تاریخ انتشار : چهارشنبه 1 دسامبر 2021 - 14:50

خود را متعهد به تامین زیرساختهای صنعتی کشور می دانیم

خود را متعهد به تامین زیرساختهای صنعتی کشور می دانیم
رسولیان گفت:در حال پیگیری برای رسیدن به یک مدل منسجمی هستیم که زیرساختهای بخش تولید اعم از برق، آب و گاز در داخل وخارج شهرکها و نواحی صنعتی را تامین کنیم.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ علی رسولیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نهمین همایش نشان تجاری (برند) مشهد در محل ساختمان ساپکو بر تکمیل زیرساختهای صنعتی، تجاری و معدنی در کل کشور تاکید و بیان کرد: اگر واحد تولیدی در نقطه ای از کشور با مشکل تامین آب، برق یا گاز مواجه باشد، خود را موظف می دانیم که به عنوان بخشی از دولت برای حل مشکلات آن واحد راهکاری پیدا کنیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در شرایط سخت اقتصادی کنونی، فعالان اقتصادی نقش موثری در تامین نیازهای ارزی و مالی کشور ایفا می کنند، با این حال آمارها طی دو سال گذشته نشان می دهد که بخش تولید رشد کرده و بنگاه های اقتصادی در حال توسعه هستند، این مهم در عمده شهرکهای صنعتی کشور به چشم می خورد.
علی رسولیان افزود: هم اینک بیش از چهار هزار و ۴۰۰ طرح صنعتی در حال اجرا بوده و ماشین آلات واحدهای آن در حال نصب هستند، در کنار آن صادرات تولیدات داخلی نیز در حال افزایش است، اما باید دید این رشد اقتصادی در شرایطی در حال رخ دادن است.
وی بیان کرد: عمق داخلی سازی و تولید صنعتی در کشور در حال افزایش است، هم اینک واردات مواد اولیه در حال کاهش بوده و واردات برخی دیگر ممنوع شده یا تعرفه های بالایی برای آن در نظر گرفته شده که این مهم یک فضای رقابتی بهتری برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است.
وی اظهار داشت: در بخش صادرات توجه به این نکته که شاید آنچه کالاهای ایرانی را در خارج از کشور رقابتی کرده، ناشی از تفاوت قیمت کالاهای ایرانی با کالاهای خارجی است، اما برند شدن باید در اولویت قرار گیرد زیرا صرفا تفاوت قیمت نمی تواند تولیدات ایرانی را در فضای رقابتی حفظ کند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران با تاکید بر تلاش تولیدکنندگان برای برند شدن یا عرضه تولیدات باکیفیت و رقابت پذیر با کالاهای مشابه خارجی گفت: برگزاری چنین نشستها یا همایش هایی به ما کمک می کند که فعالان اقتصادی و سیاستگذاران در این حوزه به رقابت پذیر ماندن کالاهای ایرانی و برند شدن آنها توجه بیشتری داشته باشند.
رسولیان با بیان اینکه تاکنون بیش از یکهزار و ۴۰۰ نیاز فناورانه در شهرکهای صنعتی ایران شناسایی شده است، افزود: ۴۰۰ نیاز فناورانه کشور که امکان تولید آن نبود یا نیاز به فناوری بالایی داشت، توسط فعالان اقتصادی داخلی و شرکتهای دانش بنیان تامین شده است.
وی سیاست سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران را قایل شدن سیاستهای ویژه برای شرکتهای دانش بنیان یا صاحبان برندها دانست و گفت: در تلاش هستیم برای تولیدکنندگانی که عمق داخلی سازی را افزایش داده و توان اقتصادی و قدرت رقابت بالایی با تولیدکنندگان خارجی دارند و از امکان توسعه بیشتری در فضای رقابتی دنیا برخوردار هستند، مورد حمایت قرار دهیم تا بهتر بتوانند فعالیت کنند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طرح آمایش صنعتی کشور با رویکرد توسعه مناطق محروم و ظرفیت سازی برای اشتغال یکی از سیاستهای دولت سیزدهم است که در بسیاری از استانها آغاز شده و به نتیجه نهایی نیز رسیده است، از این پس عمده سیاستها و فعالیتهای اقتصادی مبتنی بر طرح آمایش صنعتی خواهد بود.
رسولیان اظهار داشت: براساس طرح آمایش سرزمینی، ظرفیتها و شرایط سرمایه گذاری هر استانی و نوع فناوری در آنها شناسایی می شود تا خدمات ارایه شده به آنها منطبق بر این ظرفیتها بوده، از توازن منطقی برخوردار باشد و از هدررفت منابع اعم از دولتی یا خصوصی جلوگیری کند.
وی با اشاره به تاکید رییس جمهوری مبنی بر احیای واحدهای تولیدی راکد گفنت: سوابق و بررسیهای انجام گرفته نشان می دهد که بیش از ۴۲ درصد از واحدهای راکد کشور یا توسط سرمایه گذاران جدید یا با مشارکت آنان احیا شده است، معنی اش این است که اگر بخواهیم واحدهای راکد را فعال کنیم، مسیرش فقط تامین مالی یا کمک مالی بانکها یا حل مشکلات جزئی واحدها نیست، بلکه به این معنا است که واحدهای راکد به دست افراد توانمند احیا شده و همگرایی بین صاحبان واحدهای راکد با سرمایه گذاران توانمند کشور بوجود آمده است.
رسولیان با تاکید بر دخالت دادن رویکرد بخش خصوصی در تصمیم گیریها و مشورت گیری از آنها گفت: با توجه به اینکه زیرساختهای ایجاد نخستین شهرک پوشاک کشور در تهران از دو سال قبل ایجاد شده بود، به تازگی مجوز راه اندازی آن اخذ شده و آماده طراحی مبتنی بر زیرساختها، نوع فعالیتها و استقرار مراکز آموزشی است که فعالان بخش خصوصی نیز از این شهرک استقبال شایانی کرده اند و واگذاری این شهرک به فعالان پوشاک نیز توسط تشکلهای توانمند بخش خصوصی در حوزه پوشاک انجام خواهد گرفت.
رسولیان اعلام آمادگی کرد که به محض پیدا شدن مکانی مناسب برای استقرار شهرک پوشاک در مشهد با کمک بخش خصوصی زیرساختهای آن تامین و شهرکی در شان مشهد مقدس ایجاد شود.

پایان پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />