تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 24 فوریه 2022 - 17:16

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی مطرح کرد:

راهبرد برنامه‌های نوروزی آستان قدس درارتقای اثربخشی زیارت و کیفیت خدمات رسانی به زائران

راهبرد برنامه‌های نوروزی آستان قدس درارتقای اثربخشی زیارت و کیفیت خدمات رسانی به زائران
رحمتی گفت: شرکت‌ها و مؤسسات زیرمجموعه آستان قدس رضوی این توان را دارند که با لحاظ کردن کیفیت بالا و هزینه مناسب، در کمترین زمان پروژه‌هایی فاخر و ماندگار را اجرایی کنند.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی در جلسه شورای معاونین آستان قدس رضوی که در حرم مطهر امام رضا(ع) انجام شد، با اشاره به در پیش بودن ایام نوروز، عنوان کرد: در برنامه‌های نوروزی حرم مطهر باید اثربخشی زیارت و ظهور بروز آثار معرفتی آن در ارتقای معرفت دینی زائران در راستای تحقق «زیارت متعالی» موردتوجه قرار گیرد.
وی نسبت به بهبود و ارتقاء سطح خدمات‌رسانی به زائران در ایام نوروز تأکید و تصریح کرد: مسئولان آستان قدس باید مطالبه گر مشکلات زائران از مسئولان شهری و استانی باشند. موضوعاتی همچون اسکان، پارکینگ، حمل‌ونقل عمومی و غیره ازجمله مطالبات زائران است و آستان قدس نمی‌تواند نسبت به آن‎ها بی‌تفاوت باشد؛ البته الحمدالله تلاش، همکاری و تعامل بسیار خوبی برای رفع مشکلات در میان تمام مسئولان استان وجود دارد.
تولیت آستان قدس رضوی خواستار آمادگی کامل تمام بخش ها برای خدمت رسانی شایسته و میزبانی به بهترین نحو از زائران در عرصه‌های مختلف از جمله فرهنگی، تبلیغی، رفاهی و غیره در حرم مطهر شد.

زائرسرای رضوی توسعه می‌یابد
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی از برنامه‌ریزی میان‌مدت برای توسعه زائرسرای آستان قدس با توجه به نزدیکی به حرم مطهر خبر داد و ابراز کرد: فضا آرایی حرم مطهر در ایام نوروز باید به صورتی شایسته برای ایجاد نشاط و شادابی در زائران صورت پذیرد.
وی با بیان اینکه رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی در حرم مطهر در ایام نوروز ضروری است، گفت: باید مراقب بود گرفتار عادی و ساده‌انگاری در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نشویم، رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی و اعمال نظارت‌های جدی و دقیق در این زمینه در حرم مطهر برای حفظ سلامت زائران الزامی است.

نوروز فرصتی مناسب برای «جهاد تبیین»
تولیت آستان قدس رضوی همچنین خواستار برنامه‌ریزی مدیران در جهت تحقق رسالت «جهاد تبیین» مورد تأکید مقام معظم رهبری شد و عنوان کرد: فعالیت‌های آستان قدس طی صدسال اخیر و مقایسه میزان توسعه، خدمات و دستاوردهای این آستان ملکوتی در ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب در قیاس با پیش از انقلاب به‌صورت کامل و هنرمندانه باید صورت پذیرد تا مردم بیشتر در جریان امور قرار بگیرند.
وی حضور زائران نوروز را فرصتی مناسب برای پرداختن به موضوع «جهاد تبیین» دانست و اظهار کرد: همچنین باید در این ایام با نگاهی نو، خلاقانه و به دور از کلیشه به موضوع تبیین و تشریح موفقیت‎ها و پیشرفت‌های بزرگ کشور در عرصه‎های مختلف پرداخته شود.

