تاریخ انتشار : یکشنبه 13 ژوئن 2021 - 19:22

استاندار خراسان رضوی مطرح کرد؛

افزایش ۳۰ درصدی شعبه های اخذ رای در استان خراسان رضوی

افزایش ۳۰ درصدی شعبه های اخذ رای در استان خراسان رضوی
معتمدیان از افزایش 30 درصدی شعبه های اخذ رای در سطح استان خراسان رضوی خبر داد.

به گزارش خبرنگار سایه خاوران؛ محمد صادق معتمدیان، استاندار خراسان رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه که با موضوع انتخابات برگزار شد گفت: انصافا اصحاب رسانه استان دلسوزانه و عاشقانه در جهت توسعه و پیشرفت استان همواره یار و مددکار ما بوده اند که این جای قدردانی دارد.

وی ادامه داد: جمعه هفته جاری مطابق با ۲۸ خرداد ماه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات میان دوره ای خبرگان رهبری در استان همزمان با سراسر کشور برگزار خواهد شد و امیدواریم بتوانیم با حضور حداکثری مردم به نحو شایسته ای آن را برگزار کنیم.

معتمدیان با تاکید بر ارکان چهارگانه انتخابات و تکالیف همه دستگاهها تصریح کرد: “امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت” ارکان چهارگانه انتخابات هستند و برای همه دستگاهها تکالیف مشخصی برای نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی مشخص شده و در این راستا تلاش کردیم با تدوین اطلس امنیتی استان آسیب ها، تهدیدات و فرصت ها در حوزه امنیت استان را احیا کنیم.

وی ادامه داد: تقسیم کاری بین اعضای شورای تامین استان صورت گرفته و همچنین اجماع کاملی بین متولیان امنیت استان برقرار است در این راستا ۱۹ هزار نفر از نیروهای انتظامی هم مسیولیت امنیت انتخابات را در  استان بر عهده دارند.

استاندار خراسان رضوی در مطالبات به حق مردم و فشارهای اقتصادی نیز اظهار داشت: محدودیت های کرونایی فشار زیادی به مردم آورده است و طبیعتا مردم مطالباتی دارند در این راستا تلاش کردیم با ساز و کاری که در استان ایجاد کرده ایم با همکاری شورای تامین رصد و پایش صورت بگیرد و دستگاههای اجرایی را ملزم به پاسخگویی کنیم.

معتمدیان خاطر نشان کرد: میزان مشارکت مردم خراسان رضوی در دوازده دوره انتخابات ریاست جمهوری به طور میانگین ۷۷.۷۵ درصد بوده و در حالی که میانگین مشارکت در سطح کشور ۶۶.۹۶ درصد گزارش شده است.

وی ادامه داد: انتخابات شوراهای اسلامی شهر در ۸۷ شهر استان برگزار و ۲۵۳۰ نفر در این انتخابات برای کسب ۴۶۵ کرسی اصلی شورای اسلامی شهر با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت و در مجموع ۱۵ هزار و ۲۲۰ نفر برای هشت هزار و ۲۷۲ کرسی شورای اسلامی روستا با یکدیگر به رقابت می پردازند.

محمد صادق معتمدیان گفت:  ۴ میلیون و ۶۱۶ هزار و ۷۹۱ نفر که ۸ درصد جمعیت واجد شرایط کشور است، در خراسان رضوی امکان رای دهی دارند و تعداد ۱۲۰ هزار و ۷۰۲ نفر هم رای اولی هستند.

۱۹ میلیون تعرفه وارد استان شده و توزیع گردیده است ۴۶۵ کرسی اصلی شوراهای اسلامی شهر با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت .

وی افزود: ۱۰۰ هزار نفر مسئولیت برگزاری انتخابات در استان را بر عهده دارند که بخش های مختلف را شامل می شوند، براساس هماهنگی های که مجموعه ستاد انتخابات استان، هیات های اجرایی و هیات های نظارت صورت گرفت تلاش کردیم هماهنگی داشته باشیم و مرقانون مد نظر قرار بگیرد.

معتمدیان تصریح  کرد: در انتخابات میان دوره ای پنجمین دوره خبرگان رهبری استان، سه نفر تایید صلاحیت شدند که رقابت بین آنها خواهد بود.

استاندار با اشاره به مزایای انتخابات الکترونیک گفت: صرفه جویی در وقت شهروندان، کاهش هزینه های اجرایی، کاهش خطاهای انسانی و غیره از مزایای انتخابات الکترونیکی است.

وی بیان کرد: بیش از ۱۰۰۰ شعبه را در سطح استان افزایش دادیم کیک یک افزایش ۳۰ درصدی به شمار می‌رود همچنین ۱۰۰هزار نفر عوامل اجرایی شعبات خواهند بود که کار بسیار گسترده است از طرفی هم انتخابات ۲۸ خرداد ۵۰۷۳ شعبه اخذ رای با بیش از ۱۵ هزار صندوق اخذ رای در این استان برگزار خواهد شد که از مجموع این تعداد چهار هزار۲۴۹ شعبه ثابت و ۸۲۴ شعبه سیار است.

استاندار خراسان رضوی همچنین از حضور ناظرین بهداشتی در این دوره و در روز انتخابات در شعبات اخذ رای خبر داد.

محمد صادق معتمدیان در خصوص شرایط برگزاری تبلیغات نامزدهای انتخاباتی اظهار کرد: تجمع انتخاباتی، گفتگو و مناظره در مراکز سربسته نخواهیم داشت و هر گونه مراسم باید در فضاهای باز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار شود .

 استاندار در انتهای سخنانش افزود: خوشبختانه پیک چهارم را به خوبی مدیریت و هم اکنون شرایط پایداری داریم همچنین ۱۱ شهر وضعیت نارنجی و ۲۲ شهرستان ما دارای وضعیت زرد هستند.

جمع‌آوری برخی بنرهای انتخاباتی شهرداری مشهد از سطح شهر

در ادامه رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: در بنرهای بیلبوردهای شهرداری با هدف تشویق مردم به افزایش مشارکت، از واژگانی چون “مرد میدان” استفاده شد که چون این عبارت در شعارهای تبلیغاتی آقای رئیسی هم وجود دارد، بیشتر این بنرها از سطح شهر جمع‌آوری شد.

محمدعلی نبی‌پوراظهار کرد: استان ما نسبت به تخمینی که در مورد میزان مشارکت در کل کشور زده می‌شود، در وضعیت بالاتری قرار دارد. تا هفته گذشته، طبق پایش‌هایی که انجام شده، نرخ مشارکت در مشهد حدود ۴۴ درصد و در کل استان بیش از ۵۰ درصد برآورد شده است و ما امیدواریم که نرخ مشارکت در تمام استان بیش از ۵۰ درصد باشد.

وی همچنین با اشاره به تعداد صندوق‌های اخذ رای در حرم مطهر رضوی، گفت: همیشه در انتخابات‌ها چهار صندوق برای حرم مطهر رضوی در نظر گرفته می‌شد، اما امسال این تعداد به ۱۲ صندوق افزایش یافته است. لذا اگر ازدحامی در پای صندوق‌های موجود در حرم شکل گرفت، ما آمادگی اعزام صندوق‌های سیار به حرم مطهر را داریم.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی همچنین در خصوص دستگاه‌های احراز هویت در شعب اخذ رای عنوان کرد: این دستگاه‌ها هویت افراد را به صورت آنلاین استعلام می‌گیرند و همچنین هر کسی که وارد شعبه شود و ثبت نام شود و تعرفه در اختیارش قرار گیرد، توسط این دستگاه‌ها در ستاد انتخابات ثبت خواهد شد و مشخص می‌شود که چه تعداد تعرفه مصرف شده است.

وی ادامه داد:با بیان اینکه به دلیل برگزاری انتخابات شورای شهر مشهد به صورت تمام الکترونیک، نتایج این انتخابات در صبح روز بعد از انتخابات اعلام خواهد شد.

نبی‌پور همچنین با بیان اینکه هنوز هیچ پرونده‌ای در خصوص تخلفات کاندیداها تشکیل نشده است و ما در این خصوص با هیچ مورد خاصی مواجه نبودیم، خاطرنشان کرد: شاید بخشی از این مسئله به عدم وجود شور تبلیغاتی بر می‌گردد.

وی همچنین با بیان اینکه هنوز هیچ درخواستی برای تجمعات انتخاباتی در سطح استان به ما واصل نشده است، اضافه کرد: اما امروز یکی از نامزدها تقاضا کرده بود در فضای باز در یکی از پارک‌ها تجمع انجام دهد که ما دستور دادیم در این خصوص بررسی شود. به طور کلی طبق پروتکل‌های مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا و ستاد امنیتی انتخابات، ما مجاز هستیم تجمعات انتخاباتی را در اماکن محصور برگزار کنیم تا از نظر امنیتی مشکلی پیش نیاید و به عنوان مثال تجمعات انتخاباتی در پارک‌ها و خیابان‌ها، بدون مجوز هستند.

نبی‌پور همچنین با بیان اینکه برای اخذ رای در مناطق صعب‌العبور از شعب سیار استفاده می‌شود، عنوان کرد: البته این بدین معنا نیست که صندوق‌ها با بالگرد به این مناطق فرستاده شوند. مثلا در کلات که صعب‌العبورترین شهرستان استان محسوب می‌شود، حتی صندوق‌های رای با تراکتور هم به این شهرستان فرستاده می‌شده است.

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد شعب در استان تحت پوشش کامل اینترنت هستند، افزود: در آن مناطقی هم که تحت پوشش اینترنت نیستند، دستگاه‌های احراز هویت به صورت آفلاین فعال خواهند بود، لذا ما از این نظر مشکل خاصی نداریم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />