کد خبر : 3168
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 جولای 2021 - 2:09

شهردار مشهد بومی است/ خدمات مشهد ملی ولی بودجه محلی دارد

شهردار مشهد بومی است/ خدمات مشهد ملی ولی بودجه محلی دارد
بسیاری می خواهند بدانند نوع نگاه و نقشه راه حرکت شورای ششم و فرایند انتخاب شهردار چگونه است. ما امانت دار رای مردم هستیم باید این امانت را تا انتهای ماموریت خود حفظ کنیم، رای مردم به ما به منزله تغییر و تحول در نظام مدیریت شهری است.

به گزارش خبرنگار سایه خاوران؛ حسن موحدیان، عضو منتخب شورای ششم شهر مشهد گفت: بسیاری می خواهند بدانند نوع نگاه و نقشه راه حرکت شورای ششم و فرایند انتخاب شهردار چگونه است. ما امانت دار رای مردم هستیم باید این امانت را تا انتهای ماموریت خود حفظ کنیم، رای مردم به ما به منزله تغییر و تحول در نظام مدیریت شهری است.

وی اظهارکرد : شاخص های ما برای حرکت به سمت جلو، استفاده از افراد جهادی، انقلابی، کارآمدومردمی است اما از همه ظرفیت های حقیقی و حقوقی در شهر برای مدیریت شهری استفاده می کنیم.اقدامات ما در پایان چهار سال به گونه ای خواهد بود که مردم ما را به عنوان شورای شهر بشناسند نه شورای شهرداری.

موحدیان مردم محوری و ایجاد رابطه دوسویه با مردم، جذب ایده ها و استفاده از ایده ها و طرح ها برای شناسایی مشکلات و معضلات از اهداف و روح حاکم بر شورای ششم دانست.

موحدیان در خصوص نقشه راه حرکت شورای شهر ششم بیان کرد : ما تا قبل از ۱۴ مرداد یک سری کارهایی را انجام می دهیم و بعد از ۱۴ مرداد به بعد کار دیگری شروع خواهد شد. نقشه راه ما تا شروع به کار شورای ششم این گونه است که برای متمرکز سازی فعالیت ها و التزام بخشی به جلسات و هماهنگی های مورد نیاز دبیرخانه ای را تشکیل دادیم تا جلسات آشنایی، ملاقات و ظرفیت ها را شناسایی و در اختیار اعضای شورای منتخب قرار دهیم.

وی در خصوص تشکیل کارگروه متناسب با کمیسیون های شورای شهر افزود : افراد توانمندی در انتخابات شرکت کردند اما انتخاب نشدند، ما از ظرفیت این افراد در شورای ششم در قالب کارگروه تخصصی بهره مند می شویم؛ همچنین همزمان با آغاز شورای ششم از کارگروه تدوین رونمایی خواهیم کرد.
رسانه هابرای مایه فرصت هستندومیتوانند برای حل مشکلات شهری کمک کنند
موحدیان گفت : ما برای گرفتن نظرات رسانه، تیم رسانه ای تشکیل خواهیم داد تا از این طریق نظرات و کارهای خود را منعکس کنیم و از طرف دیگر نظرات رسانه را داشته باشیم. رسانه ها برای ما یک فرصت هستند و می توانند برای حل مشکلات شهری و پیشرفت و توسعه شهر کمک کنند.

موحدیان در خصوص انتخاب شهردار گفت: شاخص ها در حال اتمام است و افرادی که در شورای ششم عضویت دارند افراد ذی الصلاح را انتخاب می کنند، ما در انتخاب شهردار عجله نداریم. تغییر و تحول با حالت معقول و آرامش دنبال خواهد شد.

فرهنگ اولویت شورای ششم است
وی با بیان اینکه شورای منتخب یک شورای با نگرش های فرهنگی، شهرسازی و .. است؛ بیان کرد: بحث فرهنگ اولویت شورای ششم است. مردم اگر می خواستند به پل و زیرگذر رای بدهند به ما رای نمی دادند.

موحدیان تاکیدکرد : در بحث فرهنگی مشهد به عنوان کلانشهر مذهبی ایران در تمام کشور و فراملی اثرگذار است و زائری که به مشهد می آید توشه معنوی می گیرد، در گذشته فردی که به مشهد مشرف می شد به او «مشدی» می گفتند، برای ما فرهنگ مهم است البته کار فرهنگی اثرگذاری آن دیر است، زمانبر است ، نیاز به مداومت دارد و در کار فرهنگی ابتدا باید اولویت ها مشخص شود تا بر اساس آنها اقدام کنیم در غیر این صورت موفق نمی شویم .
پروژه های عمرانی مادرراستای ارتقای فرهنگ سازی مردم انجام میشود
موحدیان ادامه داد: مانسبت به پروژه های عمرانی بی تفاوت نیسستیم و اقدامات ما در راستای توسعه فرهنگ خواهد بود. در فرهنگ ما رعایت حق تقدم مسئله مهمی است. اگر پلی زده شود که رعایت حق تقدم به صورت خودکار انجام شود خوب میشود افرادی تصورمی کنند شورای جدید پروژه های عمرانی را تعطیل می کند در حالی که پروژه های عمرانی ما در راستای ارتقای فرهنگ سازی مردم انجام می شود و قطعا دنبال خواهیم کرد.

این منتخب شورای ششم مشهد اظهار داشت: در رابطه با همه فرایندهایی که شهرداری با مردم سر و کار دارد، شفاف سازی را از طریق مکانیزاسیوم انجام خواهیم داد و اقدامات شورای فعلی را در این خصوص ادامه خواهیم داد و ما شفاف سازی را ابتدا از خود شروع خواهیم کرد.

موحدیان با بیان اینکه برای شورای ششم بومی بودن شهردار اولویت اساسی است؛ اظهارداشت : برای مشهد که بزرگترین دانشگاه بعد از دانشگاه تهران را دارد چرا باید مدیر غیر بومی انتخاب کند، اولویت اصلی ما انتخاب شهردار بومی متخصص، متعهد و جهادی خواهد بود.

موحدیان در خصوص منطقه ثامن بیان کرد : در گذشته دیدگاه هایی وجود داشته که آن زمان مناسب بوده اما با رشد فرهنگی، نگرشی که وجود دارد بحث معنویت در اطراف حرم با وجود پاساژها در حال از دست رفتن است اما حتما باید اطراف حرم مورد توجه قرار گیرد و دستورات آقا اجرا شود و اجازه ندهیم ساختمان های بلند بدون معماری اسلامی ساخته شود، البته ما به عنوان مطالبه گری اجازه نخواهیم داد.
ازسیاست های اصلی شورای ششم رسیدگی ویژه به حاشیه شهرومناطق کم برخورداست
حسین حسامی اظهارکرد : شورای شهر مشهد در دوره ششم فارغ از هر گونه جناح بندی سیاسی در کنار مردم و برای مردم و با مردم باوری و مردم یاری خدمت رسانی درستی خواهد داشت.

حسامی درخصوص اهمین نقش رسانه گفت : اهمیت رسانه بر هیچ کس پوشیده نیست و اصحاب رسانه در کنار هر حوزه ای قرار بگیرند موجب پیشرفت و مطالبه گری و ارتباط موثر با مردم خواهند بود و ما رسانه را به عنوان عضو شانزدهم شورا می دانیم.

مشهد ام القری جهان اسلام وپاییتخت معنوی ایران است
منتخب شورای ششم مشهد بیان کرد : ما در مجموعه منتخبین شورای ششم یک سری فرضیات برای خود قائل هستیم که بر اساس این فرضیات کار خود را شروع می کنیم ، اول اعتقاد به فلسفه وجودی مشهد الرضا است که مضجع امام رضا (ع) به عنوان کانون نور و محور شکل گیری شهر مشهد است و حرم مطهر به عنوان دحوالارض مشهد شناخته می شود و اعتقاد داریم که مشهد ام القری جهان اسلام و پایتخت معنوی ایران اسلام است.

حسامی با بیان اینکه ما به عنوان شورای شهر باید ورود موثر در حوزه مناطق کم برخوردار داشته باشد؛ افزود: توجه و رسیدگی ویژه به مناطق کم برخوردار و حاشیه شهر ، ایجاد شیب خدمات به سمت پهنه های حاشیه شهر و تعریف خدمات زیرساختی در مناطق حاشیه شهر، بهره گیری و تعامل موثر با اصحاب رسانه ، کنش گران فرهنگی و اجتماعی و نخبگان و استفاده از ظرفیت جوانان در تمامی عرصه ها و مشارکت اولویت دار در سه حوزه تصمیم گیری و سیاست گذاری، اجرا و نظارت جزو سیاست های اصلی شورای ششم است.

وی بیان کرد: از بدو شروع جلسات منتخبین شورای ششم و به عبارتی از اول تیر ، ۳۷ جلسه با ۱۲۰ ساعت جلسه تخصی با سرفصل های مختلف از جمله دیدار با مدیران استانی، علما، هماهنگی داخلی شورا، معاونت های تخصصی و کمیسیونی در حوزه شورای پنجم و شهرداری مشهد ، نشست ها گروهها و جمعیت خاص با توجه ویژه به آموزش برگزار شده است.

منتخب شورای ششم مشهد گفت: در حوزه توسعه شهری ما قائل به توسعه و پیشرفت متوازن شهری هستیم اکنون شهر به سمت غرب و شمال غرب رشد می کند و این باعث اشکالاتی در حوزه جمعیتی مشهد و سرانه ها شده است . لذا در حوزه طرح های جامع و تفصیلی این موضوع پیگیری شده و با درخواست ما از استاندار برای بازنگری طرح جامع شهر و شمال شهر توسط شورای ششم دست نگه داشته شده است.

وی افزود: در حوزه پروژه های عمرانی باید بر اساس نیازشهر و شهروندان و بر اساس نگاه برنامه محوری که وجود دارد، تعریف شود. در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۸۰۰ پروژه عمرانی در مقیاس منطقه ای، شهری و محلی تعریف شد و با بازنگری بر اساس اولویت ها و نیازهای مردم ایجاد و اجرا خواهد شد.

حسامی درخصوص اینکه نگاه ما به پروژه های عمرانی مثبت است و در این حوزه با نگاه فنی، تخصصی و مبتنی بر نیازهای مدیریت شهری ورود خواهیم کرد؛ اظهارکرد : در حوزه مدیریت شهری حضور موثر بانوان در حوزه تصمیم گیری و نظارتی را می طلبد ،اما ما در برنامه های مختلف استفاده از بانوان را مد نظر قرار دادیم و در کمیته تدوین سیاست های شورای ششم به عنوان یک محور اصلی در حوزه استفاده و مشارکت بانوان ورود جدی داشتیم.

وی یکی از تصمیمات مهم شورای ششم ورود جدی به سند چشم انداز ۲۰ ساله مشهد ۱۴۲۴ دانست و افزود: کمیسیون موقت «تدوین سند بیست ساله مشهد » را در دستور کار قرار داریم که در این حوزه بانوان نقش موثری خواهند داشت.

توجه به زیرساخت ها موجب افزایش ماندگاری زائر می شود
مهدی ناصحی اظهار کرد : دلیل وجودی مشهد حرم مطهر امام رضا (ع) است و مهمترین وظیفه مدیریت شهری در حوزه فرهنگ، این است که بتواند جایگاه محوری امام رضا (ع) را به عنوان نقطه کانونی مشهد برگرداند .

ناصحی بیان کرد : یکی از موضوعات مهم در این حوزه این است که بتوانیم با ثبات مدیریت فرهنگی که یک حرکت متداوم در حوزه فرهنگ سازی، ارتقا فرهنگ شهرنشینی بین مردم مشهد و زائرین ایجاد کنیم تا مردم بتوانند به تکالیف خود در حوزه میزبانی از زائرین امام رضا (ع) عمل کنند.

منتخب شورای ششم افزود: البته این به معنا نیست که شهرداری مشهد در آینده مجری فعالیت های فرهنگی باشد بلکه ما به عنوان تسهیل گر و پشتیبان در حوزه فعالیت های فرهنگی عمل خواهیم کرد و امور را به مردم واگذار خواهیم کرد تا با استفاده از توان تخصصی فرهنگی بی بدیلی که در مشهد وجود دارد، کارها را پیش ببریم.
مهمترین وظیفه ی مدیریت شهری ارتقای تربیت است
ناصحی گفت : بر اساس الگوی ایرانی اسلامی مهمترین وظیفه مدیریت شهری ارتقای تربیت است و موضوع تربیت، بر عهده خانواده است و جزو نیازهای چارگانه خانواده بحث اشتغال و معیشت مطرح شده که به مدیریت شهری بر می گردد و شورای ششم با تعامل با دستگاههای مسئول زمینه های پشتیبانی در این خصوص را دنبال خواهد کرد.

وی ادامه داد: هزینه های ناشی از بیکاری را شهرداری پاسخ می دهد امروز معتادین متهاجر عددشان قابل دفاع نیست و میزان طلاق در مشهد قابل توجه است و افزایش کودکان کار و بازمانده از تحصیل در شان شهر امام رضا (ع) نیست ما به عنوان کمیسیون فرهنگی شورای ششم برنامه های فوری برای رفع جهره فقر از مشهد با جمع آوری معتادان متهاجر و توانمند سازی این افراد داریم.
منتخب شورای ششم مشهد با بیان اینکه چهره مشهد بعد از ۴ سال با چهره امروز مشهد متفاوت خواهد بود ؛ اظهارداشت : شان شورای شهر اجرا نیست بلکه خط و مشی گزاری و سیاستگذاری برای افق ۱۴۰۴ است و شهردار ما برای رسیدن به این افق باید برنامه عملیاتی ارائه کند و فصل متفاوت ما با سایر شوراهای شهر برای انتخاب شهردار همین است، شهردار سیاست ها و خط و مشی های شورای شهر را دریافت و مبتنی برآن ساز و کار و فرایند های اجرایی را ارائه خواهد داد..

مهدی ناصحی اظهارداشت : بحث زائر موضوع چند وجهی است که باید توجه ویژه به زیرساخت های مرتبط با این بحث شود که موجب افزایش ماندگاری زائر شود و اقتصاد زیارت توسعه پیدا کند.

وی گفت : نگاه ما به بحث زائر ،ایجاد رویدادهای تمدن ساز و ماندگار با اولویت اجرا توسط بخش های غیر شهرداری و از طریق بخش های توانمند فرهنگی در مشهد صورت خواهد گرفت، رویدادهای تمدنی که هر کدام میتواند بخشی از ظرفیت اقتصادی و زیارت و معنویت را برای زائرین مهیا کند.
وی گفت: سند توسعه مشهد مبنی بر خدمات است در شرایط کرونایی بیشترین ضربه به اقتصاد مشهد وارد شد
مردم تا ۳۰ میلیون نفر به مشهد مشرف می شوند و بار معنوی می گیرند و در شهر خود اثر گذار هستنداما دولت باید پای کار بیاید.

منتخب شورای شهر با بیان اینکه ما باید یک سری پارکینگ هایی در نزدیکی های حرم ایجاد و از آنجا به بعد به وسیله یک سری وسیله نقلیه مردم را آرام به حرم منتقل کنیم؛ گفت : وقتی از حضور زائران در مشهد درآمد کسب کینم هر کار فرهنگی و زیارتی می توانیم در مشهد انجام دهم.

ناصحی تاکیدکرد: مشهد با بیش از یک میلیون حاشیه نشینی به دو قسمت برخوردار و کم برخوردار تقسیم شده است و سرمایه گذاران در مناطق برخوردار ورود می کنند چون زیرساخت های اقتصادی را به مناطق کم برخوردار نتوانستیم سوق دهیم .

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.