فعالیت برای نسل نو موجب تداوم حیات فرهنگی جامعه است
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی در ادامه به تبیین اهمیت فعالیت‎های مرتبط با حوزه کودک و نوجوان در حرم مطهر اشاره و با تأکید بر اینکه برنامه‌های تربیتی و پرورشی برای نسل آینده از بایسته‌های فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس است، اظهار کرد: همان‌گونه که در حرم مطهر برای بزرگ‌سالان کار تبلیغی و فرهنگی انجام می‌شود، مضاعف بر آن باید برای کودکان و نوجوانان با لحاظ اقتضائات این طیف سنی، صورت پذیرد.
وی فعالیت‌های فرهنگی و پرورشی کودکان و نوجوان را تلاشی مبارک و ضروری در راستای تداوم بخشی به حیات فرهنگی جامعه در آینده خواند و اظهار کرد: خانواده‌ها در حرم مطهر باید احساس زندگی و حیات کنند، ما معتقدیم امام حی و حاضر هستند لذا باید تمام آثار، برکات و تأثیراتی که امام حی و حاضر برای مخاطبان دارند، برای زائران نیز فراهم شود.
تولیت آستان قدس رضوی ابراز کرد: این حرم مطهر باید کانون حیات، نشاط، تحرک و معنویت بخشی به جامعه باشد، حرم یعنی حیات و جهت‌گیری صحیح در زندگی و بخش عمده تحقق این مهم به موضوعات تبلیغی و فرهنگی مرتبط بوده، در این بین فعالیت‌های تربیتی برای کودکان و نوجوانانی به‌عنوان نسل آینده‌ساز کشور بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه فعالیت در حوزه کودکان و نوجوانان نباید دست‌کم گرفته شود، ابراز کرد: کار کودک و نوجوان در آستان قدس امری جنبی و حاشیه‌ای نیست، بلکه کار اصلی و یکی از وظایف مهم بخش‌های فرهنگی است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با بیان اینکه زیارت بارگاه مطهر رضوی باید منجر به ارتقای فرهنگ و معرفت دینی زائران شود، گفت: در ایام نوروز علاوه بر چایخانه و موکب‌های اطعام باید مراکز عرضه کتاب نیز برپا شود؛ از انتشارات، کتاب‌فروشی‌ها و افرادی که در حوزه نشر فعال هستند برای برپایی غرفه‌های عرضه کتاب باقیمت مناسب و تخفیف‌های خوب دعوت شود، در حرم عالم آل محمد(ص) فعالیت فرهنگی اولویت و مقدم است.

آستان قدس الگویی از تلفیق نیروهای جوان و باتجربه
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه سخنان خود به موضوع جوان‌گرایی در آستان قدس اشاره و با بیان اینکه در کنار نیروهای باتجربه از نیروهای جوان نیز استفاده کرده‌ایم و این همان نظر رهبر معظم انقلاب است، تصریح کرد: آستان قدس نسبت به مقوله جوان‌گرایی نه بی‌تفاوت است و نه نگاهی احساسی و غیرمنطقی دارد؛ بلکه ضمن توجه به خلاقیت، دانش و نیروی جوانان، تجربه افراد باسابقه را نیز در نظر گرفته و نتیجه آن تحقق تلفیقی از نیروهای جوان و باتجربه در آستان قدس رضوی شده است.
وی با تأکید بر ارج نهادن به تجربه پیشکسوتان، عنوان کرد: افراد باسابقه سرمایه‌های آستان قدس به شمار می‌روند که برای استفاده از تجربیات آنان و انتقال به نسل جوان، شوراهایی از افراد باتجربه و پیشکسوت تشکیل شده است که حضور و نظرات آنان را مغتنم می‌دانیم و در بخش‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌دهیم.

الزام تمامی بخش‌های آستان قدس به صرفه‌جویی
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به رعایت صرفه‌جویی و استفاده بهینه از منابع تأکید و با بیان اینکه صرفه‌جویی و حذف هزینه‎های غیرضروری و زائد یک الزام برای بخش‎های مختلف آستان قدس است، اظهار کرد: معاونین و مدیران باید تمهیدات و تدابیر لازم به‌منظور تعیین موارد صرفه‌جویی در منابع و بازبینی در مخارج و هزینه‌ها را اتخاذ کنند.
وی افزود: پروژه‌ها و طرح‎‌ها باید بر اساس اهداف و مأموریت‌های اصلی آستان قدس و با اولویت‌بندی انجام شود و نظارت مؤثر بر مخارج و تخصیص بهینه منابع به‌صورت یک عنصر جاری در فرایند تصمیم‌گیری مدیران باید لحاظ شود.
تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: صرف‌نظر از اینکه بنیاد بهره‌وری موقوفات باید سازوکارهای مناسب برای افزایش درآمدها و ایجاد منابع پایدار برای اقدامات فرهنگی آستان قدس را فراهم کند، اما مجموعه‌های اجرایی نیز مکلف به در پیش گرفتن اصول و روش‌هاي اصلاح الگوي مصرف و جلوگیری از اسراف هستند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی گفت: صرفه‌جویی‌های کوچک می‎تواند منابع قابل‌توجهی را برای افزایش دامنه خدمت‌رسانی به زائران و فعالیت‌های فرهنگی ایجاد کند.
گفتنی است، در ابتدای این دیدار مالک رحمتی قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی گزارشی از اقدامات ویژه ایام نوروز ارائه کرد و در ادامه معاونین و مدیران حاضر در جلسه هرکدام به بیان برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود برای میزبانی هرچه شایسته‌تر از زائران پرداختند.

پایان پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />