تاریخ انتشار : یکشنبه 7 مارس 2021 - 1:48

برگزاری کارگاه آموزشی کودک، کتاب و خانواده

برگزاری کارگاه آموزشی کودک، کتاب و خانواده

در عصر جهانی شدن دنیا به یک دهکده جهانی و دنیای شبکه ای هستیم و فرزندان ما مانند سایر کودکان دیگر، با انبوهی از اطلاعات مواجه می شوند که هم فرصت و هم تهدید را در پی دارد.

به گزارش خبرنگار سایه خاوران؛ چهارمین کارگاه آموزشی وبینار کودک، کتاب و خانواده برگزار شد.

استاد دانشگاه با اشاره به یکی دیگر از تهدیدهای دنیای شبکه ای بیان کرد: یکی دیگر از نگرانی ها وابستگی شدید به اطلاعات دیجیتالی مانند بازیهای رایانه ای و بازی های کامپیوتری است و خطرات زیادی که در فضای سایبری در انتظار کودکان خواهد بود.

حمیدرضا نویدی مهر ادامه داد: ما نمی توانیم مانع ورود کودکان به دنیا شبکه ای شویم باید هدایت و کنترل شده در کنار برنامه های فرهنگی دیگر برای آنها برنامه ریزی کنیم تا مخاطرات آن کم شود.

وی با طرح سوالی “چه باید کرد؟” ادامه داد: عادت به مطالعه و گره زدن عواطف و علایق به کتاب یکی از راهای موثر و کنترل شده برای رعایت شبکه مجازی در دنیای متجدد امروز است. کتاب همچنان به عنوان رسانه تاثیر گذار در دنیای امروز معرفی می شود.

استاد دانشگاه در ادامه مطلب فوق افزود: کودکان در این سن باید کودکی کنند و لذت ببرند. در گام اول بچه ها با مطالعه لذت می برند. این یک اصل و شاخص است دوم کودکان طبیعت و سرستشان با شادی آمیخته است بچه ها با لبخند زندگی می کنند و مطالعه شادی پدید می آورد.در مرحله بعد رشد فرایند زبان آموزی ست که کودک زبان آموزی را به تدریج به مرحله تکامل می رساند . بچه هایی که اهل مطالعه غیر درسی هستند در زبان آموزی رشد بیشتری داشته و به همان اندازه که رشد کنند موفق تر خواهند بود.

مطالعه ظرفیت فطری کودکان را شتاب می دهد

نویدی مهر تصریح کرد: گسترش دایره واژگان ذهنی کودکان؛ محدود است. وقتی رشد نکند شکست خواهند خورد، زبان بنیان و پایه آموزش است . تولیدات ادبی بچه ها رشد و هیجان را تقویت می کند.

وی بیان کرد:رشد عاطفی و هوش هیجانی باید تقویت شود، تخیل خلاقیت را در پیش دارد، کودکان هم پذیری و با هم بودن را یاد بگیرند. اینها را  تمام و کمال در کتاب درسی یاد نمی گیرند اینجاست که نقش کتاب های ادبی و فرا درسی مهم و سازنده ست.

نویدی مهر با اشاره به اینکه در کشف و پاسخ به ناشناخته ها بچه هایی که، “چراهای” زیادی دارند موفق ترند و ذهن فلسفی دارند، افزود: رویا افرینی؛ انسان بدون رویا پیشرفت نخواهد کرد بچه ها هر میزان که رویاهای بزرگتر داشته باشند کارهای بزرگ انجام می دهند. کتابها بچه ها را افرادی با اخلاق و خلاق بار می آورد.

استاد دانشگاه در خصوص آموزش و یاد گیری مهارت‌ها و آموزش اجتماعی کودک و وجوان گفت:  بچه ها همه چیز را در مدرسه و خانواده یاد نمی گیرد، یکی از مواردی که به بچه نقش آفرینی فرا می دهد، کتاب بیشتر خواندن، است. اگر در سنین کودکی بطور پایه ای یاد بگیرند که مطالعه دائمی و منظم داشته باشند این رفتار ماندگار می شود، کودکانی که اهل مطالعه هستند روش های حل مسئله را خیلی خوب یاد دارند، زیرا تجربه های زیادی دارند.

وی به اشاره به تقویت رابطه پدر، مادر و کودک اظهار داشت: والدین و فرزند وقت و حوصله ندارد زبان هم را درک نمی‌کنند، کتاب ارتباط را برقرار می کند و خلع را از بین می برد زبان مشترک یعنی تقویت رابطه بین فرزند با والدین .

وی ادامه داد: ایجاد خود ارزشی در کودک در افرادی که مطالعه می کنند زیاد است و مطالعه احساس خود ارزشی و اعتماد به نفس می دهد و این موفقیت و اراده را تقویت می کند .

نویدی مهر تاکید کرد: بچه ها باید انسان خوب را از بد تشخیص دهند و انسان شناسی خیلی مهم است .این مصونیت از آسیب های اجتماعی را پدید می آورد .

استاد دانشگاه با اشاره به اینکه چه راهکار هایی علاقه کودکان به کتابخوانی را تقویت می کند،افزود:

اگر می خواهیم کودکان ما کتابخوان باشند باید ببیند که دست ما کتاب است و تا نبینند که ما غرق کتاب هستیم کتابخوان نخواهند شد، حتما والدین در فرهنگ کتابخوانی به دو اصل در تهیه کتاب شادی بخشی و لذت آفرینی توجه کنند غم و اندوه ایجاد نکند،  شناخت و علایق کودکان را باید بشناسیم و متناسب با علاقه های آنها برنامه ریزی کنیم. بچه ها علایق متفاوتی دارند و باید به آنها احترام بگذاریم .

وی در ادامه مطلب فوق اظهار داشت: نکته بعدی، برای کودکان یک برنامه منظم برای مطالعه داشته باشیم  این سبب عادت کودک می شود، قراردادن بهترین بخش خانه برای میز مطالعه فرزند و والدین با اینکار به کودک آموزش می دهید که اینکار چقدر اهمیت دارد، مطالعه را به انتهای شب و موقع خواب موکول نکنید در زمان مناسب باید باشد، مدیریت زمان را به کودکان یاد بدهید .

نویدی مهر تاکید کرد: حتما در نمایشگاههای کتاب شرکت کنیم بخصوص به بخش کودک و نوجوان سر بزنیم،  تفریح فرهنگی را به بچه هایمان یاد بدهیم، بدانند تنها مهمانی و کوه تفریح پدید نمی آورد بلکه مسایل فرهنگی نیز نوعی تفریح محسوب می شود، اشتراک به نام خود کودک، بچه ها را علاقمند می کند.

گفتنی ست؛ کارگاه شعر توسط محمد کاظم کاظمی از شاعران برجسته کشور و استان برگزار گردید که در آن به آموزش و ابزار شعر اشاره و نیز توانمندی که شاعران در اختیار دارند پرداخته شد.

شایان ذکر است این کارگاهها به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و همکاری انجمن های ادبی استان با موضوع “ادبیات خلاق” در مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) برگزار گردید.

/ فهیمه صدقی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.