کد خبر : 1222
تاریخ انتشار : دوشنبه 3 می 2021 - 0:18

قفل سرمایه گذاری در قطب معدنی سرایان

قفل سرمایه گذاری در قطب معدنی سرایان

سرمایه گذاری و اشتغال در ناحیه صنعتی این شهر به دلیل دوری و مسافت زیاد با پست برق و نبود زیرساخت های اولیه مورد استقبال قرار نمی‌گیردنبود زیرساخت اساسی بویژه «برق »بعنوان بزرگترین مشکل و مانع ،در مسیر سرمایه گذاران بخش خصوصی آهنگ سرمایه گذاری را در بخش سه قلعه کند کرده است
به گزارش خبرنگارپایگاه خبری سایه خاوران :بخش سه قلعه بعنوان قطب معدنی شهر ستان سرایان شناخته می شود واز ظرفیتهای بزرگ معدنی برخوردار است. وتامین زیرساختها و رونق سرمایه گذاری در این بخش می تواند بستر ساز اشتغالزایی مطلوبی در این منطقه محروم فراهم کند.
یکی از سرمایه گذاران که اندیشه سرمایه گذاری را سالها در این بخش در سردارد مشکل تامین برق را بعنوان زیربنا و الفبای سرمایه گذاری مطرح و میگوید: پس از سالها انتظار هنوز این مشکل مرتفع نشده است و ادامه این روند عملاً ورود سرمایه گذار را به منطقه با مشکلات جدی مواجه کرده است.
«رضا رحمانی» با بیان این نکته که نوسانات حاکم بر بازار سرمایه گذاران را همواره در گیر و مشغول کرده و تحمل نبود زیرساخت‌ها را ندارند تصریح کرد:با تامین زیرساختها،سرمایه گذاری با وجود منابع نزدیک در این بخش ،برای سرمایه گذاران مطلوب است و هزینه های آنان را کاهش می دهد.
وی گفت: جای تعجب است که با اینهمه منابع و معادن هنوز بستر سرمایه گذاری در این بخش مهیا نشده است.
عضو شورای اسلامی شهر سه قلعه ،شرایط سخت جذب و ورود سرمایه‌گذاران به شهر سه قلعه را یادآور شد و بیان کرد: سرمایه گذاری و اشتغال در ناحیه صنعتی این شهر به دلیل دوری و مسافت زیاد با پست برق و نبود زیرساخت های اولیه مورد استقبال قرار نمی‌گیرد و هر سرمایه‌گذاری که با مجوز به منطقه می آید متاسفانه به دلیل نبود زیرساخت‌ها درشهر سه قلعه، از این شهر خارج می شود.
وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاران در هرجا از شهرستان اقدام به سرمایه گذاری کنند مطلوب است ولی متاسفانه از شهرستان خارج می‌شوندکه جای تاسف دارد .
به گفته وی این درحالی است که سالها است که بحث تامین زیرساخت ها مطرح می‌شود ولی متاسفانه اقدام عملی برداشته نمی‌شود که جای گلایه دارد
و ی بیان کرد: مردم منطقه به عنوان اعضای شورای شهر و نماینده مردم از ما انتظار دارند تا این موضوع عملیاتی شود ولی تاکنون مکاتبات و پیگیریهای شورای اسلامی نتیجه نداشته است.
« مهدی هاشمزهی» از مسولین خواست: تا نسبت به تامین و تقویت خط برق و سایر زیرساخت ها در منطقه اقدام عملی کنند و این مطالبه عمومی مردم و نیز تخصصی ویژه سرمایه گذاری را تامین کنند.
وی مشکلات ناحیه صنعتی بخش سه قلعه را یادآور شد وخاطرنشان کرد:مردم با وجود بیکاری ،تا چه زمانی باید : محرومیت ناحیه صنعتی سه قلعه از زیرساخت‌های اولیه را شاهد باشند.
مسول شورای اسلامی شهر سه قلعه در ادامه متذکر شد: ناحیه صنعتی این شهر چندسال قبل مجوز گرفت ولی هنوز هم در حد یک تابلو رها شده است و هیچگونه اعتباری به آن تخصیص داده نشده است.
« هاشمزهی » خواستار حداقل تخصیص اعتبار به عنوان استارت کار را ضروری عنوان کرد و گفت :سرمایه گذاری در این شهر نیازمند اختصاص اعتباری ویژه برای تامین زیرساخت ها می باشد تا حداقل های لازم در این ناحیه تامین شود .
وی با بیان اینکه کشاورزی به دلیل کمبود منابع آبی در این شهر از رونق کمتری برخوردار بوده و قابل توسعه و گسترش نیست خاطرنشان کرد: در حوزه معادن, این شهر از استعداد بالقوه زیادی برخوردار است و در صورت توجه به تامین زیرساختها آهنگ سرمایه گذاری و اشتقالزایی از رونق مناسبی برخوردار خواهد شد.
و ی به خروج کامیون کامیون مواد معدنی بصورت خام از این شهر به خارج از منطقه اشاره کرد وگفت:باید برداشتها از این معادن در مسیر اشتغال و تولید ثروت در منطقه استفاده شود .
وی بیان کرد : در حال حاضر مردم سه قلعه منفعتی از معادن فعال موجود نمی برند وفقط گرد و غبار تردد کامیونها نصیب مردم می شود .
به گفته وی مردم بخش سه قلعه به همان گرد و خاک هم راضی هستند در صورتی که سرمایه گذاری در زمینه استقرار واحد های فرآوری در بخش سه قلعه انجام شود ولی متاسفانه در شهر سه قلعه هیچ واحدی پا نمی گیرد و این موضوع باید آسیب شناسی شود
«هاشمزهی »مسئول شورای اسلامی شهر سه قلعه به استعداد بالای معدنی این شهر اشاره کرد و بحث تامین زمین برای سرمایه گذاری واحدهای صنعتی در این شهر را از دیگر مشکلات پیش پای سرمایه گذاران برشمرد.
وی بیان کرد: دست روی هر جا که می گذاریم به بهانه اینکه جنگل دشت کاشت است قابل واگذاری نیست.
به گفته وی مگر در آسمان می شود سرمایه گذاری کرد و باید در زمین خدا در جستجوی زمین بود در این منطقه کویری نباید محدودیت زمین در واگذاری‌ها منطقی نیست و نباید لحاظ شود و این مشکل باید رفع شود.
مسئول شورای اسلامی شهر سه قلعه با تاکید بر این نکته که مسئولین باید بحث اشتغال را در شهر کویری و محروم سه قلعه را جدی بگیرند گفت: با توجه به وجود معادن
معادن وغنای معدنی مطلوب این شهرخارنشان کرد:در حال حاضر هیچ فایده ای نصیب مردم نمی شود و در خواست ما این است که قوانین به شکلی تغییر کند که
مراکزی که از معادن و منابع خدادادی برخوردار هستند بخشی از درآمد فعالان در این معادن. صرف عمران و آبادانی همان منطقه شود.
«مجیدباستانی فر »بخشدار سه قلعه احداث دو واحد فرآوری بنتونیت را در شهر سه‌قلعه در سال جاری یادآور شدو گفت : با بهره‌برداری از این واحدها دیگر امکانات موجود برق جوابگویی احداث واحدهای دیگر نخواهد بود و عملاً کار سرمایه گذاری در بخش سه قلعه متوقف خواهد شد ..
به گفته وی فراوری بنتونیت آنطور که باید با توجه به ظرفیت منطقه و هزینه های صرف شده در حوزه تامین اشتغال منطقه توفیق نداشته است.درحالی که
با احداث هرواحد ده تا ۱۵ نفر اشتغال ایجاد می شود
بخشدار سه قلعه در ادامه بزرگترین مشکل در مسیر سرمایه گذاری را مشکل تامین برق عنوان و افزود: ادامه این روند عملاً پای سرمایه‌گذاران را از منطقه قطع خواهد کرد .
وی گفت ::در حال حاضر در محور سه قلعه به سمت چاه طالب به دلیل نبود زیرساخت به ویژه برق هیچ سرمایه‌گذاری را نمی توانیم حاضر به سرمایه گذاری نیست و در کل حاشیه شهر سه قلعه با مشکل تامین برق مواجه است .
وی با اشاره به ایجاد ناحیه صنعتی شهر سه قلعه گفت:: متاسفانه شرکت شهرک های صنعتی تا کنون هیچ گونه هزینه ای در این ناحیه جز نصب تابلو نداشته است و علیرغم مصوبه و اخذ مجوز ,از لحاظ تامین زیرساخت‌های اولیه در حد صفر رها شده است
«باستانی فر» تصریح کرد: واقعیتی که در موضوع بنتونیت هست این است که ۷۰ درصد معادن منطقه متعلق به افراد غیر بومی و سرمایه‌گذارانی که معادن منطقه را خریداری کرده اند و مواد را بدون فرآوری از منطقه به صورت خام بارگیری و به بندرعباس و سایر مناطق حمل می‌کنند .
وی با بیان اینکه با برخی از این سرمایه گذاران که گفتگو در زمینه سرمایه گذاری داشتیم نبود زیرساخت‌ها را بزرگترین مانع برای سرمایه گذاری عنوان می کنند.
وی احداث سه واحد را حرکت خوبی در مسیر اشتغال و فرآوری بنتونیت در منطقه توصیف کرد.
و متذکر شد و از احداث یک واحد دیگر در خارج از ناحیه صنعتی سه قلعه خبر داد که در آینده نزدیک در مدار بهره برداری قرار خواهد گرفت.
فرماندار سرایان نیز جذب سرمایه گذار بویژه سرمایه گذاران دولتی درراستای تکمیل زنجیره ارزش ماده معدنی بنتونیت ، را در دستور کار فرمانداری شهرستان سرایان عنوان کرد
« مهندس ابراهیم رسولی مقدم» با بیان اینکه بیشترین مزیت و ظرفیت در حوزه معادن این شهرستان، مربوط به ظرفیت بنتونیت است اظهار کرد: با توجه به برخورداری سرایان از معادن غنی بنتونیت ،وجود محرومیت و آمار بالای بیکاری،زیبنده این شهرستان نیست.
« مهندس ابراهیم رسولی مقدم» فرماندار سرایان بیان کرد:راه اندازی واحد های فرآوری بنتونیت در شهرستان می تواند در توسعه و عمران و نیز رفع بیکاری و محرومیت منطقه نقش موثری ایفا کند.
وی تحقق این امر را نیازمند ورود سرمایه گذاران در این حوزه دانست.واز متولیان حوزه صنعت و معدن خواست تا زمینه جذب سرمایه گذاران با اولویت سرمایه گذاران دولتی را در این شهرستان فراهم کنند.
فرماندار سرایان حمایت و اهتمام ویژه استاندار برای راه اندازی واحدهای صنعتی پایین دستی معادن بنتونیت سرایان را در سفر به این شهرستان متذکر شد: و با تأکید بر این که شهرستان سرایان به لحاظ ذخایر معدنی، جایگاه بسیار ویژه ای دارد، اظهار داشت: یکی از بهترین ذخایر معدنی شهرستان ، بنتونیت است
رسولی مقدم افزود: این ماده معدنی یکی از مواد اولیه پرکاربرد در صنایع مهمی مثل فولاد، نفت و گاز و تولید شوینده هاست.
فرماندار با اشاره به جایگاه بنتونیت شهرستان خاطرنشان کرد: در ادامه فعالیت هایی که برای بهره برداری از این ذخایر در شهرستان سرایان صورت گرفته،  با حمایت وهمراهی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تلاش می کنیم با ورود سرمایه گذاران جدید، واحدهای صنعتی پایین دستی مرتبط و وابسته به این ماده معدنی را ایجاد نماییم
وی تأکید کرد: همه مسولان شهرستان باید به شدت تلاش کنند که از خام فروشی مواد معدنی جلوگیری شود.
وی ادامه داد: بنتونیت سرایان، عنوان بهترین بنتونیت جهان را داراست و از ۷۴ واحد معدنی موجود در این شهرستان، ۵۷ واحد با ذخیره بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن، مربوط به بنتونیت می باشد.
«رسولی مقدم» یادآور شد: بنتونیت به جهت استفاده در کارخانجات گندوله سازی فولاد، حفاری های چاه های نفت و تولید مواد شوینده، پرکاربرد است.
به گفته فرماندار سرایان در حال حاضر۷ واحد فرآوری بنتونیت در شهرستان سرایان فعالیت دارند که با اشتغالزایی برای ۵۳ نفر به صورت مستقیم، سالانه ۱۳۶ هزار تن پودر بنتونیت تولید
می کنند.
وی یادآور شد:دو واحد فرآوری دیگر نیز با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد در حال راه اندازی خط تولید هستند و. با فعالیت این دو واحد ۲۸ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار شده و سالانه ۸۰ هزار تن به تولیدات پودر بنتونیت شهرستان افزوده می شود/سرایان/موسوی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />