تاریخ انتشار : سه‌شنبه 28 سپتامبر 2021 - 15:08

وزیر بهداشت مطرح کرد؛

اجرای قرنطینه هوشمند به زودی در سراسر کشور

اجرای قرنطینه هوشمند به زودی در سراسر کشور
عین اللهی اظهار کرد: ظرف چند هفته آینده تحولی در بحث قرنطینه ایجاد می شود و قرنطینه هوشمند در کشور اجرایی خوهد شد.


به گزارش خبرنگار سایه خاوران؛ بهرام عین اللهیف وزیر بهداشت در مراسم تکریم و معارفه” رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد”ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی و گرامیداشت هفته دفاع مقدس با بیان اینکه برای کنترل بیماری کرونا اقداماتی همچون منع تردد شبانه و منع ورود به شهرها اجرایی شده است خاطر نشان کرد: با برنامه ریزی های انجام شده ظرف چند هفته آینده تحولی در بحث قرنطینه ایجاد خواهد شد و قرنطینه عادی به قرنطینه هوشمند تبدیل می شود بدین معنا که افرادی که واکسینه می شوند می توانند از مزایای واکسیناسیون استفاده ببرند.
وی تصریح کرد: با اجرای این برنامه دیگر نیازی به بسیاری از محدودیت ها نیست و هر فردی که واکسینه می شود می تواند با اپلیکیشن وزارت بهداشت QR کد را دریافت نماید و با ارائه آن می تواند بسیاری از کارها را انجام دهد بنابراین در مشهد رفتن به هتل، زیارت بارگاه منور رضوی و استفاده از حمل و نقل هوایی برای افرادی که واکسیناسیون شده اند در قالب قرنطینه هوشمند ارائه می شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: در شرایط حال حاضر مردم نیاز به زیارت، فعالیت های اجتماعی و اقتصادی وسایر موارد را دارند که با تدوین دستورالعمل های مرتبط با قرنطینه هوشمند و ابلاغ آن به سراسر کشور این برنامه اجرایی خواهد شد.
به زودی جشن پوشش کامل واکسیناسیون در کشور برگزار می شود
دکتر عین اللهی با بیان اینکه بر اساس قول های رییس جمهور و معاون اول ریاست جمهوری،تصور می شد که واکسن به شکل باران وارد کشور شود و این در حالی است که به شکل سیل گونه واکسن ها تامین شد اظهارکرد: همکاری و کمک های مردم و نیروهای نظامی، انتظامی، هلال احمر، برای پوشش گسترده واکسیناسیون در این مدت کم نظیر بوده است و نظیر این همکاری را پس از دوران دفاع مقدس کشور کمتر به خود دیده است و بزودی جشن واکسیناسیون را در کشور خواهیم گرفت.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تا کنون نزدیک به ۵۳ میلیون دز واکسن تزریق شده است اظهار کرد: در هفته گذشته هشت میلیون و ۲۰۰ هزار واکسن تزریق شد، و این آمار معادل جمعیت کل برخی از کشورهاست که با همت و تلاش گروه های مختلف مردمی به اجرا در آمده است.
وی با بیان اینکه هر برنامه ای که متکی به مردم و قدرت مردمی باشد به طور حتم موفق خواهد شد اظهار کرد: جا دارد از همه گروه های مختلف مردمی که در ساعات مختلف شبانه روز بدون خستگی در امر واکسیناسیون مشارکت داشتند قدردانی نمایم، و این امر به ما نشان داد در همه حرکت ها می توان از ظرفیت مردم به شکل مناسبی استفاده کرد.
لزوم استفاده از ظرفیت جوانان در آستانه گام دوم انقلاب
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به قرار گرفتن در آستانه گام دوم انقلاب اظهارکرد: آینده کشورمان به دست جوانان امروز ساخته می شود و از تمام مسئولان و دانشمندان دانشگاهی می خواهم که توان و ظرفیت جوانان در دانشگاه و رشد علمی آنان را در اولویت قرار دهند و توجه ویژه ای به این موضوع شود.
استفاده از ظرفیت توریسم درمانی و دانشجویان خارجی برای تبلیغ انقلاب اسلامی در سایر کشورها
دکتر عین اللهی با بیان اینکه مشهد مقدس به دلیل وجود بارگاه منور رضوی از ظرفیت بسیار بالایی در زمینه توریسم درمانی برخوردار است خاطر نشان کرد: باید فارغ از دیدگاه مادی و مالی، با ارائه خدمات همراه با احترام ،کرامت مناسب و مطلوب به بیماران خارجی، مبلغان جمهوری اسلامی ایران را در سایر کشورها داشته باشیم.
وی گفت: همان گونه که شهید قاسم سلیمانی، به عنوان یک چهره انقلابی، انقلاب را به سایر کشورها صادر کرد ما می توانیم به ارائه خدمات درمانی مناسب و منصفانه، انقلاب را به سایر کشورها صادر کنیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استفاده از ظرفیت دانشجویان خارجی را از دیگر موارد مهم برشمرد و گفت: با تربیت دانشجویان متعهد و توانمند به طور حتم این دانشجویان پس از حضور در کشور خود مبلغ کشور ما خواهند بود.
عین اللهی با بیان اینکه برخی از عاشقان امام حسین(ع) فرصت و توفیق حضور در مراسم اربعین را پیدا کردند اظهار کرد: برای بازگشت این زائران باید برنامه ریزی شود، کدهای ملی این دسته از زائران به دانشگاه های علوم پزشکی ارائه می شود تا بتوان به شکل مناسبی از این افراد در راستای پیشگیری از بیماری کرونا مراقبت شود، تا شاهد موج بعدی کرونا نباشیم.
وی با بیان اینکه با بهتر شدن شرایط کرونا، بزودی شاهد حضور زائران خارجی برای زیارت بارگاه منور رضوی خواهیم بود اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، هر فردی که وارد کشور می شود علاوه بر PCR منفی باید در برابر بیماری کرونا واکسینه شده باشد.
دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاهی ریشه دار عمیق، ریشه دار و با هویت است
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در موج پنجم کرونا مشهد مقدس گرفتار موجی سهمگین شد که با مدیریت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، استانداری خراسان رضوی و سایر نهادها و سازمان ها به شکل مناسبی کنترل شد.
عین اللهی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاهی ریشه دار عمیق، ریشه دار و با هویت و با قدمت تاریخی است و با حرکت های بسیار خوبی که در علم و دانش داشته است همیشه به عنوان یک دانشگاه کشوری به این دانشگاه نگریسته شده است تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از اساتید این دانشگاه از اساتید کشوری هستند و در بسیاری از برنامه های وزارت بهداشت از این اساتید استفاده می شود.
وی با اشاره به آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ اظهار کرد: کرونا نقاط ضعف و قوت زیادی داشت، نقطه قوت فعالیت های مجازی و آشنایی با فعالیت های این حوزه بود اما نقطه ضعف، آسیب به آموزش چهره به چهره بود که هیچ چیزی نمی تواند جایگزین آن شود بنابراین صدمات زیادی در آموزش پزشکی کشور وارد شدکه باید به سرعت جبران شود.
وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد یک قله است و از نظر فرهنگی نیز باید یک دانشگاه قله باشد اظهار کرد: در واقع فرهنگ موتور محرکه، حرکت و پیشرفت است و به طور حتم با گسترش برنامه های فرهنگی، تلاش های علمی و آموزشی هم بیشتر می شود.
وی با تاکید بر ینکه قرارگاه جهاد سلامت در بهداشت است و مهمترین ماموریتی که برای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نظر می گیریم فقط ساختن بیمارستان و ساختمان نیست بلکه نرم افزارهای مرتبط با سلامت است اظهار کرد: امروزه کرونا به ما نشان داد که هر چه در بهداشت سرمایه گذاری کنیم این سرمایه گذاری نسبت به درمان اثر بخشی بیشتری خواهد داشت ،بنابراین باید حرکت های جدی انجام بگیرد.
وی با بیان اینکه در این دانشگاه تمامی اساتید، متدین، متعهد و دانشمند هستند و یکی از سخت ترین انتخاب ها برای پست ریاست در دانشگاه بود اظهار کرد: به طور حتم با کار تیمی، هماهنگی و همکاری تمامی اساتید در جهت پیشبرد اهداف دانشگاه تلاش خواهد شد.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در پایان از تلاش های دکتر سیدمحمدحسین بحرینی قدردانی و برای محمدعلی کیانی رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد آرزوی موفقیت کرد و از تمامی سازمان ها و نهادهای استان خواست همانند گذشته در پیشبرد اهداف، این دانشگاه را حمایت و یاری نمایند.

دانشگاه های علوم پزشکی کشور از ۱۵ مهر به طور کامل بازگشایی می شوند
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: با اجرای کامل واکسیناسیون دانشجویان و اساتید، تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور از ۱۵ مهر ماه به طور کامل بازگشایی خواهند شد.
بهرام عین اللهی در حاشیه مراسم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تمامی خانواده های دانشجویان و اساتید دانشگاه ها نیز زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفته اند اظهار کرد: با هماهنگی که با وزارت علوم صورت گرفته است، آبان ماه امسال نیز سایر دانشگاه های کشور بازگشایی خواهند شد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۵۳ میلیون نفر زیر پوشش برنامه واکسیناسیون قرار گرفته اندتصریح کرد: در هفته گذشته هشت میلیون و ۲۰۰ هزار نفر زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند که این میزان در دنیا بی سابقه است و بزودی جمعیت زیر پوشش در کشور به ۷۰ درصد خواهد رسید.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در خصوص برنامه ریزی برای مقابله با پیک ششم اظهار کرد: بهترین راهکار، اجرای برنامه واکسیناسیون است که در حال حاضر به شکل گسترده در حال انجام بوده و بر اساس بررسی های انجام شده واکسن های موجود در کشور می تواند از ایجاد پیک های بعدی جلوگیری نماید.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: در کنار برنامه واکسیناسیون باید به موضوع رعایت دستورالعمل های بهداشتی، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی نیز توجه شود تا بتوان چرخه ویروس کرونا را کاهش و قطع نمود.
عین اللهی با بیان اینکه متاسفانه به دلیل همه گیری ویروس کرونا، محدودیت های مختلفی در سطح کشور به اجرا در آمد اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی به دنبال شرایطی هستیم تا افرادی که زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفته اند بتوانند در فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و یا برنامه های سفر به راحتی شرکت کنند.

پایان پیام/فهیمه صدقی/مشهد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />