کد خبر : 4166
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 30 سپتامبر 2021 - 9:33

چهل درصدفارغ التحصیلان دانشگاه بیکارند

چهل درصدفارغ التحصیلان دانشگاه بیکارند
شریف الحسینی بیان کرد: آموزش وپرورش به عنوان اولین دستگاه متولی مهارت در کشور محصوب می شود که بادارابودن سرمایه های انسانی بسیار زیاد برنامه های آموزش مهارت در آنجا اتفاق می افتد.

به گزارش خبرنگار سایه خاوران؛ منصوره شریف الحسینی، مدیر عامل مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای بابیان اینکه مهمترین مسئله ای که باید به آن پرداخته شودو از بسیاری از معضلات در جامعه پیشگیری می کند مسئله کار هدفمند و متناسب با نیاز کشوروتقاضا محورمی باشد گفت: متاسفانه امروز ارتباط آموزش با صنعت در کشور قطع می باشد ویکی از اهداف مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای در کشور ایجاد ارتباط بین آموزش و صنعت می باشد.

در ادامه رییس هیات مدیره مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای خاطرنشان کرد: یکی از اهداف آموزش و پرورش در کشور تامین نیروهای کار آمد و با اعتماد به نفس و با سلامت نفس برای آینده کشور می باشد .
درکشور۲۶۰۰دانشگاه وجوددارد
حمیدمستشاری با بیان اینکه درحق آموزش های فنی و حرفه ای در کشور ایران جفا شده است افزود: درکشور ۲۶۰۰دانشگاه وجود دارد و ظرفیت دانشگاه ها ۴میلیون نفر در سال می باشد.
وی بیان کرد: درسال یک میلیون نفر از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند و از طرفی ورودی دانش آموزان به مدارس یک میلیون نفر در مقطع اول ابتدایی می باشد و متاسفانه دردانشگاه فرهنگیان همه رشته ها وجود دارد اما رشته ای که معلم فنی حرفه ای تربیت بکند وجود ندارد.
مستشاری ادامه داد: خوشبختانه در کشور قانونی وضع شده است که تحصیلات فنی و حرفه ای در مقطع دبیرستان در فارغ التحصیلی ۶۰درصد می باشد .
حمید مستشاری با اشاره به اینکه دبیرستان سازی در کشور کار مناسبی نمی باشد اظهارکرد: درکشور متاسفانه چهاردرصد هنرستان هم وجود ندارد و از طرفی متاسفانه امروزه در ایران مردم ازفرستادن فرزندان خود به هنرستان استقبال نمی کنندو این فرهنگ نیازمند است که توسط سازمان های مسئول در کشور تغییر کند.
مهمتریت مسئله درکشور ایران مسئله بیکاری وهدررفت نیروی انسانی میباشد

در ادامه رییس دانشگاه فنی و حرفه ای استان خراسان رضوی بیان کرد :مهمترین مسئله در کشور ایران مسئله بیکاری و هدر رفت نیروی انسانی می باشد. محسن حدادسبزواری با بیان اینکه متاسفانه حدود ۴۰ درصد فارغ التحصیلان بیکار می باشند تصریح کرد: راه حل بحران اشتغال در کشور صرفا آموزش های مهارتی می باشد و کوتاه ترین راه رسیدن به اشتغال در کشور محصوب می شود وباعث تقویت تولید ملی و پویایی جوانان و جلوگیری از هدر رفت سرمایه های انسانی به شمار می آید .
سبزواری بیان کرد: از مهمترین چالش هایی که آموزش های فنی وحرفه ای با آن مواجع می باشد موضوع فرهنگ مهارتی و مدرک گرایی می باشدو متاسفانه در حال حاضر اکثر دانشگاه ها در کشور مخصوصا دانشگاه های غیر انتفاعی به جای اینکه مسئله مهور باشند صرفا مدرک تولید می کنندو امروز کشور نیازمند توسعه مهارت های جدید و تکنولوژی های نوین می باشد.
در ادامه مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان خراسان رضوی تاکیدنمود: خوشبختانه امروزه در استان خراسان رضوی در۱۲ ندامتگاه و۱۱۶واحدصنعتی استان حضورداریم تا آموزش های لازم رابه زندانیان وکارگران داشته باشیم ،ضمن اینکه به روستائیان هم آموزش های مرتبط بامشاغل روستایی راداریم تاشاهد مهارجرت آنها از روستا به شهرنباشیم .

افشین رحیمی گل خندان با بیان اینکه سازمان فنی و حرفه ای در ۵۰ مرکز دانشگاهی استان وجودداردبیان کرد: ۳۵مجوز آموزشی به صنعت داده شده است.
وی تاکید کرد : تعداد یک میلیون و ۲۰۰نفر در حاشیه شهر مشهد زندگی می کنند و خوشبختانه به همت مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای اولین مرکز آموزش فنی و حرفه ای در حاشیه شهر مشهد تا پایان امسال به بهره برداری می رسد که کار مشترکی از مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای و شهرداری مشهد و استانداری خراسان می باشد.
گل خندان ادامه داد :برای دانش آموزان غیر کاردانش در قالب طرح ایران مهارت، آموزش مهارتی در نظر گرفته شده است هر دانش آموز تاقبل از دیپلم باید یک مهارت را کسب کند ودر پادگان ها هم افراد اگردر دورانی که دانش آموز ودانشجو بودند نتوانستند مهارتی کسب کنند در زمان خدمت سربازی چند مهارت برای ورود به بازار کار کسب خواهند کرد.
محمود پژوم رییس هیات مدیره انجمن انبوه سازان خراسان رضوی تصریح کرد: امروز بایددر کشور به ازای هر مهندس چهارتکنسین وجود داشته باشد اما متاسفانه برعکس است این فرایند درحال حاضر با مشکلات زیادی در حوزه های فنی و مهارت آموزی جامعه رو به رو می باشد .
وی گفت : نماینده های مجلس باید بیایند به عنوان مشاور از مجامع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای اطلاعات بگیرند و پیشنهادها ونارسایی ها را از مجمع بخواهند.

پایان پیام/وحیدی/مشهد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />