کد خبر : 3457
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 جولای 2021 - 12:15

راهکارهای کاهش خسارت آفت پسیل در باغات پسته شهرستان خوشاب

راهکارهای کاهش خسارت آفت پسیل در باغات پسته شهرستان خوشاب
رودسرابی با توجه به اهمیت خسارت آفت پسیل پسته در باغات، از تمامی باغداران خواست تا از انجام سمپاشی های بی رویه خودداری و مدیریت تلفیقی آفت را در دستور کار قرار دهند.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب ضمن معرفی آفت مذکور گفت: پسیل معمولی پسته یکی از آفات  مهم و خسارت زا در درختان پسته می باشد. این حشره در تمام مراحل زندگی خود اعم از پوره و حشره کامل از شیره گیاهی تغذیه می کند و به درخت خسارت وارد می نماید. درخت پسته در مرحله مغز پر کردن حساسیت بالایی نسبت به پسیل دارد و وجود تراکم بالای آفت در این مرحله باعث ایجاد اختلال در روند پر شدن مغز شده  و در حالت طغیانی باعث کاهش محصول و همچنین ریزش برگ و جوانه سال آینده می شود. در سال هایی که این آفت طغیانی می شود، مبارزه با آن هزینه هنگفت اقتصادی را به باغداران تحمیل می کند.

ابراهیم رودسرابی افزود: پسیل پسته حشره ای است که با توجه به شرایط اقلیمی نامناسب برای حشره از جمله، زمستانهای سرد و دارای روزهای یخبندان زیاد و بهار معتدل به راحتی قابل کنترل است. در دو سال گذشته با توجه به یخبندان و بارندگی های زمستان، فروردین و اردیبهشت ماه،  شاهد کاهش جمعیت پسیل در باغات پسته بودیم. ولی در سال جاری، با افزایش دما در مهر و آبان در سال قبل، جمعیت پسیل در آخر فصل افزایش یافت و از آنجا که یخبندان های زمستان نیز با خشکسالی همراه بود، علی رغم اجرای عملیات شخم و یخ آب در باغات پسته، متاسفانه شاهد افزایش جمعیت آفت در ابتدای فصل بودیم. از طرفی عدم بارندگی در فروردین ماه نیز مزید علت گردید، به طوری که در برخی باغات در فروردین ماه تداخل نسل آفت به وجود آمد.

رودسرابی تصریح کرد: متاسفانه علی رغم اطلاعیه های آموزشی و توصیه های انجام شده مبنی بر عدم مبارزه شیمیایی در ابتدای فصل برخی از کشاورزان اقدام به مبارزه شیمیایی نمودند. ولی در اکثر باغات با استفاده از مبارزات غیر شیمیایی مانند استفاده از صابون های سم پاشی و ترکیبات گیاهی و آب شویی، آفت پسیل کنترل شد. 

وی ادامه داد: رعایت نکات فنی از جمله استفاده از کارتهای زرد رنگ در اواسط اسفند ماه، نگهداری علفهای هرز باغات حداقل تا آخر خرداد ماه جهت حفظ فون حشرات مفید سطح باغ ، رعایت زمان مناسب و دز مصرفی سموم، عدم استفاده از حشره کشهای با طیف وسیع حشره کشی، توجه به رعایت آستانه زیان اقتصادی و عدم سمپاشی در روز و ساعات گرم و آفتابی، نقش موثری در کنترل موفقیت آمیز این آفت داشته و  امید است با توصیه کارشناسان این مدیریت در کنترل تلفیقی این آفت شاهد کاهش جمعیت پسیل باشیم.  

هشدار مدیرجهادکشاورزی شهرستان خوشاب در ارتباط با عدم استفاده از گوگرد در باغات پسته
وی افزود: با توجه به گرمای کم سابقه سال جاری و با عنایت به بازدید های میدانی صورت گرفته توسط کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب، در برخی از موارد خسارت شدیدی به محصول پسته در اثر استفاده از گوگرد پودری مشاهده شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت : پسیل مهمترین آفت باغات پسته شهرستان خوشاب می باشد. با توجه به شرایط اقلیمی در زمستان سال ۱۳۹۹و بهار سال ۱۴۰۰، شرایط برای تکثیر، فعالیت و تغذیه ی آفت مذکور فراهم شد. متأسفانه برخی از روش هایی که برای کنترل آفت مذکور مورد استفاده قرار می گیرد، باعث بروز خسارت به باغات و محصول شده است.

ابراهیم رودسرابی افزود: در بسیاری از موارد در اثر بادبردگی و تصعید گوگرد، خسارت در باغات مجاور نیز قابل مشاهده است که این مسئله باعث بروز تبعات حقوقی و قانونی  برای باغدار خواهد شد. لذا خواهشمند است جهت جلوگیری از بروز خسارت به محصول پسته ی خود و باغات مجاور، از مصرف گوگرد پودری در باغات خود جدا ً خودداری فرمایید.

رودسرابی کاربرد ترکیبات حاوی پتاسیم و صابون های سمپاشی استاندارد در ساعات خنک روز را در کنار عدم استفاده از سموم نامناسب و ترکیبات غیر استاندارد، مهمترین استراتژی کنترل پسیل پسته بدون ایجاد خسارت به باغات عنوان نمود .  

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />