تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 10 ژوئن 2021 - 14:23

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی مطرح کرد؛

خط تولید واکسن کرونای “فخرا” با مشارکت آستان قدس رضوی

خط تولید واکسن کرونای “فخرا” با مشارکت آستان قدس رضوی
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی از مشارکت آستان قدس رضوی و وزارت دفاع برای افتتاح خط تولید واکسن کرونا در دهه کرامت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ مالک رحمتی، قایم مقام تولیت آستان قدس رضوی در نشست خبری تشریح برنامه های دهه کرامت در جمع خبرنگاران گفت: تقارن این دهه با انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را به فال نیک گرفته و امیدواریم به برکت این دهه شاهد انتخاباتی پرشور و حماسی باشیم.

وی با اشاره به اقداماتی همچون تولید ماسک و مواد ضد عفونی که در دستور کار آستان قدس قرار گرفت، اضافه کرد: در شرایط کنونی مهمترین مطالبه مردم کشورمان تامین واکسن کرونا است لذا آستان قدس پای کار آمده تا با حمایت و پشتیبانی از خط تولید داخلی واکسن، در کنار مردم عزیز باشد.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با اشاره بر ضرورت اطلاع رسانی برنامه های این آستان برای تبادل نظر؛ گفت: یکی از دغدغه های مهمی که همواره در آستان قدس اهمیت داشته ریل گذاری علمی، برنامه ای و کارشناسی برای تمامی فعالیت ها بوده است و امروز در آستان قدس اولویت اصلی برنامه محوری و توجه به نگاه کارشناسی و علمی و استفاده از خرد جمعی است و همه اولویت ها در یک کار فاخر و بزرگ و با اهمیت تحت عنوان سیاست های کلان آستان قدس رضوی قرار گرفته است.

رحمتی اظهار داشت: آستان قدس رضوی یک سری سیاست های کلی و ابلاغی  دارد که  باید برای عملیاتی کردن این سیاست ها برنامه ریزی شود و در مرحله بعد اجرای ابلاغ هایی است که برای تولیت سابق و فعلی صادر شده است لذا باید به همه این احکام عینیت ببخشیم.
وی گفت: لذا این فکر در آستان قدس بوجود آمد که سیاست های کلان آستان با سیاست های رهبری مد نظر قرار گیرد و در کنار این از تجربیات گذشته آسیب شناسی و تبدیل به سیاست کلان با محوریت تخصص گرایی شود و این سیاست ها در معرض عموم دید مردم قرار بگیرد.

وی افزود: در قدم بعدی ما باید بسیج همه نیروها در آستان برای تحقق بخشیدن به این سیاست ها باشیم که تولیت معزز به فرد فرد کارکنان مسئولیت دادند و به همان نسبت باید پاسخگو باشند..

وی اظهار داشت: در این سیاستهای کلان کارهایی با رویکرد تخصص گرایی تقسیم می شود، لذا به مدیریت عالی حرم جایگاه ویژه ای داده شد که مردم و اهالی رسانه می توانند ما را با آن سیاست ها بسنجند. نظارت بر کار و عملکرد آستان قدس شاخص محور شده است و این اولین بار اتفاق افتاده است.

رحمتی افزود: در سیاست های جدید با تغییر رویکرد از بنیاد بهره وری موقوفات استفاده کردیم یعنی این موقوفات طوری بهره برداری شوند که بهره ور باشند و از محل بهره وری بتوانیم به وظیفه اصلی خدمت به زائر و مجاور جامه عمل بپوشانیم و همه تشکیلات اقتصادی استان تحت هر عنوان ذیل بنیاد بهره وری موقوافات جمع شدند و ووظیفه اصلی آن بهره وری موقوفات شد. و اگر ما بهره وری در موقوافات داشته باشیم مردم به وقفه ای جدید و گسترش فرهنگ وقف اقبال خواهند کرد.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: سازمان متمرکزی درست شد به نام بنیاد کرامت رضوی که وظیفه ذاتی آن رسالت های اجتماعی استان قدس است که بتوانیم اگر بناست محرومیت زدایی در کشور رخ دهد و در حوادث و بلایی طبیعی ورود کند از طریق بنیاد کرامت رضوی باشد.
رحمتی با اشاره به ایجاد سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی ادامه داد: امروز نیازمند گفتمان و تمدن نوین ایرانی و اسلامی هستیم و آستان قدس باید در این کار مهم ایفای نقش کند بر همین اساس طبق تاکید تولیت آستان قدس رضوی این سازمان تشکیل شد تا با در اختیار داشتن امکانات و ظرفیت های ۱۲مجموعه از جمله دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه امام رضا(ع)، بنیاد پژوهش های اسلامی، موسسات فرهنگی و مراکز چاپ و نشر، به توسعه این گفتمان کمک کند.

وی از رویکرد دیگری که با مشارکت مردم و آستان قدس صورت گرفت اشاره کرد و افزود: باور داریم نکته کلیدی در فعالیت ها و اقدامات، مشارکت دادن مردم در کارهاست بر همین اساس معتقدیم تمام فعالیتهای اجتماعی، اقتصادی، خدمت رسانی و علمی آستان قدس فقط با حضور و مشارکت مردم معنا خواهد داشت و به نتیجه می رسد. وی تصریح کرد:  مصداق این رویکرد، تهیه ۸۸۸۸ بسته معیشتی در راستای اجرای مطالبه رهبر معظم انقلاب و طرح مواسات است که به راهبری آستان قدس و مشارکت مردم به ثمر نشسته و در دهه کرامت به طور کامل اجرا می شود.
ساماندهی حاشیه شهر با مشارکت آستان قدس

رحمتی در خصوص حاشیه شهر مشهد و تاکیدات مقام معظم رهبری بعنوان یکی از مهمترین دغدغه های موجود در آنجا افزود: رهبر معظم انقلاب و تولیت آستان قدس درباره ضرورت ساماندهی حاشیه شهر مشهد تاکیداتی داشته اند که خوشبختانه این مطالبه منجر به شکل گیری ستاد حاشیه شهر با مسئولیت نماینده محترم ولی فقیه در استان و هم افزایی همه دستگاه های اجرایی شده است.

وی افزود: تامین زمین مناسب برای ارائه خدمات و امکانات به مردم بود از نیازهایی ست که آستان قدس رضوی در این حوزه کار بزرگی انجام داد و زمین مورد نیاز ستاد ساماندهی را تامین کرد.

رحمتی اهدای زمین برای احداث ۶ هزار واحد مسکونی محرومان در شهرک های شهید رجایی و شهید باهنر را از جمله اقدامات انجام شده توسط آستان قدس برای ساماندهی حاشیه شهر برشمرد و گفت: انتظار ما این است که هم افزایی ایجاد شده در شهر و استان برای تحقق این مهم، فصلی و گذرا نباشد، بلکه به طور مستمر دنبال شود تا در آینده نزدیک دیگر چیزی به نام حاشیه شهر مشهد نداشته باشیم.

اصلاح طرح تفصیلی با نگاه به زندگی همزمان زائر و مجار
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی همچنین به تلاش ها و پیگیری های صورت گرفته برای اصلاح طرح تفصیلی بافت پیرامونی حرم مطهر اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات مهم تولیت معزز آستان قدس رضوی، پیگیری جدی برای اصلاح این طرح بود، چرا که طی دو دهه گذشته مشکلات و گلایه های متعددی برای مردم ایجاد کرده بود.

وی افزود: مطالبه آستان قدس این بود که طرح تفصیلی باید با نگاه زندگی همزمان زائر و مجاور اصلاح شود که خوشبختانه این مطالبه تا حد زیادی محقق و منجر به انجام اصلاحاتی در آن شده است و باید دستگاه های اجرایی مسئول گزارش آن را به مردم ارائه کنند.

رحمتی همچنین با اشاره به جایگاه مهم رسانه ها در شرایط امروز جهان و کشور گفت: امروز عصر رسانه و ارتباطات است و ما نیز در آستان قدس رضوی نمی توانیم نسبت به این حوزه بی تفاوت باشیم، بر همین اساس در ساختار جدید مرکزی به نام مرکز ارتباطات و رسانه شکل گرفته و تلاش خواهیم کرد به همت یک تیم جوان و خلاق، برنامه های نوآورانه ای برای همه علاقه مندان به حضرت رضا(ع) در اقصی نقاط جهان داشته باشیم.

قائم مقام تولیت آستان قدس افزود: افتتاح خبرگزاری آستان نیوز و راه اندازی ماهواره جهانی امام رضا(ع) به زبان اردو و انگلیسی، پخش ۲۳ ساعت برنامه از رسانه ملی و اجرای بیش از ۲۲۰ ویژه برنامه در آستان قدس رضوی با پوشش رسانه‌ای از جمله برنامه های آستان قدس با این رویکرد در دهه کرامت است.

ویژه برنامه های دهه کرامت

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: تبیین جایگاه تمدن ساز امام هشتم(ع) با محوریت هجرت تاریخی ایشان به خراسان، تبیین و تعمیق فرهنگ زیارت با محوریت گسترش حریم امام رضا(ع) و زیارت از بعید، از محورهای اصلی برنامه‌های دهه کرامت امسال است.

حجت الاسلام گنابادی نژاد با اشاره به رویکرد برنامه های دهه کرامت ادامه داد: توجه به مسئله فلسطین و حمایت از جبهه مقاومت، ترویج گفتمان حضور حداکثری در انتخابات، توجه به تداوم شرایط کرونا و محدودیت ها، توسل به امام رضا(ع)، گره گشایی از مردم، مواسات و همدلی را از دیگر رویکردهای این دهه می باشد.

وی با اشاره به ۱۳ برنامه محوری ویژه ایام دهه کرامت گفت: این برنامه‌ها با عناوین جشن‌های لبیک یا امام، دختران خورشید، نقش ارادت، گلدسته‌های حرم، رسم دعبل، مناظرات رضوی، پویش بین‌المللی به لطف امام، همسفر تا بهشت، رواق کتاب، میهمان امام، در جوار عترت، برکت حضور و شکرانه همجواری تدارک دیده شده است.

وی ادامه داد: سخنرانی، قرائت زیارات و ادعیه، جلسات پرسش و پاسخ و مناظرات رضوی، مدیحه‌سرایی، اجرای گروه‌های سرود و همخوانی قرآن کریم، مشاعره، شعر خوانی، تجلیل و معرفی افراد و خانواده‌های موفق، کرسی تلاوت رضوی، شعر، دکلمه خوانی و خوانش کتاب از جمله قالب های برنامه های دهه کرامت است.
گنابادی نژاد اظهار کرد: کرسی تلاوت رضوی از برنامه های قرآنی معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی است که با حضور قاریان بین‌المللی از شبکه های استانی به صورت زنده و مستقیم از حرم پخش خواهد شد.

وی در خصوص برنامه‌های ویژه زائران غیر ایرانی تصریح کرد: باتوجه به اینکه همواره تعداد کثیری از زائران غیر ایرانی اعم از زائران اردو، عرب و آذری زبان به بارگاه منور رضوی مشرف می شدند و در این ایام به دلیل شیوع بیماری کرونا از زیارت حضرت رضا(ع) محروم هستند، مدیریت زائران غیر ایرانی سه برنامه برای زائران عرب، اردو و آذری زبان در نظر گرفته است.

رونمایی از رواق دعبل

حجت الاسلام گنابادی نژاد ادامه داد: یکی از برنامه های این ایام آئین رونمایی از رواق دعبل است که در این رواق محافل بین‌المللی شعر با حضور شاعران آئینی با محوریت امام رضا(ع) برگزار خواهد شد.
در ادامه رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: بر اساس مصوبات برای دهه کرامت پنج گستره برای اجرای برنامه های دهه کرامت در گستره حرم مطهر به عنوان مرکزیت فعالیت دهه کرامت رضوی ، گستره شهر مقدس مشهد، گستره استان، گستره ملی و فرا ملی در نظر گرفته شده است.

حجت الاسلام مهدوی مهر افزود: باتوجه به اینکه برنامه های دهه کرامت برای دومین سال در شرایط کرونایی برگزار می شود از ویزگی های خاصی برخودار است لذا محدودیت ها و تفاوت هایی با سالهای قبل از کرونا دارد.
وی اظهار داشت: در دوران کرونا بحث فضای مجازی و رسانه در این موضوع خیلی پررنگ و نقش بیشتری را ایفا می کند لذا از بخش رسانه از جمله رسانه ملی و رسمی، مجازی و مکتوب که در تعامل هستند سپاسگزاری می کنم.
حجت الاسلام مهدوی مهر بیان کرد: بر اساس مصوباتی که در جلسات مختلف دهه کرامت یا ستاد مناسبت‌های ویژه و مجمع مشورتی از جمله تولیت آستان فدس، مسئولان عالی استان و تمامی دست اندرکاران استان، نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان برگزار شد، آنچه که در فعالیت این ستاد و مجموعه های مختلف این آستان تعریف شد، ۵ حلقه و گستره  مطرح شد که در گستره حرم مطهر به عنوان مرکزیت فعالیت دهه کرامت رضوی ، گستره شهر مقدس مشهد، گستره استان، گستره ملی و فرا ملی برنامه ها متمرکز و متنوعی برای بخش های مختلف آستان دیده شده و دستگاههای تخصصی هر کدام برنامه های مرتبط با خود را در این  ۴ یا ۵ بخش  ارائه خواهند کرد.
وی افزود: دهه کرامت رضوی با توجه به موضوع انتخابات که در نیمه دوم این دهه است ملاحظات خاصی به وجود آورده که باید مورد توجه باشد لذا بخشی از برنامه های ما برای بعد روز برگزاری انتخابات متمرکز شده لذا ما حجم بیشتر  برنامه ها را در بعد از انتخابات یعنی نیمه دوم دهه کرامت خواهیم داشت.
رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: به لحاظ محدودیت هایی که طبعا در انتخابات پیش می آید و تاثیری که انتخابات  بر برنامه ها می گذارد برنامه ها بیشتر متوجه نیمه دوم و بعد از برگزاری انتخابات و چند روزی بعد از دهه خواهد بود و یک سری برنامه ها بین دهه کرامت و دهه ولایت تعریف شده که از دهه کرامت تا عید غدیر برنامه هایی را مستمر خواهیم داشت.
وی افزود: یکسری از برنامه ها در گستره حرم مطهر است که باید به آن پرداخت و برنامه هایی در شهر مشهد و ملی و فراملی است و شعار  دهه کرامت امسال که شعار سراسری ملی است “خدمت کریمانه به عنوان محور شعار و گره گشایی به رسم اهل بیت”  که امسال به عنوان شعار اصلی قرار گرفته است.

حجت الاسلام مهدوی مهر بیان کرد: با این شعار برنامه ها جهت و سمت و سو گرفته است و با توجه به نگاه تولیت معزز به دنبال ترویج فرهنگ رضوی و گسترش  تمدن رضوی هستیم لذا آستان قدس بخش زیادی از فعالیت ها و کارها را به سمت مباحث معرفتی و آنچه که ما بتوانیم در معرفی امام ثامن الایمه داشته باشیم و به دنیا و مخاطبان خود و بخش نخبگان و جامعه جوانان بیشتر توجه شود، برده ایم.

وی بیان کرد: همچنین ما تلاش کردیم در برنامه های دهه کرامت شور و شوق انتخاباتی ایجاد و بیشتر کنیم و مردم بتوانند با بهره گیری از برنامه های دهه کرامت برای یک انتخابات پرشور و حماسی اماده شوند و ما بتوانیم از قبل برنامه های دهه کرامت انتخابات بهتری را برگزار کنیم.

رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: ما در دهه کرامت باید بتوانیم با فضایی که در شهر و کشور ایجاد می کنیم با توجه به وضعیت کرونایی که بر کشور حاکم است این فضا را متحول کنیم و برای مردم فضای بهتری را ایجاد کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />