تاریخ انتشار : چهارشنبه 16 ژوئن 2021 - 8:43

بحران آب در سیستان و بلوچستان؛

تأمین کمبود آب زاهدان در پیک مصرف نیازمند نگاه ملی

تأمین کمبود آب زاهدان در پیک مصرف نیازمند نگاه ملی
در حال حاضر شهر زاهدان از لحاظ منابع تأمین آب پایدار در بحرانی ‌ترین شرایط قرار دارد، موقعیت استقرار این شهر به گونه‌ای است که هیچ گونه منابع تأمین آب پایدار چه از نوع زیرزمینی یا سطحی برای این شهر ۷۰۰ هزار نفری وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ در شرایطی که جمعیت زاهدان رو به افزایش و میزان دسترسی به آب در حال کاهش است میزان آب ورودی از چاه نیمه‌ها به زاهدان جوابگوی روزهای گرم سال و پیک مصرف نیست به طوری که ۳۵ درصد جمعیت این کلانشهر در تابستان‌ها به دلیل کمبود ۸۰۰ لیتر بر ثانیه ای آب دچار تنش آبی می‌شوند.

ظرفیت تأمین و توزیع آب با نیاز آبی جمعیت زاهدان در شرایط پیک مصرف یکسان نیست

علیرضا قاسمی، مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان در این باره بیان کرد: ظرفیت تأمین و توزیع آب با نیاز آبی جمعیت زاهدان در شرایط پیک مصرف یکسان نیست که به منظور جبران بخشی از کمبود آب این کلانشهر طرح ‌های کوتاه مدتی توسط این شرکت اجرایی شد و اجرایی شدن طرح های بلند مدت و بهره‌مندی از منابع آبی پایدار نیازمند نگاه ملی‌ست.

وی اذعان کرد: نیاز آب زاهدان با جمعیت بیش از ۶۰۰ هزار نفر بر اساس آمار سال ۹۵ در پیک مصرف معادل ۲ هزار و ۵۵۰ لیتر در ثانیه است که در شرایط فعلی در مجموع هزار و ۷۵۰ لیتر در ثانیه تأمین و توزیع می‌شود و با کمبود ۸۰۰ لیتر در ثانیه ای آب مواجه هستیم.

این مقام مسئول با اشاره به گرمای شدید و کاهش منابع آبی، اظهار کرد: کاهش نزولات آسمانی، افزایش جمعیت و نیاز روزافزون مردم، بحران آب را تشدید کرده است.

وی اضافه کرد: یکی از برجسته ترین مواردی که باید به آن توجه کنیم نوع زندگی مردم است. امروز مردم آب بیشتری را برای گذراندن امورات روزمره خود مصرف می کنند. بنابراین زمانی که همه اینها را در کنار هم بگذاریم، متوجه می شویم که تراز منابع و مصارف ما با یکدیگر یکسان نیست و باید به صورت ویژه به سمت مدیریت مصرف آب حرکت کنیم.

اهمیت اجرای خط دوم انتقال آب از چاه نیمه ها و پروژه تهلاب

قاسمی با اشاره به راهکارهای ارائه شده برای برون رفت از تنش آبی زاهدان، اظهار کرد: پیش بینی رشد جمعیت برای تأمین کمبود آب از سال های قبل انجام شد که به همین منظور خط دوم انتقال آب از چاه نیمه به زاهدان مطرح شده و در حال اجراست.

وی افزود: یکی دیگر از طرح های مهم که می‌تواند ناجی تنش آبی شهر زاهدان باشد، پروژه انتقال آب از دشت تهلاب در مجاورت مرز پاکستان است که مطالعات آن توسط شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان انجام شد.

قاسمی اضافه کرد: پیگری‌های لازم به منظور شروع عملیات اجرایی این طرح به عنوان یکی از منابع تأمین آب پایدار برای شهر زاهدان در حال انجام است که امیدواریم این طرح با تصویب و تأمین اعتبار مورد نیاز عملیاتی شود.

آخرین وضعیت برنامه های کوتاه مدت برای جبران تنش آبی

وی با اشاره به اقدامات کوتاه مدت جهت کمبود بخشی از تنش آبی شهر زاهدان، تصریح کرد: در سال گذشته ۲ پروژه‌ مهم برای جبران بخشی از کمبود آب شهر زاهدان را آغاز کردیم که در این راستا در گام نخست فاز چهارم آب شیرین کن زاهدان با ظرفیت ۱۵ هزار متر مکعب در شبانه روز که ۱۰ هزار متر مکعب آن آماده است، راه اندازی شد که با احتساب هر متر معکب برای یک مشترک در تابستان، این پروژه مشکل ۱۵ هزار خانوار را حل می کند.

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان ادامه داد: دومین و شاخص ترین پروژه کوتاه مدت تنش آبی، طرح تأمین آب اضطراری شهر زاهدان از دشت حرمک با عملیات حفر و تجهیز ۶ حلقه چاه و اجرای ۲۳ کیلومتر خطوط جمع‌آوری و انتقال، ۴۸ کیلومتر خطوط انتقال نیرو و بهره گیری از قطعات اجرا شده‌ خط دوم انتقال آب از چاه نیمه به زاهدان و افزایش ظرفیت تأمین به میزان ۲۵۰ لیتر در ثانیه است که با توجه به عدم تخصیص اعتبار در سال ۹۹ این طرح مطابق برنامه زمان‌بندی تکمیل نشد.

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />