کد خبر : 3162
تاریخ انتشار : دوشنبه 12 جولای 2021 - 1:43

تزریق۱۴هزار دوز واکسن در تمام مراکز وابسته به بهزیستی

تزریق۱۴هزار دوز واکسن در تمام مراکز وابسته به بهزیستی
فیروزی در خصوص تزریق واکسن کرونا برای مددجویان بهزیستی بیان کرد: تمام مراکز شبانه روزی خراسان رضوی اعم ازمراکز سالمندان، بیماران مزمن روان، جمسی حرکتی و ... به همرا کلیه پرسنل واکسینه شده اند در دوره دوم حدود چهارده هزاردوز واکنس تزریق شده است.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ مسعود فیروزی، مدیر کل بهزیستی استان خراسان رضوی در هفته بهزيستي از تأسيس نخستين مركز بازتواني و توانمندسازي بانوان معتاد بهبوديافته در مشهد خبر داد.

وي با اشاره به معتادان متجاهر جمع‌آوري شده در مشهد گفت: اين افراد قرار نيست تا ابد در اين مراكز نگهداري شوند چون مطابق قانون حداكثر تا يك سال مي‌توانند تحت نظر اين مراكز باشند و بعد از اين مدت، بايد تعيين تكليف شوند.

وي با تأكيد بر اينكه بازتواني و توانمندسازي معتادان متجاهر، يك فرايند پيچيده و مرهون همكاري مشترك اعضاي شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان است گفت: هر گونه ورود و خروج معتادان به اين مراكز با مجوز و دستور قضايي صورت مي‌گيرد و تصميم نهايي در اين مورد با دستگاه قضا است.

وي از افزايش وام اشتغال مددجويان بهزيستي به صد ميليون تومان در سال جاري خبر داد و گفت: مددجويان بخش‌هاي مختلف شامل معلولين، زنان سرپرست خانوار و معتادان بهبوديافته مشمول اين وام هستند كه ارزان‌قيمت است و بازپرداخت آن نيز طولاني مدت مي‌باشد.

فيروزي در زمينه اشتغال معتادان بهبوديافته گفت: ترجيح ما اين است كه وام اشتغال به صورت كارفرمايي به اين افراد داده شود چون اغلب آنها سرمايه‌ي اجتماعي لازم براي تأمين تضامين بانكي و رفع مشكلات اداري را ندارند.

وي همچنين از اختصاص امتيازات ويژه براي كارفرمايان در زمينه‌ي اشتغال مددجويان ياد كرد و گفت: پرداخت حق بيمه كارفرمايي، وام اشتغال صد ميليوني بدون محدوديت براي مددجويان بكارگيري شده، پرداخت جبران كارآيي و حمايت‌هاي قانوني و مالياتي از جمله امتيازات بهزيستي براي كارفرمايان است.

دكتر فيروزي ضمن اشاره به سالروز ازدواج حضرت علي(ع) و حضرت فاطمه(س) گفت: اميدواريم شرايط ازدواج آسان در جامعه با كمك نهادهاي متولي فراهم شود كه اين امر در كاهش آسيب‌هاي اجتماعي، تأثير زيادي دارد و از اين جهت به بهزيستي مرتبط مي‌باشد.

مدير كل بهزيستي خراسان رضوي در بخش ديگري از اين نشست، در پاسخ به خبرنگاري كه در خصوص سقط درماني در مراكز پيشگيري از اختلالات ژنتيك اين نهاد سؤآل كرد گفت: در سال ۹۹ ما بيش از ۳۰۰ مورد ختم بارداري را شاهد بوده‌ايم كه پس از بررسي‌هاي دقيق ژنتيكي و بعد از مشاوره با مراجع قانوني و دريافت مجوز شرعي، انجام شده است.

وي با اشاره به بحث‌هايي كه اخيرا در باره طرح‌هاي غربالگري ژنتيك به منظور پيشگيري از ولادت‌هاي دچار معلوليت مطرح شده گفت: موضوع از جنبه‌ي روش‌هاي غربالگري مورد بررسي قرار گرفته و گويا پيشنهاد دهندگان طرح به دنبال اين بوده‌اند كه تشخيص، خيلي دقيق باشد و سقط درماني با حداقل ممكن شانس سلامت جنين، انجام شود.

وي در عين حال گفت: ما تشخيص نهايي در سقط درماني را به عهده‌ي متخصصين ژنتيك و پزشكي قانوني مي‌گذاريم و در نهايت، متخصصين اين رشته‌ها هستند كه با مجوز شرعي براي اين امر تصميم مي‌گيرند بنا بر اين، ميزان و دقت تشخيص، يك مبناي كاملا علمي و قانوني دارد.

وي از افزايش مستمري‌ها و يارانه‌ي معلولين در سال جاري خبر داد و گفت: به خاطر بالا رفتن هزينه‌هاي عمومي و به هم خوردن وضعيت اقتصادي كه ناشي از تحريم‌هاي ظالمانه دشمنان است، مددجويان عزيزمان نتوانستند شيريني اين افزايش ۵۰ درصدي را بچشند.

فيروزي تأكيد كرد: با تمام مشكلات و موانع موجود محدوديت‌هاي كرونايي، واكسيناسيون مراكز اقامتي كل استان را با ۱۴ هزار دوز واكسن به اتمام رسانديم و با كمترين تلفات جاني، از اين بيماري گذر كرديم.

در ادامه معاون توسعه وپیشگیری در خصوص فعالیت های بهزیستی بیان کرد:افتتاح بخش سونوگرافی تخصص بنیاد ژنتیک در مشهد،افتتاح پایگاه غربالگری شنوایی وبینایی نوزادان در شهرستان باخذر،جشن ۱۰سالگی غربالگری شنوای ۳تا۶سال در تربت جام،افتتاح دبیرخانه رصد اسیب های اجتماعی،افتتاح پایگاه های غربالگری شنوایی وبینایی در مراکز مثبت زندگی،ایستگاه کاهش اسیب اعتیادگل افشان در مشهد،معاینه شنوایی ۳تا۶ در سراسر استان،خدمات رایگان مشاوره دولتی سازمان بهزیستی در سطح استان،برگزاری کارگاه اموزشی تاب آوری برای کلیه کار کنان، افتتاحیه مرکز مشاوره زندگی در هفته بهزیستی صورت خواهد گرفت.

دلیری در خصوص فعالیت دفترخدمات مشاوره دولتی اعلام کرد: مراجعات درسال ۱۴۰۰ در سه ماه اخیر ۹۵۰۰ نفربوده است که در۲۲۰ مرکز صورت گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین در دفتر پیشگیری اسیب بهزیستی شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدروقوه قضایه طح جمع اوری معتادین متجاهرانجام شده است که در حال حضر۴۵۰۰نفر جمع اوری شد که نزدیک۲۰۰۰نفر ترخیص شده اند و۲۸۳۶ نفر در حال حاضر در کمپ های ماده ۱۶وموقت هستند.

وی اضافه کرد: در خصوص پیشگیری از معلولیت هادرسال۹۹غربالگری شنوایی۹۸% وبرای تنبلی چشم کودکان ۳ تا۶سال۹۳%پوشش داشته ایم.

ودر اخر وی افزود دفاتر اسیب های اجتماعی۲۶پایگاه وگروهای که همیاری میکنند ۲۸ گروه ودر طرح جوانان ۳۰ گروه فعالیت دارند.

بهره برداری۱۲۴ واحد مسکن

معاون امورمشارکتهای مردمی در خصوص مشارکتهای مردمی در سال۹۹ نسبت به سال ۹۸ گفت: در مشارکت ها رشد۱۷درصدی  داشته ایم که مشارکتهای نقدی وغیر نقدی۱۲۰میلیار تومان بوده است.

محدثی با اشاره به اینکه  مشارکت در اشتغال در خراسان از کل کشور بیشتر است؛ اظهار داشت:  در سال ۹۹ اشتغال ۵۸۸۸ فرصت بوده است که تاکنون ۵۰۹۳ موردبه ثبت رسیده  است.

در سال گذشته با وجود خشک سالی خیلی از فرصت های شغلی با مشکل مواجه شد که در بوجه امسال همان طرحها که حدود۵۴%از قانون بوجه است را باید ویژه در نظر گرفت تا تثبیت شوند و با شکست مواجه نشوند.

پرداخت هزینه ۱۰۸۲ دانشجویان در حوزه اجتماعی

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان خراسان رضوی افزود: در سال ۱۴۰۰ اورژانس سطح ۲ را فعال کرده ایم. در بخش اورژانس اجتماعی بیشترین تماسها در خصوص کودک آزاری داشته که حدود۱۲۳مورد اعلام شده است.

گفتنی ست: در چهلمین سالگرد بهزیستی مدیرکل بهزیستی با اعلام اینکه بهزیستی در سال ۱۳۵۹ به پیشنهاد شهید فیاض بخش با ادغام ۱۷ سازمان وارگان سازمان بهزیستی شکل گرفت سازمان بهزیستی تقریبا ۶۰وظیفه و۱۷۰ فعالیت متفاوت انجام این وظیفه رو برعهده دارد.

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />