تاریخ انتشار : سه‌شنبه 31 می 2022 - 1:32

توسط دبیر ستاد مناسبت های ویژه آستان قدس رضوی؛

برنامه های دهه کرامت با توجه به مسائل علمی و شرکت های دانش بنیان در راستای ترویج سنت و سیره رضوی

برنامه های دهه کرامت با توجه به مسائل علمی و شرکت های دانش بنیان در راستای ترویج سنت و سیره رضوی
طالبی گفت:فعالیت های این سازمان در دهه کرامت متمرکز بر مسائل علمی و توجه به شرکت های دانش بنیان است که در راستای ترویج سنت و سیره رضوی و ارتقا فرهنگ جهاد عالمانه و تحقق تمدن نوین اسلامی خواهد بود که خود موجب ایجاد نشاط و امیدآفرینی در سطح جامعه است.

به گزارش خبرنگار سایه خاوران؛ عبدالحمید طالبی، دبیر ستاد مناسبت های ویژه آستان قدس رضوی با تشریح برنامه های دهه کرامت در نشست خبری با بیان اینکه دهه کرامت امسال مصادف با سالگرد قیام‌پانزده خرداد و رحلت بنیان گذار جمهوری به عنوان احیاگر دینی در عصر حاضر می باشد؛ گفت: در همین راستا بخشی از برنامه های دهه کرامت در این خصوص اختصاص پیدا کرده و همچنین با توسط به تاکید مقام معظم رهبری در بحث تمدن نوین اسلامی و شعار سال یکی از مسائل محوری فعالبت های دهه کرامت بحث تمدن نوین اسلامی و دانش بنیان می باشد.

وی با اشاره به انتخاب شعار «خدمت کریمانه و جهاد عالمانه» در راستای شعار سال، بیان کرد: از اینرو بخشی از فعالیت های این سازمان در دهه کرامت متمرکز بر مسائل علمی و توجه به شرکت های دانش بنیان همراه با بنیاد بهره وری موقوفات است و همه اینها در راستای ترویج سنت و سیره رضوی و ارتقا فرهنگ جهاد عالمانه و تحقق تمدن نوین اسلامی خواهد بود که خود موجب ایجاد نشاط و امیدآفرینی در سطح جامعه است.

دبیر ستاد مناسبت های ویژه آستان قدس افزود: دهه کرامت از ولادت حضرت معصومه (س) شروع و پایان آن با ولادت امام رضا (ع) است و ما بین این دهه مناسبت های مختلفی چون واقعه ۱۴ خرداد و رحلت امام در ۱۵ خرداد و روز بزرگداشت احمد بن موسی (ع) قرار دارد و در این راستا برنامه هایی در نظر گرفته شده است.

طالبی با بیان اینکه این سازمان از ابتدای سال فعالیت های محوری و محتوایی خود را در راستای شعار سال آغاز و بخشی از جلسات خود را به بررسی این سند محتوایی پرداخته؛ تصریح کرد: این سازمان علاوه بر فعالیت های فرهنگی بر دو نقطه فعالیت های علمی و گسترش فعالیت های بین المللی متمرکز شده است.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه معرفی برترین های علمی و ارتباط آنها با آستان قدس رضوی مورد تاکید بوده است لذا برای اولین بار ایام دهه کرامت را هر روز را به صنف خاصی اختصاص دادیم. روز اول در بزرگداشت دختران و نقش آنها در بستر خانواده، روز دوم؛ مادران و پدران، روز سوم؛ کودکان و دانش آمورزان، روز چهارم؛ جوانان و دانشجویان، روز پنجم؛ زائران، روز ششم؛ فرماندهان ، سربازان و خانواده ایثارگران، روز هفتم؛ کارگران، روز هشتم؛ تولیدگران دانش بنیان، رز نهم؛ تشکلهای مردمی و روز دهم اساتید، معلمان و دانشمندان نام گذاری شده است.

دبیر ستاد مناسبت های ویژه آستان قدس رضوی با بیان اینکه شروع دهه کرامت با سخنرانی تولیت آستان قدس رضوی در حرم مطهر حضرت معصومه (س) آغاز می شود؛ افزود: بعد از ظهر از ۳۰ اثر تازه منتشر شده بنیاد پژوهش های آستان قدس، دانشگاه رضوی و به نشر در مشهد صورت گرفت؛ همچنین فروشگاهی در شهر قم به مناسبت این ایام بازگشایی می شود.

وی با اشاره به آمادگی همه دستگاهها در مشهد برای گرامیداشت دهه کرامت؛ گفت: برای این منظور جلساتی با شهرداری برگزار شده و در سطح ملی بنیاد بین المللی امام رضا و و وزارت ارشاد عهده دار این مسئولیت هستند و مانند گذشته اختتامیه جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در مشهد برگزار می شود و امسال این جشنواره در تالار قدس حرم مطهر با حضور تولیت آستان قدس و تمام تولیت های اعتاب مقدسه به صورت بین المللی برگزار خواهد شد.

طالبی با اشاره به برگزاری اولین پیش نشست دومین کنگره بین المللی امام رضا (ع) و گفتگوی ادیان در مشهد در ۱۹ خرداد با سه پنل اختصاصی؛ گفت: در این کنگره به بحث معرفت افزایی و توجه به بعد تمدن سازی مکتب اهل بیت (ع) به ویژه مکتب تمدنی امام رضا، تسهیل جریان زیارت، خدمت رسانی کریمانه، دانش بنیان بودن و وحدت با حضور علمای اسلامی به ویژه اهل سنت پرداخته می شود.
وی با اشاره به طراحی بیش از ۱۲۰ برنامه محوری در دهه کرامت در مشهد و شهرهای مختلف ؛ بیان کرد: برگزاری رویداد جشنواره کتاب رضوی که تا الان ۴۰۰ اثر به ابن جشنواره رسیده و داوری ها انجام و در ۲۳ خرداد جشنواره کتاب برگزار می شود، نشست های فرهنگ و معارف رضوی ، برنامه های فرهنگی و تبلیغی شامل من قرآن را دوست دارم، بروشور معرفی امام هشتم، جشن های شهر کرامت، نقش ارادت ، سرود عشق، اختتامیه جشنواره امام رضا (ع)، شب شعر رضوی، جشن های دهه کرامت در تهران، ارادت رضوی در ۴ شهر، جشن های زیرسایه خورشید، برگزاری جشن در میقات الرضا ها، اهدای جهیزیه، پویش نذر امام رضا با هدف کمک به مادران معصر، هفته های فرهنگ رضوی، دوره تربیت مربی قران کودک و نوجوان و … از جمله برنامه های دهه کرامت می باشد.

دبیر ستاد مناسبت های ویژه آستان قدس رضوی با بیان اینکه در بیش از ۱۰۰۰ نقطه جغرافیایی ۱۱۰۰ مراسم را بنیاد کرامت مدیریت می کند؛ افزود: اعزام هیئتی به مرو برای برپایی جشن در قدمگاه امام رضا (ع)، برپایی دوره های مجازی در سطح بین الملل در خصوص آشنایی با سبک و سیره رضوی، بررسی فرهنگ میراث رضوی با دو عالم از مصر در قم و مشهد و برپایی نشست علمی برای ارائه خدمت علمی از برنامه های دهه کرامت در بخش بین الملل می باشد.

وی با اشاره به افتتاح بیش از ۲۰ پروژه در دهه کرامت در شهرهای مختلف گفت: افتتاح فروشگاه بزرگ کتاب در قم، منازل رامیان، مرکز رفاهی باغ خاتون، زمین ورزشی در توس ۵۵ و … در دهه کرامت در مشهد و کشور صورت خواهد گرفت.

حرم مطهر رضوی در روز ولادت حضرت معصومه گلباران می شود

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: حرم مطهر امام رضا(ع) همزمان با آغاز دهه کرامت و به مناسبت ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) با حضور بانوان زائر و مجاور گلباران می‌شود.

حجت الاسلام حسین شریعتی نژاد بیان کرد: در دهه کرامت برنامه های متنوعی اجرا خواهد شد که می توان به مراسم جشن های شکوه رضوان در صحن پیامبر اعظم از شب میلاد حضرت معصومه (س) ساعت ۱۸ تا ۲۲ تا پایان دهه کرامت به جز شب ارتحال امام اشاره کرد.

وی افزود: مدیحه سرایی، همخوانی، سرود، شعرخوانی با استفاده از شعرای به نام کشور، برگزاری دو مسابقه سراسری، خوانش کتاب ، حرم شناسی و دکلمه خوانی بیان روایتی از میهمان امام رضا در خصوص امام رضا (ع از جمله ارمغان خدمت یا حرم شناسی ، معرفی مراسم نقاره نوازی، تعویض پرچم گنبد و فعالیت آستان در حوزه سلامت، از مهمترین برنامه شکوه رضوان خواهد بود.

وی گفت: در شب میلاد امام رضا (ع) از ساعت ۱۸ ابتدا مراسم خوانش کتاب و در ادامه مدیحه سرایی میرداماد و سخنرانی حجت الاسلام رفیعی و تولیت آستان قدس رضوی صورت خواهد گرفت و در روز میلاد مراسم تعویض پوشش ضریح، نقاره نوازی صبح میلاد ۶ و نیم صبح در صحن پیامبر و برگزاری ویژه برنامه جشن از ساعت ۹ تا ۱۱ در تالار ولایت و پخش از شبکه سراسری و برگزاری صبح میلاد در رواق امام از ساعت ۱۰ و نیم تا بعد از اذان ظهر ، ویژه برنامه مراسم جشن در ایام میلاد حضرت معصومه گبا گلباران حرم مطهر از جمله برنامه های دهه کرامت است.

پایان پیام/مشهد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />