تاریخ انتشار : یکشنبه 7 مارس 2021 - 2:06

براي صيانت از جامعه، بايد فرزندان‌مان را از آسيب ها مصون كنيم

براي صيانت از جامعه، بايد فرزندان‌مان را از آسيب ها مصون كنيم

سرپرست بهزيستي خراسان رضوي در مراسمی از دست‌اندركاران برنامه ساماندهي كودكان كار و خيابان”سایبان مهر” تقدیر کرد.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ سرپرست بهزيستي خراسان رضوي گفت: در حل معضلات اجتماعي بايد به علت‌ها توجه كنيم و اگر فقط جنبه‌ي آسيب‌شناسي معضل را مورد توجه قرار دهيم مشكلات اجتماعي براي هميشه قابل حل نيستند.
مسعود فيروزي پيش از ظهر امروز ۱۶ اسفندماه در مراسم تقدير از دست‌اندركاران برنامه‌ي ساماندهي كودكان كار و خيابان موسوم به “سايبان مهر” افزود: بايد تمام عوامل ايجاد كننده‌ي مشكل را شناسايي و مرتفع كنيم تا به حل جامع يك مشكل نايل آييم.
وي با اشاره به حضور دستگاه‌هاي اجرايي دولتي، سازمان‌هاي مردم‌نهاد و خيرين در برنامه سايبان مهر گفت: نتیجه اين همگرايي در صورتي كه همه‌ي دستگاه‌ها وظيفه‌ي خود را به نحو احسن انجام دهند و در هماهنگي كامل با يكديگر باشند، رضايت‌بخش خواهد بود.
نامه امام علي(ع) به امام حسن(ع) يك منشور تربيتي است
وي با بيان اينكه حركت‌هاي بين دستگاهي مانند يك سمفوني است كه سازهاي مختلف در آن شركت دارند گفت: ما فقط يك صداي هماهنگ و گوش‌نواز را از سمفوني مي‌شنويم و اين به خاطر هماهنگي، همكاري دقيق و هارموني كامل سازها است و اگر قرار باشد صداي يكايكا سازها جداي از هارموني شنيده شود مي‌گويند اين ساز، ناساز است.
فيروزي ضمن اشاره به نامه‌ي امام علي(ع) به امام حسن(ع) گفت: اين نامه، يك منشور كامل تربيتي است و مبناي بسياري از تئوري‌هاي جامعه‌شناسي و فلسفه‌ي علوم تربيتي امروز به شمار مي‌آيد.
وي ادامه داد: در اين نامه حضرت علي(ع) مي‌گويد اگر به فرزندان آسيب وارد شود به تمام جامعه وارد شده است و ما براي اينكه جامعه آسيب‌ نبيند بايد فرزندان را از گزند آسيب‌ها مصون نگهداريم.
وي همچنين موضوع «اكوسيستم اجتماعي» را از اين نامه اسنتباط كرد و گفت: حفظ اكوسيستم اجتماعي، نيازمند توجه به همه‌ي گروه‌ها و ديدن نقش اجتماعي آنها در فرايند تكامل اجتماعي است.
وي خاطر نشان كرد: در اين فرايند بايد تمام گروه‌ها حتي بزهكاران، بزه‌ديدگان و گروه‌هاي فرودست را ببينيم و با شناخت دقيق و عميق آنها، نيروها و ظرفيت‌هايشان را در مسير تكامل و پيشرفت جامعه، هدايت كنيم.
وي ضمن قدرداني از دادستاني مشهد و دستگاه‌هاي اجرايي دخيل در برنامه‌ي ساماندهي كودكان كار و خيابان گفت: بهزيستي، تنها دستگاه وظيفه‌مند در اين مجموعه است و ما خوشحال و قدردان ساير نهادها و دستگاه‌ها هستيم كه ما را در حل اين مشكل اجتماعي كمك مي‌كنند.
تحولات جامعه ما را با آسيب‌هاي جديدي مواجه كرده است
در اين مراسم معاون شهردار مشهد گفت: روند شتابنده‌ي تحولات علمي، فرهنگي و تکنولوژيك امروزي، يك جربان بي‌سابقه در تاريخ است كه به همراه خود مشكلاتي را نيز داشته است.
محمد محسن مصحفي افزود: اين فرايند، فرهنگ‌ها را تحت تأثير قرار داده و از جمله فرهنگ ما را نيز با آسيب‌هايي روبرو كرده است.
وي با بيان اينكه كشور ما نيز مانند ساير كشورها از شرايط اقتصادي دوران كرونا متأثر و دچار مشكلات زيادي شده است، گفت: با شرايط فعلي اقتصادي، در مقابل وضعيتي قرار داريم كه با افزايش تظاهرات آسيب‌ها روبرو هستيم.
مصحفي گفت: يكي از اين آسيب‌ها، حضور كودكان كار و معتادان متجاهر در جامعه است كه در دوران كرونا، افزايش داشته است.
وي با اشاره به اينكه در گذشته، دستگاه‌ها به صورت جزيره‌اي و انفرادي در اين زمينه وارد مي‌شدند و كارهايي هم انجام مي‌دادند، گفت: همکاری و تعامل دستگاه‌ها در این زمینه، نتيجه‌ي بهتري داشته است بدون اينكه هزينه‌اي تازه‌اي ايجاد كرده باشد.
وي يكي از نقاط ضعف و حلقه‌هاي مفقوده اين برنامه در گذشته را، “توانمندسازي” عنوان کرد و گفت : در بعضي مراكز جمع‌آوري متكديان مواردي را داشتيم كه در طول ۱۰ سال گذشته ۲۰۰ بار دستگير و بعد از گذراندن حكم قضايي، بار ديگر به چرخه‌ي آسيب بازگشته بود.
وي خاطر نشان كرد: خوشبختانه در دوران جديد، هم‌افزايي دستگاه‌ها بركات زيادي داشته و نتيجه‌ي خوبي داده است.


تقدير از دستگاه‌هاي اجرايي و سازمان‌هاي مردم‌نهاد
وي همچنين يادآور شد: مجتمع شوق زندگي كه امروز در آن هستيم، براي برخورد با همه‌ي آسيب‌هاي اجتماعي در نظر گرفته شده و اميدواريم الگويي كه در اين استان در زمينه‌ي كودكان كار داشته‌ايم و در هيچ جاي ديگر كشور نظير ندارد به عنوان الگوي كشوري به همه‌ي استان‌ها منتقل شود.
در پايان اين برنامه، از تعدادي از دست‌اندركاران، مجريان، خيرين و سازمان‌هاي مردم نهاد دخيل در برنامه‌ي سايبان‌ مهر، با اهداي لوح يادبود ، تقدير به عمل آمد.
نمايندگان و رؤساي مؤسسه‌ي خيريه نگهداري كودكان بي‌سرپرست گلستان علي، يك هتل‌دار كه هتل خود را در اختيار اين برنامه قرار داده است، اداره كل بهزيستي خراسان رضوي، اداره كار و امور اجتماعي، داديار شعبه دوم دادسراي ناحيه ۵، اداره كل اتباع استانداري، معاون دادستان و سرپرست دادسراي ناحيه ۵، اعضاي گشت شناسايي كودكان كار، مركز نگهداري موقت كودكان صدف، كميته امداد، نيروي انتظامي و دادستاني مشهد از جمله تقدير شدگان در اين مراسم بودند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.