تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 9 سپتامبر 2021 - 22:45

معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان درحاشیه اختتامیه جشنواره شعر تعاون؛

جشنواره شعر تعاون فصل جدید همکاری های مشترک فرهنگ، ارشاد و تعاون

جشنواره شعر تعاون فصل جدید همکاری های مشترک فرهنگ، ارشاد و تعاون
تحفه گر گفت: این همکاری می تواند بستری برای ایجاد فرهنگ تعاون، ترویج تعاون و ایجاد تشکل‌های تعاونی فرهنگی در حوزه های مختلف خدمات، تولید و توزیع باشد تا از بستر همزبانی با کشورهای همسایه بازار مشترک را ایجاد نماید.

به گزارش خبرنگار سایه خاوران؛ افشین تحفه گر،معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: اقتصاد فرهنگی شاخه‌ای از اقتصاد است که رابطه فرهنگ و نتایج اقتصادی را بررسی می‌کند. توسعه پایدار مترادف با توسعه مدرن است به معنای فرهنگ جامع کار که به اعمال اصل هم افزایی می پردازد.

مفهوم کار در ایجاد فرهنگ تعاون/ فرهنگ راه مشترک زندگی اندیشه و کنش انسان در یک جامعه است

تحفه گر افزود: فرهنگ یک مفهوم گسترده است که شامل ارزش های اجتماعی و هنجارهای موجود در جوامع بشری و همچنین دانش، باورها، هنرها، قوانین، آداب و رسوم، توانایی‌ها و عادتهای افراد است که در آن گسترده می‌شود.
وی در ادامه از تعریف کلی فرهنگ اینچنین می ‌گوید که مجموعه پیچیده‌ای از دانش ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات، عادات و هرچه که فرد به عنوان عضوی از جامعه خویش فرا می گیرد.

تحفه گر اشاره کرد که ادبیات از دیر باز تا کنون به عنوان ابزاری برای بیان اندیشه های اجتماعی ، پندار های اخلاقی و آموزه های دینی و فرهنگی مطرح بوده و آثار ادبی انعکاس دهنده شرایط اجتماعی، فرهنگی اقتصادی و سیاسی جامعه زمان خود می باشد. مردم با توجه و مطالعه آثار ادبی مرز های واقعیت و خیال را در نوردیده و از ورای روزمرگی به وقایع می نگرند .
معاون فرهگی و رسانه ای فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بیش از هرچیز ترویج فرهنگ تعاون است که یکی از بخش های اقتصادی فعال کشور را تشکیل می دهد را می توان از طریق ایجاد رویدادها فرهنگی هنری و سینمایی شاهد باشیم.
تحفه گر افزود: بیش از ۵ هزار واحد و مرکز فرهنگی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی خراسان رضوی صادر شده و بیش از ۵۰ هزار نفر در آن مشغول بکار هستند.

وی همچنین افزود: سال گذشته در استان خراسان رضوی با همکاری اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی بیش از ۵۴۰ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای التیام مشکلات ناشی از کرونا به این مراکز داده شده است. اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی دارد تا مشارکت فعال در حوزه فعالیت های مشترک فرهنگی داشته باشد.
معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در حاشیه این مراسم در خصوص جشنواره شعر تعاون گفت:
این جشنواره برای اولین بار درکشور برگزار شده و یک رویداد تخصصی با موضوع تعاون است و تعداد ۴۰ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که پس از داوری ۳ اثر برگزیده شد.
افشین تحفه گر افزود: داوران این جشنواره اساتید نیک، گنجعلی و رضازاده از اعضای شورای سیاستگذاری شعر استان بودند.
وی ادامه داد: این جشنواره با هدف؛ توجه به ادبیات به عنوان یک ابزار قدرتمند برای معرفی تعاون و تعاونگران، تعامل بیشتر فرهنگ و ادبیات با تعاون و نهادینه کردن فرهنگ کار جمعی در بین همه اقشار مردم ، ایجاد ارتباط بین تعاونگران و مردم به جهت زمینه بروز خلاقیت، ایجاد فضایی برای معرفی تعاون، اشتغال و برای معرفی تلاش گران این عرصه، شناساندن استعداد های ادبی با رویکرد اقتصادی به مردم، پاسداشت جهاد گران تعاون و سربازان خط مقدم کار ، تلاش و تولید برگزار شد.

تحفه گر از دکتر پناه مدیرکل تعاون ، کار ورفاه اجتماعی به خاطر اینکه حلقه وصل فرهنگ و تعاون شدند قدردانی کرد و افزود: فصل جدیدی از همکاری های مشترک دستگاههای فرهنگی و تعاون برای ایجاد فرهنگ تعاون رقم خورد.

پایان پیام/فهیمه صدقی/مشهد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />