کد خبر : 6461
تاریخ انتشار : یکشنبه 2 ژانویه 2022 - 16:40

سهم ۴۰ درصدی بخش صنعت در اقتصاد خراسان رضوی

سهم  ۴۰ درصدی بخش صنعت در اقتصاد خراسان رضوی
بهرامی‌‌زاده با اشاره به شعار سال که حمایت از تولید، مانع‌زدایی و پشتیبانی است خاطرنشان کرد: سهم بخش صنعت در اقتصاد خراسان رضوی بیش از 40 درصد است.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ علی بهرامی‌زاده در برنامه زنده تلویزیونی “خراسان، آینده” که از سیمای خراسان رضوی پخش شد، اظهار کرد: در حال حاضر ۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در خراسان رضوی وجود دارد که از این تعداد ۴۲ شهرک و ناحیه صنعتی فعال ودر حال واگذاری زمین به واحدهای تولیدی است. همچنین ۲۷۷۱ واحد تولیدی فعال دارای پروانه‌بهره برداری در این مجموعه شهرک‌ها و ناحیه‌های صنعتی استان در مساحتی بالغ بر ۲۶۷۰ هکتار فعالیت می‌کنند.
وی ادامه داد: معادل ۵۴ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در مجموعه واحدهای تولیدی فعال شرکت شهرک‌های صنعتی انجام شده و همچنین برای ۷۸ هزار و ۶۰۰ نفر اشتغال ایجاد شده است. شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی از لحاظ تعداد واحدهای صنعتی در کشور رتبه چهارم، از لحاظ سرمایه‌گذاری رتبه ششم و از لحاظ ایجاد اشتغال رتبه سوم را در میان شرکت‌های شهرک صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی بیان کرد: از میزان طرح‌های صنعتی که در شهرک‌های صنعتی استان در حال اجرا هستند، ۸۷۰ مورد در مرحله احداث ساختمان هستند که بیشتر این طرح‌ها در شهرک صنعتی بینالود و خیام و سبزوار قرار دارد. همچنین در رابطه با نصب ماشین‌‌آلات در واحدهای شهرک‌های صنعتی، ۳۵۰ طرح صنعتی فعال که امید است تا پایان سال ۲۰۰ طرح از این طرح‌ها به بهره‌برداری برسد.
بهرامی‌ زاده در رابطه با طرح‌های غیر فعال عنوان کرد: ۹۳۲ طرح غیر فعال نیز در حوزه تخصیص زمین وجود دارد که عملیات آن‌ها تا کنون شروع نشده است، لذا باید هرچه زودتر کار را شروع کنند در غیر این صورت قرارداد آن‌ها فسخ خواهد شد.
وی در خصوص مشکلات موجود در رابطه با واحدهای صنعتی راکد بیان کرد: بیشترین مشکلات در رابطه با واحدهای راکد و غیر فعال، کمبود نقدینگی است. مشکلات موجود در حوزه دستگاه‌های خدمات‌رسان و اجرایی، مشکلات بازاریابی برای فروش محصولات، مشکلات حقوقی و ورشکستگی میان شرکا، نوسانات قیمت مربوط به تجهیزات و همچنین مشکلاتی مانند واردات بی رویه و قاچاق محصول یک محصول خاص و … از دیگر این مشکلات است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته ۶۲ درصد واحدهای راکد، قابلیت احیا دارند. استاندار محترم خراسان رضوی نیز به صورت ویژه در این خصوص دستوراتی را صادر کرده‌اند. بنابراین در حال پیگیری احیای واحدهای راکد و رفع مشکلات مربوط به آن‌ها به صورت مراجعه شهرک به شهرک هستیم.
بهرامی‌‌زاده با اشاره به شعار سال که حمایت از تولید، مانع‌زدایی و پشتیبانی است خاطرنشان کرد: سهم بخش صنعت در اقتصاد خراسان رضوی بیش از ۴۰ درصد است. اگر بخواهیم در راستای شعار سال به مانع‌زدایی بپردازیم باید تمام جنبه‌های اقتصادی مربوط به حوزه تولید را در نظر بگیریم. برهمین اساس یکی از اقدامات اساسی که در شرکت شهرک‌های صنعتی انجام شده است، بحث واگذاری و ایجاد کارگاه‌های تولیدی بود.
وی افزود: بررسی هاس صورت گرفته نشان می‌دهد هر هکتار زمین صنعتی برای ۵۴ نفر در سطح استان اشتغالزایی ایجاد می‌کند. همچنین این بررسی‌ها نشان داد برخی کارگاه‌های تولیدی که در حوزه‌های دانش‌بنیان در برخی از شهرک‌های صنعتی در هر هکتار زمین کارگاهی برای ۴۰۵ نفر اشتغال ایجاد می‌کنند. این تفاوت ۹ برابری در این وضعیت اقتصادی تفاوت بسیار قابل تامل و چشمگیری است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی تصریح کرد: با کمک مسئولان در استان بحث واگذاری زمین‌های کارگاهی در ۱۰ شهرک صنعتی استان و ۵۰۰ واحد کارگاهی شروع کردیم و زمین ۲۰۰ کارگاه تولیدی واگذار شده است و از این تعداد ۷۰ کارگاه به مرحله بهره‌برداری رسیده است.
بهرامی‌زاده با بیان اینکه حرکت بعدی که مورد استقبال واقع شد، واگذاری زمین درشهرک‌های صنعتی به شرکت‌های دانش بنیاد بود، عنوان کرد: در دستورالعمل‌های واگذاری زمین به شرکت‌ها استثنایی برای شرکت‌های دانش بنیان قائل شده‌ایم. به هر شرکت دانش بنیان مورد تایید معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری که متقاضی زمین در شهرک‌های صنعتی استان باشد، خارج از چهارچوب رقابت و مزایده در اولین فرصت زمین اختصاص داده می‌شود.
وی اضافه کرد: در حال حاضر ۵/۵ هکتار زمین به شرکت‌های دانش‌ بنیان اختصاص پیدا کرده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۷ زمین صنعتی به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص داده شود. همچنین پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۳۰ واحد صنعتی از واحدهای موجود مربوط به شرکت‌های دانش بنیان شوند.

پایان پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />