳ کیلومتر بالغ می‌شود.

میربلوکی اعلام کرد: تاکنون به ۸۳۲ صنعت در استان خراسان شمالی گازرسانی انجام شده است که ۶۵ درصد مصرف گاز استان موتور محرک واحد های عمده و صنعتی استان می باشد و صنایع فوق عمده ای نظیر پتروشیمی، سیمان، کارخانه قند، آلومینا، ریخته گری و فولاد با۶۰ درصد مصرف، بزرگترین مصرف کنندگان گاز استان را تشکیل می دهند.

وی افزود: با توجه به مصوبه شورای اقتصاد در راستای اقتصاد مقاومتی و طی بررسی های انجام شده با شرکت پخش فراورده های نفتی، ۲۶۱ واحد عمده و صنعتی با میانگین مصرف سوخت مایع ۵.۴ میلیون لیتر مشمول دریافت یارانه اجرای خط اختصاصی گردیدند که در این راستا ۹۲ واحد عمده صنعتی با ۳.۹ میلیون لیتر سوخت مایع از این طرح بهره مند گردید و گازدار شدند و در حال حاضر عملیات گازرسانی به ۹ واحد عمده و صنعتی دیگر نیز در دست اجرا است. و تا پایان سال نیز گازرسانی به حدود ۵۰ واحد دیگر در برنامه این شرکت قرار دارد.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی ادامه داد: خط انتقال۱۶ اینچ تقویتی شهرستان جاجرم به استان سمنان به طول ۵۸ کیلومتر به منظور پایداری در گازرسانی و تأمین گاز مورد نیاز طرح توسعه آلومینای جاجرم و همچنین جلوگیری از افت فشار گاز شهرستان‌های گرمه و جاجرم در فصول سرد و نیز ارتباط خط لوله گاز خراسان شمالی به خطوط سراسری در سمنان در حال اجرا است و پیش بینی می‌شود در مردادماه سال جاری به بهره‌ برداری برسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: با نصب و راه اندازی ۴۰ دکل مخابراتی، مصرف گاز به طور همزمان و برخط در ایستگاه های تقلیل  فشار “سی جی اس” پایش می شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی، با اشاره به عملکرد این شرکت در استفاده از انرژی خورشیدی، بیان کرد: در راستای مصوبه هیات وزیران در خصوص تامین حداقل ۲۰ درصد برق مصرفی ساختمان‌های دولتی از انرژی های تجدید پذیر، شرکت گاز استان خراسان شمالی با  اجرای سیستم فتوولتائیک در ساختمان ستاد و ۸ ساختمان اداری دیگر در سطح استان و همچنین یک ایستگاه “سی جی اس” از این طریق، مجموعا ۱۰ نیروگاه خورشیدی فعال تامین برق مورد نیاز را دارد که ظرفیت تولید اسمی آنها در حال حاضر، حدود ۲۵ کیلووات است.

وی افزود: با توجه به تجارب موفق کسب شده از احداث این نیروگاه ها، در صورت دریافت مجوز‌های لازم، این شرکت قصد دارد یک نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۵۰ کیلووات در شهر بجنورد احداث کند که در صورت احداث این نیروگاه، ظرفیت نهایی نیروگاه های خورشیدی شرکت به حدود ۷۵ کیلووات ارتقاء خواهد یافت.

این مقام مسئول گفت: شرکت گاز خراسان شمالی در راستای حداکثرسازی رضایت مشترکین اقدام به ارائه بهره برداری از خدمات ۲۴ گانه به صورت الکترونیک بر روی سایت شرکت و اپلیکیشن موبایلی نموده و همچنین ۴ خدمت از طریق شماره ۱۵۹۴ به صورت تلفنی و ۳ خدمت از طریق پیامک به مشترکین ارائه می شود و تمام مشترکین می توانند با مراجعه به سایت شرکت و یا با نصب اپلیکیشن بر روی موبایل از این خدمات به صورت آنلاین بهره مند شوند.

وی افزود: ضمن اینکه این خدمات در ۱۰۹ دفتر پیشخوان  و ۹ اداره پست در سطح استان ارائه می شود، همچنین در راستای ارتقاء سرعت و کیفیت خدمت رسانی به مشتریان، قبوض پیامکی برای مشترکین ارسال می شود.

میربلوکی در ادامه سخنان خود، کسب تقدیر نامه سه ستاره در سومین دوره فرآیند ارزیابی شرکت ملی گاز ایران در سال ۹۸، ارزیابی و موفقیت در اخذ درخصوص  استانداردهای HSE-MS، ISO ۱۰۰۰۲:۲۰۱۸ ، ISO ۱۰۰۰۴:۲۰۱۸ ، ISO۱۴۰۰۱:۲۰۱۵ ،ISO۴۵۰۰۱:۲۰۱۸ در سال ۱۳۹۶  و بررسی مجدد و ممیزی مراقبتی در سالهای ۹۸ و ۹۹، ارزیابی و اخذ استاندارد مدیریت انرژی ISO۵۰۰۰۱:۲۰۱۱ در تاریخ در سال ۱۳۹۶ جهت ساختمان ستادی  و ساختمان اداره گاز شهر آشخانه، کسب عنوان دستگاه برتر در جشنواره شهید رجائی براساس ارزیابی عملکرد سال ۱۳۹۶ را از مهمترین توفیقات شرکت گاز استان خراسان شمالی تاکنون برشمرد.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی در پایان سخنان خود درباره برنامه ها و اهداف شرکت در سال “تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها ” ، بیان کرد: حرکت در مسیر تعالی و بهبود مستمر، ضامن دستیابی به چشم انداز شرکت گاز استان خراسان شمالی گازرسانی به سه روستای آلما دوشان (راز و جرگلان)، منصور آباد (مانه و سملقان) و قلعه تات (بجنورد) با ۷۰ خانوار، بهره برداری از ۲۰ واحد صنعتی، خرید و توزیع ۳ هزار میلیون متر مکعب گاز طبیعی، احداث ۱۷۸ کیلومتر خط تغذیه و توزیع، نصب ۶ هزار انشعاب شهری و روستایی، نصب ۲۳ ایستگاه صنعتی و یک ایستگاه تقلیل فشار روستایی، اشتراک پذیری از ۱۱ هزار مشترک، کاهش هدر رفت گاز طبیعی به میزان ۸۰۰ هزار مترمکعب با استفاده از پایش مشترکین و استفاده از کنتورهای ارتقاء یافته، تکمیل پروژه خط انتقال تقویتی گرمه و جاجرم از جمله برنامه های شرکت گاز استان خراسان شمالی در سال جاری است.

میر بلوکی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مسئولیت‌های اجتماعی شرکت و کارهای انجام شده در این زمینه اشاره کرد و گفت: کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، مدیریت پسماندهای شرکت، کاهش سرانه مصرف انرژی و کربن، فرهنگ سازی مصرف ایمن و بهینه گاز طبیعی و اشتراک پذیری رایگان خانواده های هدف، بخشی از برنامه های شرکت گاز استان خراسان شمالی در حوزه مسئولیت های اجتماعی بوده است.

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />