تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 17 فوریه 2022 - 19:30

با حضور استاندار خراسان رضوی و فعالان اقتصادی صورت گرفت؛

راه اندازی قرار گاه مشترک پشتیبانی و حمایت از فعالیت های اقتصادی استان خراسان رضوی

راه اندازی قرار گاه مشترک پشتیبانی و حمایت از فعالیت های اقتصادی استان خراسان رضوی
تاسیس قرارگاه مشترک پشتیبانی و حمایت از فعالیتهای اقتصادی استان با حضور استاندار خراسان رضوی و جمعی از مسوولان و فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد راه‌اندازی شد.

به گزارش خبرنگار سایه خاوران؛ یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی با اشاره به منابع طبیعی غنی و معنوی استان گفت: وجود جریان های مردمی، ظرفیتها و مزیتهای موجود در هر عرصه راه برون رفت از مسائل و مشکلات آن عرصه است، اقتصاد خراسان رضوی با وجود منبع معنوی و استثنایی مضجع شریف ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) می تواند تاثیر گسترده بر رونق اقتصادی استان و کشور داشته باشد و همچنین مرز مشترک با دو کشور افغانستان و ترکمنستان و راه ارتباطی به آسیای میانه، سهم ۸.۲ درصدی جمعیت استان از جمعیت کل کشور، وجود معادن غنی از جمله سنگ اهن خواف، قطب محصولات کشاورزی صادرات محور بویژه زعفران، پسته، کشمش، وجود انرژی های تجدیدپذیر از جمله کریدور بادی خواف، مرکز تولید گاز شمال شرق کشور، برخورداری از هفت درصد از کل دانش آموختگان کشور و برخورداری از ۱۹۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی و سپرده های بانکی، با مشکلات جدی معیشتی مواجه است که به هیچ عنوان قابل قبول نیست

وی با تاکید بر ضعف ها و بررسی مسائل و مشکلات اقتصادی استان تصریحکرد: براساس بررسی های کلی مهمترین مسائلی که موجب ضعف استفاده از ظرفیتها و مزیتهای استان شده است شامل ضعف در جذب مناسب سرمایه های مردمی، ضعف در تعیین راهبردهای استانی مبتنی بر اسناد بالادستی و نیازها، ضعف در اعتماد و ارتباط پویا بین بخش مردمی و حاکمیتی ، ضعف در هدفگذاریها و تنظیم برنامه های عملیاتی برای تحقق آنها، ضعف در هماهنگی و هم افزایی بین بخشهای اقتصادی، فقدان رصد و هدایت استانی و متمرکز فعالیتهای اقتصادی و ضعف در حمایت و پشتیبانی از فعالیتهای اقتصادی مردمی است.

استانداری خراسان رضوی در خصوص ماموریت این قرارگاه نیز گفت: این قرارگاه با بسیج توانمندیها و امکانات مردمی و حمایت و پشتیبانی دستگاه های دولتی با تاکید بر روشهای کوتاه سازی، روان سازی، تسریع در فرآیندها و تسهیل جریان پاسخگویی، ضمن حفظ فعالیتهای موجود اقتصادی نسبت به فعال سازی واحدهای راکد و به حداکثر رسانی ظرفیتهای واحدهای فعال و راه‌اندازی واحدهای جدید اقتصادی در بخشهای مختلف اقدام کند.

نظری افزود: این قرارگاه با ساختار جدید فراتر از شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و سایر کارگروه‌ها و ستادهای موجود در استان و در سه سطح ستادی، دستگاهی و مردمی با هدف برنامه‌ریزی و هدایت جریان اقتصادی و تحقق اهداف کلان توسعه استان متشکل از شخصیت‌های حقوقی و حقیقی، دستگاه‌های اجرایی و نهادها و بنیادهای عمومی و خصوصی مؤثر در توسعه استان شکل می‌گیرد.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: ارکان اصلی این قرارگاه شامل شورای راهبردی، شورای هماهنگی دستگاه‌های نظارتی، دبیرخانه قرارگاه، شورای مشورتی، ستادها و کارگروه‌های حمایتی، روابط‌عمومی، قرارگاه‌های عملیاتی شش‌گانه، قرارگاه مردمی تشکل‌های اقتصادی و وظایف عمده و کلی قرارگاه شامل تعیین راهبردهای استانی، اهداف و برنامه‌های عملیاتی مربوطه، رصد و پایش مستمر فعالیت‌ها، هدایت مستمر فعالیتها مبتنی بر اهداف و راهبردها، حمایت، مانع زدایی و پشتیبانی از فعالیت‌ها، هماهنگی و افزایش بین بخش‌های فعال اقتصادی، هماهنگی و هم‌افزایی بین بخش‌های مردمی و دولت و سامان‌دهی تشکل‌های مردمی است.

تعریف۹ راهبرد و ۴۴ هدف عملیاتی برای “قرارگاه مردمی تشکل های اقتصادی”

نظری با بیان اینکه ۹ راهبرد و ۴۴ هدف عملیاتی برای این قرارگاه تعریف شده است، گفت: هفت قرارگاه عملیاتی ذیل قرارگاه اصلی شامل “کشاورزی و امنیت غذایی”، “صنعت معدن و تجارت”، “اقتصادی، مسکن و زیرساخت”، “اقتصادی، علمی، فرهنگی و زیارت”، “اشتغال”، “تامین منابع مالی و سرمایه‌گذاری” است که محورهای اصلی وظایف آنها شامل بررسی روش‌های کوتاه‌سازی، روان‌سازی و تسریع در فرآیندها و جریان پاسخ‌گویی دستگاه‌های اجرایی، نظارت و هدایت جریان جاری فعالیت‌های اقتصادی استان با هدف حفظ وضع موجود، تعیین اهداف عملیاتی و تدوین برنامه‌ها، به حداکثر رساندن بهره‌وری ظرفیت‌های بالفعل اقتصادی استان، پیشگیری از تعطیلی و رکود واحدهای تولیدی و اتخاذ تدابیر لازم جهت احیای واحدهای متوقف، تشویق سرمایه‌گذاری و ایجاد ظرفیت‌های جدید، کمک به تشکیل سامان‌دهی و توانمندسازی تشکل‌های مردمی می‌باشد.

وی با توجه به اینکه وظایف “قرارگاه مردمی تشکل‌های اقتصادی” که با محوریت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مدیریت می شود را شامل تشکیل و سامان‌دهی تشکل‌های مردمی، حمایت حقوقی، آموزشی، حرفه‌ای، تخصصی و صنفی، هماهنگی و هم‌افزایی بین تشکل‌های مردمی دانست.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: ۹ راهبرد قرارگاه شامل حفظ و نگه‌داشت واحدهای فعال، فعال‌سازی واحدهای راکد، حداکثر رسانی ظرفیت واحدها، ایجاد واحدهای جدید، گسترش اقتصاد زیارت و دانش بنیان و خدمات، گسترش واحدهای کارگاهی و خرد، گسترش و ایجاد زیرساخت‌های بخش‌های مسکن، حمل‌ونقل و انرژی، تأمین منابع مردم محور با تاکید بر جذب سرمایه داخلی و خارجی، گسترش صادرات با تاکید بر صادرات برون‌مرزی و صدور خدمات فنی و مهندسی است که توسط هفت قرارگاه ذیل آن دنبال می شود.

وی گفت: بعد از گذشت چهار سال خراسان رضوی باید به حفظ چهار هزار و ۹۲۹ واحد صنعتی فعال و هزار و ۷۹۴ واحد طیور تخم گذار و گوشتی فعال، فعال سازی ۵۶۶ واحد صنعتی راکد و ۱۲۲ واحد تبدیلی راکد، ارتقای بهره وری از طریق به حداکثر رساندن ظرفیت ۴۰ درصد واحدهای طیور فعال به میزان ۱۰ درصد، ایجاد ۳۰۰ واحد معدنی جدید و ۲۰ هزار واحد دامی سبک مولد و پربازده جدید، جذب ۱۸ میلیون نفر زائر خارجی، افزایش هفت هزار واحد کارگاهی خانگی، احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکن جدید و احداث شهر فرودگاهی امام رضا (ع) با ظرفیت ۵۰ میلیون مسافر در طول هشت سال، تامین منابع مردم محور از طریق جذب سه هزار و ۶۴۵ میلیارد ریال سرمایه داخلی، هزار و ۲۴۰ میلیون دلار سرمایه خارجی معادل ۳۲۸ هزار میلیارد ریال، سه هزار و ۱۷۲ میلیارد ریال منابع بانکی، سه هزار و ۳۹۸ میلیارد ریال سرمایه از محل سایر منابع و ارتقای صادرات برون مرزی استان به ارزش ۹ میلیارد و ۲۰ میلیون دلار برسد.

نظری با اشاره به ظرفیت انرژی بادی خواف برای تولید ۱۰ هزار مگاوات برق افزود: این موضوع نهایی خواهد شد تا بتوان از این طریق به رشد اقتصادی ۷.۲ درصدی که برای سال آینده استان در نظر گرفته شده است، دست یافت؛ علاوه بر آن برای رسیدن به این رشد اقتصادی نیاز به ۱۸۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید است که در این راستا اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان مکلف شده است در پی جذب منابع جدید بانکی و مردمی باشد.

تحقق صادرات یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری تا پایان سال

وی همچنین با بیان اینکه خراسان رضوی تا پایان امسال به صادرات یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری دست خواهد یافت ادامه داد: ارتقای صادرات برون مرزی به ۹ میلیارد و ۲۰ میلیون دلار با تمرکز بر توسعه تولیدات صادرات محور تحقق پذیر خواهد بود.

شایان ذکر است قرارگاه مشترک پشتیبانی و حمایت از فعالیتهای اقتصادی در اتاق بازرگانی مشهد مستقر و یک روز در هفته استاندار و هر روز نیز یکی از مسوولان هفت قرارگاه در اتاق حضور خواهند داشت، مسوولیت هر یک از هفت قرارگاه نیز با یکی از مسوولان دستگاه های اجرایی استان و معاونان استاندار خواهد بود.

تعارف ممنوع

در ادامه رئیس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: بخش خصوصی در ارائه نظرات باید تعارف را کنار گذاشته و جایی که نیاز به نظر کارشناسی دارد، باید واضح و روشن آن را به مسئولان منتقل کند.

غلامحسین شافعی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که در مدت اخیر با کارآفرینان و صنعتگران کشور دیدارهایی داشته‌اند و بر آن تاکید کردند نبود یک راهبرد صنعتی و مدیریت جامع و متمرکزی در اقتصاد کشور است.

وی در ادامه گفت:  همه ما به خوبی می‌دانیم این مسائل بر سرنوشت اقتصادی کشور تاثیرگذار است. اما آنچه ما تاکنون دیدیم در تصمیم‌گیری‌ها و قدرت‌های تصمیم‌گیر که در کشور توزیع شده پاسخگویی وجود ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران تصریح کرد: بخش خصوصی در همکاری با مسئولان باید نهایت همکاری صادقانه را داشته باشد زیرا هر زحمتی که مسئولان می‌کشند، در راه رسیدن به اهداف فعالان اقتصادی است.بنابراین بخش خصوصی باید جلودار این حرکت باشد اگر موضوعی اتفاقی رخ دهد  حداقل از یک ضایعه جلوگیری می‌شود و آن دوری از آزمون و خطاست. اکنون فرصت آزمون و خطا وجود ندارد. امروز برای حل مشکلات اقتصادی کشور قوای سه‌گانه به خصوص قوه قضاییه پای کار آمده‌ و بخش خصوصی هم آمادگی کامل برای همکاری با قوای سه‌گانه را دارد. امیدوارم با این حرکتی که آغاز شده بتوان شاهد شکل‌گیری شرایط متفاوتی در خراسان باشیم.

پس از وی محمد حسین روشنک، رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی، اظهار کرد: بخش خصوصی از اینکه این ایده شکل اجرایی به خود گرفته خوشحال است. در خراسان رضوی بعضی عوامل بازدارنده‌ای وجود دارد که باید به صورت ریشه‌ای شکافته شود و همچنین لازم است دبیران قرارگاه‌ها از فعالان بخش خصوصی باشند و البته باید حدود اختیارات آنان مشخص شود.

در ادامه نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه اظهار کرد: در راستای کاربردی کردن سند قرارگاه مشترک پشتیبانی و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی خراسان رضوی و اینکه این سند مدارهای توسعه‌نیافتگی استان را مشخص کند، مجمع نمایندگان خراسان رضوی نیز از فعالیت‌های این قرارگاه حمایت کرده و امید است این قرارگاه منتهی به رشد اقتصادی عملیاتی استان و افزایش مشارکت نیروی کار شود.

علی آذری بیان کرد: امروز به دنبال رشد اقتصادی هستیم. آنچه موجب رشد اقتصادی و توسعه می‌شود، اتخاذ همین تدابیر خواهد بود. هرچند تحریم‌ها موجبات تلخکامی در اقتصاد کشور شده و کام مردم را تلخ کرده اما مطمئنا با این همت‌ها شاهد رخدادهای بزرگی خواهیم بود. قرارگاه مشترک پشتیبانی و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی خراسان رضوی سند بسته ای ندارد و انعطاف‌پذیری در آن دیده می‌شود. پیشنهاد می‌شود در راهبردهای این قرارگاه مانند حفظ و نگهداشت واحدهای تولیدی، فعال‌سازی واحدهای راکد و… ذیل قرارگاه مقر یکسری کارگروه عملیاتی تعریف شود.

رئیس کل دادگستری خراسان ‌رضوی نیز در ادامه اقتصاد را یکی از مهمترین دغدغه‌های مدیریتی حال حاضر کشور و جامعه دانست و افزود: تمام موضوعات از جمله مسائل اجتماعی و… به اقتصاد پیوند خورده است. تشکیل قرارگاه مشترک پشتیبانی و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی خراسان رضوی طرح خوبی بوده و ما از این طرح حمایت می‌کنیم و غیر از این هم راهی نیست. به همین جهت بخش خصوصی باید از فرصت ایجاد شده کمال استفاده را داشته باشد.

غلامعلی صادقی افزود: با توجه به اینکه این بخش در میدان قرار دارد و ما نیز قرار است از این بخش حمایت کنیم، پایش مشکلات قرارگاه مزبور با خود بخش خصوصی است. در واقع در درجه اول بخش خصوصی و دستگاه‌های دولتی باید کار را مدیریت کنند اما اگر بخش‌های خصوصی و دولتی با مشکل مواجه شوند، در صورت نیاز دادگستری نیز دخالت خواهد کرد. بخش خصوصی باید کمال استفاده از حضور استاندار خراسان رضوی در قرارگاه را داشته باشد. همچنین بهتر است گاهی عناوین و مسایل دیگری به این قرارگاه اضافه شود تا مشکلات رفع و رجوع شود.‌

پایان پیام/صدقی/مشهد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />