تاریخ انتشار : سه‌شنبه 3 آگوست 2021 - 20:40

گزارشی از شلوغی صف های نان در شهرستان جغتای؛

کمبود نان یا فروش آزاد آرد برای سود بیشتر؟/ زمزمه هایی از گرانی نان به گوش می رسد

کمبود نان یا فروش آزاد آرد برای سود بیشتر؟/ زمزمه هایی از گرانی نان به گوش می رسد
طی سال گذشته بارها بخاطر گرانی یا کمبود کالاهای اساسی مردم مجبور به ایستادن در صف هایی می شدند که در ایام کرونا خطر سلامتی آنها را تهدید می کرد، از اواخر سال گذشته شلوغی نانوایی ها نیز به این صف ها اضافه شده و برای مردم دردسر ساز شده است.

به گزارش خبرنگار سایه خاوران؛ نان جزو لاینفک سفره‌ خانواده‌های ایرانی است و کمتر خانواده ای پیدا می شود که در وعده های غذایی اش نان استفاده نکند، سیاست کنترل قیمت نان، یکی از اهداف اساسی دولت است تا به وسیله آن، نارضایتی مردم از نرخ افسارگسیخته تورم و مشکلات معیشتی را کنترل کند.
این در حالی است که شلوغی های اخیر صف های نان و مشکلات مردم در خرید نان نارضایتی های فراوانی را به دنبال داشته است.نکته قابل توجه این است که در این روزهای کرونایی که تجمع باعث به خطر افتادن سلامتی مردم می شود، صف ها با قوت باقی هستند و جای خالی نظارت ها همچنان برای مردم دردسر ساز می شوند.
اظهارنظرهای فراوانی وجود دارد مبنی بر اینکه سهمیه آرد نانوایی ها کم شده است و یا اینکه نانواها برای جبران درآمد کم خود و هزینه های بالا اقدام به فروش آزاد آرد می کنند تا سود بیشتری دریافت کنند، باید دید تا چه حد این موارد صحت دارد یا فقط مقدمه چینی برای افزایش قیمت نان خواهد بود.
برخی از مسئولان نیز فصل برداشت محصولات کشاورزی و افزایش کارگران فصلی را دلیل افزایش تقاضای نان می‌دانند اما سوال اینجاست سال‌های گذشته نیز همین روند در شهرستان شاهد بودیم اما چرا مشکل نان به وجود نمی‌آمد؟ اینکه در فصل برداشت محصولات کشاورزی همه شهرستان ها باید با این مشکل مواجه شوند چرا فقط درجغتای مشکل نان به وجود آمده است؟
افزوده شدن تعداد مشتریان در مقابل نانوایی‌های شهرستان جغتای و ایجاد صف برای خرید چند قرص نان اگرچه تا دو ماه پیش تعجب‌آور و غیرقابل مشاهده بود اما حالا یکی دو ماه است که به تعداد مشتریان و صف در مقابل خبازی ها افزوده که خود نشان از لنگیدن یک جای کار دارد.
جهت بررسی این موضوع خبرنگار ما در جمع مردم حاضر شده تا به بررسی این موضوع بپردازد.
نظارتی بر شلوغی صف های نانوایی ها نیست
یکی از شهروندان جغتایی که از شلوغی صف نانوایی گلایه مند بود، گفت: علاوه براینکه ساعت ها باید در صف نان منتظر خرید نان باشیم، بعد از اینکه نوبت به ما می رسد نیز تعداد نانی که تقاضا می کنیم به ما فروخته نمی شود.

وی ادامه داد: مشکل نان این روزها تنها کمبود نان و شلوغی صف ها نیست، بلکه نان هم کیفیت قبل را ندارد و دور ریز آن زیاد شده است.

حسینی، شهروند دیگر گفت: نان این نعمت الهی را حیف و میل می کنند و به قدری کیفیتش پایین آمده است که در همان وعده ای که نان تازه است به سختی مصرف می شود و مابقی نیز معمولا قابل استفاده نیست.
وی گفت:: مردم بعضی روستا‌ها که سهمیه آرد ندارند نیز به‌اجبار برای تهیه نان به نانوایی‌های شهر رجوع کرده و همه این موارد باعث شده صف‌های طولانی در این روز‌ها زیاد و نان آن‌ها نیز زود تمام شود.
آردهایی که فساد می‌آورد
جغتایی مالک یکی از نانوایی های سطح شهر مهم‌ترین دلیل وجود صف در مقابل نانوایی‌ها را گرانی آرد و قاچاق آن می‌داند و در این رابطه به خبرنگارما می‌گوید: تا دو ماه گذشته هر کیسه آرد آزاد را تا ۲۰۰هزار تومان در بازارازاد به فروش می‌رسید و نانوایی‌های دولتی پز و نیمه‌دولتی پز علاوه بر سهمیه دولتی به خرید آرد آزاد از بازار نیز اقدام می‌کردند.
این تولید کننده نان لواش اظهار می‌کند: این در حالی است که یک کیسه آرد آزاد در حال حاضر به قیمت ۳۰۰ هزار تومان رسیده است و لذا برای آزاد پزها به‌هیچ وجه مقرون‌به‌صرفه نیست که با این قیمت آرد نسبت به پخت اقدام کنند.
وی بابیان اینکه از طرفی این قیمت‌ها موجب وسوسه بسیاری از نانوایی‌های دولتی شده است اظهار می‌کند: این موضوع به خروج و فروش آرد خارج از شبکه دامن می‌زند.
از کار افتادن یک نفر از اعضای خانواده برای خرید نان
شهروند دیگری نیز با گلایه از صف های طولانی برای تهیه نان به خبرنگار ما می گوید: از طرفی افزایش قیمت‌ها فشار بیشتری به مردم آورده و لذا ازآنجاکه نان‌های آزاد پز چندان صرفه اقتصادی برای خانواده ندارد لذا ازدحام در مقابل نانوایی‌های دولتی بیش از نانوایی‌های آزاد پز است زیرا قیمت نان دولتی ۵۰ تا ۶۰درصد از آزاد پزها ارزان‌تر است.

مجید عسکری افزود : ما ۵۲ روستا در سطح شهرستان داریم و در اکثر روستاها متاسفانه مردم به سختی نان تهیه می کنند و باید ساعت های زیادی را صرف خرید نان کنند و در آخر هم تعداد اندکی نان تحویل میگیرند و همیشه باید یکی از اعضای خانواده وقت خود را برای خرید نان بگذرد.
کیفیت نان خیلی پایین است
یکی از روستائیان در گفتگو با خبرنگار ما با گلایه از صف های طولانی نان در روستاها اظهار کرد : واقعا خسته شدیم تا کی باید برای خرید تعدادی نان یک روز از کار بیافتیم تا بتوانیم شکم زن و بچه خود را سیر کنیم .
محمد صادق زمندی ادامه داد: صف های طولانی نان از یک طرف و کیفیت پایین نان از طرف دیگر به مشکلات ما افزوده است .و نانی را که تهیه می کنیم به شدت کیفیت پایینی دارد و فقط مقداری از آن مصرف می شود .
وی گفت : کسی به فکر ما مردم محروم روستاها نیست و صدای ما به جایی نخواهد رسید.
یکی از کسبه ها که مغازه ساندویچی دارد و باید صبح زود به مشتریان خود خدمات بدهد در گفتگو با خبرنگار ما با گلایه از وضعیت موجود اظهار کرد: متاسفانه باید صبح زود در صف نانوایی حاضر شوم و ساعت های زیادی را برای خرید نان صرف کنم و در این مدت مشتریان زیادی را به خاطر تاخیر در خرید نان از دست می دهم .
مرتضی جغتایی افزود : مسئولان انگار در خواب به سر می برند و این صف های طولانی خرید نان را نمی بینند. چه کسی باید به داد ما برسد . امیدواریم با این گزارش کمی به خودشان بیایند و نظارت خود را بیشتر کنند تا بلکه این مشکل برطرف گردد.

قیمت بالای نهاده های دامی عامل شلوغی صف ها
یکی دیگر از شهروندان با اشاره به افزایش بالای قیمت نهاده های دامی اظهار می کند یکی از دلایل پدیدآورنده شرایط فعلی در این شهرستان افزایش قیمت جو و نهاده‌های دامی است و با توجه به اینکه قیمت جو در ۴۰ روز گذشته افزایش‌ چشمگیری یافته و به قیمت ۶۰۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده است متأسفانه شاهد هستیم مردم با مینی‌بوس از روستاها به شهر آمده و نان به میزان زیاد خریداری می‌کنند و متاسفانه آن ها را خشک که این نان درنهایت به مصرف خوراک دام می‌رسد.
علیرضا فریمانه افزود: متاسفانه من شاهد بودم که از یک خانواده ۳ نفر در صف نانوایی های مختلف در شهر حضور پیدا می کنند و نان را که با تعداد بالا تهیه می کنند برای دام های خود خشک می کنند .
حسین زمندی از شهروندانی است که نزدیک یک ساعت در صف نان ایستاده به خبرنگارما می‌گوید، در این اوضاع که بیماری کرونا افزایش یافته مردم نمی‌دانند به فکر تهیه نان مورد نیاز خود باشند یا استرس بیماری کرونا را به جان بخرند.
وی با بیان اینکه برای تهیه نان مورد نیاز درسالهای گذشته مشکلی نداشتیم و حتی در صورت بسته بودن نانوایی‌ها از سوپرمارکت اقدام به تهیه نان می‌کردیم افزود: چند ماهی است نان در سوپرمارکت ها و فروشگاه‌های بزرگ عرضه نمی‌شود و مردم ناچار هستند برای تهیه نان ساعت‌ها در صف منتظر باشند.
پورهادی که در روستای ابوچناری بخش مرکزی شهرستان جغتای نانوایی دارد با گلایه از وضع موجود از مشکلات خود به خبرنگار ما می گوید .متاسفانه هزینه های جانبی ما جوابگوی این شغل نیست و اکثر همکاران ما این شغل را رها کرده اند و به دنبال شغل دیگری رفته اند.
وی می گوید : من ۲ تا کارگر دارم که باید روزانه به آنها هزینه پرداخت کنم و وقتی هزینه های جانبی را حساب می کنم اصلا جوابگو نمی باشد و به سختی گذران می کنیم . امیدواریم مسئولین توجهی به این موضوع مهم داشته باشند و با افزایش قیمت نان شاید مرهمی بر زخم های کهنه ما باشد .
برای پیگیری این موضوع به نمایندگی صنعت معدن و تجارت شهرستان مراجعه و پیگیر این موضوع شدیم .

سرانه آرد جغتای بیش از مصوب کشوری
مسئول نمایندگی صمت در جغتای در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: در شهرستان جغتای ۹۶ واحد صنفی نانوایی یارانه ای و نیمه یارانه ای وجود دارد که به مردم خدمات می دهند .
هادی چوپانی بابیان این نکته که سرانه مصرفی آرد هر شهروند ایرانی ماهانه ۷.۵ کیلوگرم است، گفت: این در حالی است که در جغتای سرانه آرد ماهانه برای هر فرد ۶٫۲کیلوگرم می باشد اما بازهم برخی از شهروندان در این زمینه گلایه دارند.
وی گفت: نانوایانی که قانون را رعایت کنند، نان سالم باکیفیت مطلوب و قیمت مناسب تحویل مردم دهند، وضعیت سهمیه آنان از آرد یارانه‌ای یا نیمه یارانه‌ای بهبودیافته و متناسب با میزان پخت و مصرف واقعی، سهمیه آرد به آنان اختصاص می‌یابد.
چوپانی ادامه داد: در حال حاضر کمبودی در تأمین آرد نانوایی‌های شهرستان وجود ندارد و با خروج آرد از شبکه به هر روش، برخورد قاطع انجام خواهد شد.

وی با اشاره به ایجاد صف‎های طولانی و شلوغ در مقابل نانوایی‌ها خاطرنشان ساخت: این شلوغی به معنای کمبود آرد یا عدم توزیع آن نیست بلکه سرانه توزیع آرد در شهرستان مطلوب بوده و هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد.
چوپانی بابیان اینکه خوشبختانه کمبودی درزمینه آرد وجود ندارد اظهار کرد: نظارت‌هایی که بر حوزه آرد و نان انجام‌گرفته سهمیه آرد یارانه‌ای یا نیمه یارانه‌ای متخلفان قطع و واحد صنفی آن‌ها پلمپ شده است ادامه داد: در همین راستا از ابتدای اسفند ۹۹ تا کنون ۴۲ پرونده تخلف به ارزش ۸ میلیون ۸۰۰ تومان ثبت شده است و بازرسی های همکاران ما به طور مرتب در حال انجام است .
وی دلیل اصلی صف های طولانی نان در شهر و روستاها را گرانی نهاده های دامی برای دامداران و مرغداران دانست، و افزود :روستاییانی که دام دارند به شهر آمده و نان تازه و یا خشک را از نانوایی‌ها می‌خرند، و حتی بعضا مشاهده شده که با توجه به اینکه قیمت نهاده های دامی به شدت افزایش پیدا کرده است نان را با قیمت خیلی پایین تهیه و به مصرف دام های خود و متاسفانه سگ های خود می رسانند. و تازمانی که وضعیت نهاده های دامی به ثبات قیمتی نرسد و از طرفی قیمت نان تا زمانی که پایین باشد متاسفانه شاهد این موضوع هستیم که اهمیتی به آن ندهند و به راحتی به مصرف دام های خود برسانند.
مسئول نمایندگی صمت شهرستان با تاکید بر اینکه نانوایانی که به طور مرتب به وظایف قانونی خود عمل می کنند مورد تشویق قرار می گیرند و به سهمیه آنها افزوده می شود و نانوایانی که تخلف انجام می دهند به شدت برخورد می شود و از سهمیه آنها کسر می شود و به سهمیه نانوایانی که رضایتمندی مردم از آنها بیشتر است افزوده می شود .
چوپانی افزود : واحدهای نانوایی براساس جمعیت ان منطقه شهر یا روستا سهمیه می گیرند و سهمیه ها متفاوت هستند و براساس دستورالعمل کارگروه گندم و آرد و نان مرکز استان پروانه کسب که زیر ۱۲۵ کیسه سهمیه در ماه داشته باشد توجیه اقتصادی ندارد.
وی گفت : نظارت و بازدید های میدانی ما به طور مستمر از واحد های نانوایی انجام می شود و پای درد دل نانوایان عزیز در شهر و روستا قرار می گیریم و شرایط نانوایان عزیز را درک می کنیم و می دانیم که هزینه های مواد اولیه آن ها افزایش پیدا کرده و نانوایان ما روزهای سختی را به سر می برند و امیدواریم با افزایش قیمت نان این مشکل نیز مرتفع گردد.
نانوایان از افزایش قیمت نان و ناتوانی در تأمین آرد خبر می‌دهند اما مقامات دولتی مدعی هستند هیچ مشکلی در مورد ذخایر گندم و تولید و توزیع آرد وجود ندارد و لذا در این میان مردم مانده‌اند که این چانه‌زنی بر سر بود و یا نبود آردتا چه زمانی ادامه دارد؟
بهتر آن است مسؤولین قبل آن‌که مانند دیگر مایحتاج زندگی مردم دچار کمبود جدی و غیرقابل‌کنترل شود به فکر چاره‌ای منطقه‌ای و نه زودبازده که حکم بی‌حسی موضعی برای این درد‌های ریشه‌ای دارد، باشند.

پایان پیام/ جغتای/ گفتی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.