تاریخ انتشار : سه‌شنبه 18 ژانویه 2022 - 19:06

خسارت پرندگان یکی از علتهای مشکلات کشت کلزا در شهرستان درگز

خسارت پرندگان یکی از علتهای مشکلات کشت کلزا در شهرستان درگز
یونسی گفت:هرساله شاهد افزایش جمعیت پرندگان هستیم و خسارت سنگین که کشاورزان متحمل میشوند و اجازه شکار ندارند امیدواریم محیط زیست راهکاری برای حل این مسله پیداکند.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ اکبریونسی،مدیرجهادکشاورزی درگزگفت :باتوجه به رویکرد سازمان جهادکشاورزی درجهت کشت دانه های روغنی،در سالهای گذشته تشویق کشاورزان به کشت دانه های روغنی خصوصا کلزا در شهرستان ، متاسفانه علی رقم تاکید به رعایت تاریخ کشت و اهمیت ابیاری دوم و رعایت سایر نکات فنی هر ساله متقاضیان کشت کلزا کاهش یافته و شاهد خسارت ۱۰۰ درصدی پرندگان در مزارع بودیم .

یونسی افزود : متاسفانه پرنده طرقه با هجوم به مزارع کشت شده باعث ایجاد خسارت از طریق تغذیه از گیاهچه تازه روئیده کلزا شده که در بعضی از مزارع بدلیل بالابودن میزان خسارت ، ناچارباید مزارع برگردانده میشد .
وی ادامه داد:خسارت پرندگان در مزارع کلزا در دو مرحله انجام می شود مرحله گیاهچه و مرحله تشکیل غلاف تا رسیدن دانه که بیشترین خسارت پرندگان در مرحله گیاهچه صورت می گیرد.
وی گفت:در مرحله اول پرندگان می‌توانند با تغذیه قسمت‌هایی از پهنک برگ گیاهان میزبان ، سطح سبز گیاه را کاهش داده و باعث ضعیف شدن بوته‌ها شوند. آنها حتی قادرند در مراحل کوتیلدونی و دو برگی گیاهان کلزا آنها را از ریشه درآورند. بدین ترتیب باعث کاهش تراکم بوته در واحد سطح مزرعه و کاهش عملکرد محصول گردند، که در سال‌های اخیر با افزایش جمعیت پرندگان و عدم امکان مقابله موثر با حمله پرندگان علاوه بر کلزا شاهد خسارت در مزارع گندم و جو نیزبوده ایم.
یونسی افزود متاسفانه هرساله شاهد افزایش جمعیت پرندگان هستیم و خسارت سنگین که کشاورزان متحمل میشوند و اجازه شکار ندارند یکی از معضلات شهرستان میباشد که امیدواریم محیط زیست راهکاری برای حل این مسله پیداکند.

پایان پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />