تاریخ انتشار : شنبه 3 آوریل 2021 - 18:32

با حضور معاون اول رئیس جمهور صورت گرفت؛

آیین بهره برداری از فاز اول “تقاطع غیر همسطح آزدگان” مشهد

آیین بهره برداری از فاز اول “تقاطع غیر همسطح آزدگان” مشهد

با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان رضوی و جمعی از مدیران استانی و کشوری، فاز اول “تقاطع غیرهمسطح آزادگان” در مشهد که شامل زیرگذر، میدان و یکی از پل‌های پروژه است، افتتاح شد.

به گزارش خبرنگارپایگاه خبری سایه خاوران :معاون اول رئیس جمهور در افتتاح فاز اول تقاطع غیر همسطح آزادگان ضمن تشکر از از شهردار مشهد گفت: در اولین جلسه‌ی دولت که در سال ۹۲ به‌جای تهران در مشهد برگزار شد مساله کشف رود بود که خوشبختانه با همکاری استانداری، شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد و نیز کمک‌های دولت فاز اول کشف رود ساماندهی شد. امیدواریم این فضا به نقطه‌ای تبدیل شود که کانونی برای زیبایی، سلامت و تفریح مردم مشهد باشد.

اسحاق جهانگیری با اشاره به حاشیه نشینی و مسائل تعیین کننده آن نیز تصریح کرد: این موضوع خاص مشهد نیست. در شهر تهران نیز با این مشکل مواجه هستیم در هفته گذشته در بازدیدی از شهرهایی که در اطراف استان تهران تشکیل‌شده بود، برخی از آن‌ها در طول ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته جمعیت آنان از چند هزار نفر به چند صد هزار نفر رسیده است و جمعیت برخی از آن‌ها از جمعیت فعلی استان‌های کشور بیشتر شده است.

وی افزود: یکی از دلایل آن، اینست که همزمان با افزایش مهاجرت زیرساخت‌های مناسب شکل نگرفته  و اکثر ساکنان این مناطق از نبود بهداشت، تخت‌های بیمارستانی، مدرسه و… صحبت می‌کنند درحالی‌که امروز در دورترین مناطق کشور آموزش‌وپرورش، خانه بهداشت و… وجود دارد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: حاشیه‌نشینان افرادی هستند که به دلایل ضرورت به شهرها مهاجرت کرده‌اند لذا حکومت نمی‌تواند نسبت به سرنوشت مردم حاشیه شهر بی‌تفاوت باشند. ساماندهی حاشیه‌نشینی به معنای ساماندهی بسیاری از مشکلاتی است که امروز در کشور وجود دارد.

جهانگیری در خصوص جلسه مقام معظم رهبری با سران سه قوه تصریح کرد: مقام معظم رهبری جلساتی را با روسای سه قوه، نیروهای مسلح، دستگاه‌های فعال در زمینه اجتماعی و فرهنگی برگزار کردند تا در آن راه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی را بررسی کنند. یکی از مسائلی که در این جلسات مطرح شد، حاشیه‌نشینی است لذا در این راستا وزارت مسکن ناحیه بندی‌هایی را مشخص کرده و تسهیل گری‌هایی نیز صورت گرفته که به‌مرورزمان آغاز می‌شود.

اقدامات صورت گرفته در حاشیه شهر مشهد باید الگو شود

معاون اول رئیس جمهور با اشارره به اقدامات صورت گرفته در زمینه رفع حاشیه شهر مشهد اظهار داشت: کارهای بزرگی  در مشهد صورت گرفته که امیدواریم الگوسازی شود البته در شهرهای دیگر همچون زاهدان، چابهار، تهران دیگر کلان‌شهرها اقداماتی آغازشده است اما اگر الگو مناسبی برای کلان‌شهرها ایجاد شود، اقدام ارزشمندی است که خوشبختانه اقدامات شهر مشهد در این زمینه مناسب است. گزارش‌هایی که از شهر مشهد دریافت کرده‌ام نشان‌دهنده تمرکز خوب استاندار و شهردار به مسائل حاشیه‌نشینی است و به عقیده بنده امروز هیچ کاری پر ثواب تر از خدمت به مردم حاشیه شهر نیست.

 50 درصد هزینه‌های مترو را دولت تقبل کرده است

جهانگیری ادامه داد: عمده جمعیت کشور یعنی بالغ ‌بر ۷۰ درصد شهرنشین هستند که بخش اصلی این جمعیت در کلان‌شهرها زندگی می‌کنند بنابراین مهم است که مسئولین شوراها و شهرداران به اهمیت کار خود واقف باشند زیرا همان‌طور که می‌دانید امروزه شهرنشینی در کلان‌شهرها با مشکلات زیادی مواجه است.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین مساله در شهرها برخورداری از محیط مناسب است، بیان کرد: نباید این دغدغه وجود داشته باشد که آلاینده‌ها و آلودگی‌ها سلامت و زندگی مردم را تهدید کند. در حال حاضر دنیا با یک ویروس روبه‌رو شده است که به‌تنهایی زندگی مردم در سراسر دنیا و به‌تبع موضوعات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را تحت تاثیر قرار داده است. سلامت به درجه‌ای از اهمیت رسیده است که سیاست‌گذاران با علم به اینکه میان سلامت و اقتصاد تعارض وجود دارد، سلامت را انتخاب کنند.

وی خاطر نشان کرد: شهر مشهد نیز ازجمله شهرهایی است که مهم‌ترین پایه زندگی اقتصادی مردم آن، رفت‌وآمد توریست‌های داخلی و خارجی بوده اما به دلیل اهمیت موضوع سلامت، محدودیت‌ها را پذیرفته است.

رفع ترافیک از دغدغه های مسئولان است

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: مساله محیط‌ زیست به مساله اول کلان‌شهرها تبدیل‌شده که باید با آن برخورد ریشه‌ای و حساب‌شده شود یکسری تصمیم‌گیری‌ها در این زمینه انجام‌شده است اما ممکن است برای مردم مورد اهمیت واقع نشود زیرا به‌عنوان‌مثال بیماری کرونا به‌روشنی مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کند اما آلاینده‌ها به‌مرورزمان سبب ایجاد سرطان می‌شود و به دلیل اینکه تاثیر آن لحظه‌ای نیست مردم همیشه از سخت‌گیری‌ها شکایت می‌کنند.

وی در ادامه در پاسخ به برخی چراها، گفت: مردم همیشه از طرح زوج و فرد شکایت دارند که چرا محدودیت برای ورود به برخی مناطق ایجاد می‌شود، چرا برخی خودروها به دلیل پایان یافتن عمر مفید خود اجازه تردد ندارند و پاسخ تمام این چراها این است که سلامت وزندگی مردم برای حکومت و مردم دارای درجه مهمی از اهمیت است. لذا آنچه در زمینه مسائل بهبود محیط‌زیست مردم قابل انجام است به مساله اول کشور و مسئولین تبدیل می‌شود.

جهانگیری اظهار داشت: تقریبا در حال حاضر هیچ طرح عمرانی کوچک و بزرگی در کشور اجرا نمی‌شود مگر آنکه از قبل یک ارزیابی دقیق زیست محیطی برای آن انجام شود و در پروژه‌هایی که این ارزیابی انجام‌نشده است، شاهد آسیب‌های ایجادشده برای کارکنان و ساکنان هستیم. زمانی که صحبت از حمل‌ونقل می‌شود، عمده دغدغه ما نماندن شهروندان در ترافیک است زیرا ترافیک علاوه بر اتلاف وقت، آلایندگی که از کارکرد خودرو در ترافیک ایجاد می‌شود، بسیار بیشتر از آلاینده‌های دیگر است به همین دلیل حجم اعتبارات برای تقاطع‌های غیر همسطح و ساخت متروها دارای دستاوردهای زیادی است که یکی از آن‌ها مسائل زیست‌محیطی است.

واگذاری مدیریت شهری به مردم از موفقیت های خوب این دولت است

معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: واگذاری مدیریت شهری به مردم یکی از کارهای موفق این دولت بوده است و فصلی از فصول قانون اساسی ما به  شوراهای اسلامی شهر و روستا اختصاص‌یافته است. تا زمان دولت اصلاحات این کار تعطیل مانده بود اما این فصل از قانون با پذیرش ریسک در دولت فعال شد و امروز ۲۰ سال از عمر آن می‌گذرد.

وی اظهار داشت: در روزهای آخر سال جلسه‌ای برگزار شد که از اوراق سال گذشته هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به توسعه مترو اختصاص‌یافته است و دو میلیارد دلار نیز برای خط فاینانس گذاشته شد تا واگن از چین خریداری شود اما به دلیل تحریم‌ها با مشکل مواجه شد که خوشبختانه در حال حاضر شرایط درحال بهتر شدن است و می‌توانیم از منابع خارجی برای توسعه خطوط مترو استفاده کنیم.

شهردار مشهد، از شهرداران خوب در کشور است

وی اضافه کرد: شوراها تجربه موفقی بوده است و اکنون در آستانه انتخابات شوراها هستیم امیدوارم مردم به دلیل همزمانی انتخابات شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری، انتخابات شوراها را کم‌اهمیت تلقی نکنند زیرا کل زندگی جاری و روزانه مردم با مدیریت شوراها و شهرداران منتخب مردم انجام می‌شود و باید این نکته‌ها برای مردم توضیح داده شود.

٢٧ هزار میلیارد پروژه در مشهد در حال اجرا است

شهردار مشهد گفت: در حال حاضر حدود ۲۷ هزار میلیارد پروژه عمرانی در شهر مشهد در حال انجام است. تقاطع ۴ سطحی ازادگان از پروژه هایی است که بیش از ۱۵ سال معطل بوده است.

محمدرضا کلائی بیان کرد: ترافیک ایجاد شده با راه حل های ساده تر قابل حل بود اما با این نگاه از این ستون به آن ستون فرج است شاید در بلند مدت ما را دچار مشکل جدی می کرد و تصمیم شورای اسلامی شهر مشهد و ما در خصوص ایجاد تقاطع چهار سطحی کامل، گرچه تصمیم بزرگی بود و پروژه بزرگی محسوب می شد و فاز اول آن حدود ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه داشت اما خیال ما تا سال های سال از دسترسی غرب مشهد به شاندیز و ییلاقات راحت تر است و از آنجایی که اعتقاد داریم از این ستون به آن ستون گاهی فرج است، لذا این پروژه را افتتاح کردیم.

شهردار مشهد بیان کرد: سه سطح موجود، ترافیک را پوشش می دهد و تا چهار ماه دیگر ستون های دیگر آن نیز آماده خواهد شد و با اتصال بزرگراه آسیایی از طریق بولوار مهدیه و امتداد چناران به این بزرگراه بخش زیادی از بار ترافیکی ورودی شهر مشهد کاهش پیدا خواهد کرد لذا از همه کشانی که حمایت کردند مخصوصا شورای اسلامی شهر تشکر می کنم.

کلائی خاطرنشان کرد: کشف رود یک رودخانه قدیمی و تاریخی ۸۵ کیلومتری در شمال شهر مشهد است که بخش زیادی از حاشیه شهر مشهد بر روی این رودخانه شکل گرفته است و همواره اسم آن در رسانه ها و گزارش ها همراه با معضل و ناکارآمدی بوده است مخصوصا در سال های اخیر که توسعه شبکه فاضلاب و توسعه نیافتن تصفیه خانه های متناسب با آن سبب شد فاضلاب باقی مانده بای پس شود آن هم در جایی ک جمعیت شهری زیاد است.

وی اضافه کرد: مدیریت شهری گرچه به صورت مستقیم وظیفه ای در این زمینه ندارد اما با تمهید شورا نسبت به ساماندهی کشف رود اقدام کرد و مدیریت واحدی تشکیل شد و ۱۲ دستگاه دولتی با ما همراه شدند، امروز ۲۸ کیلومتر آن را ساماندهی کرده ایم و امتداد مسیر در آینده ساماندهی می شود.

شهردار مشهد در خصوص تصفیه خانه سپتاژ تصریح کرد: آغاز عملیات اجرایی این پروژه در اولین روز ورود استاندار فعلی به شهر مشهد انجام شد و تابستان امسال به بهره برداری می رسد که در نوع خود اولین است و امیدوارم با اقداماتی که در کشف رود انجام می شود، نابسامانی های حاشیه شهر مشهد در شمال به اتمام برسد و نام کشف رود همراه با معضل و مشکل نباشد و اینکه صیفی جات با آب آلوده آبیاری می شود، تغییر کند و نام آن یادآور سرسبزی و آبادانی و پروژه محرک توسعه و بهبود شهری باشد. تاکنون ۱۲۰ میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده است.

کلائی درباره پارک جنگلی ۵۰۰ هکتاری در ارتفاعات جنوب گفت: باید از فضای سبز جنوب مشهد حفاظت کنیم و ضمن درختکاری آن، آبیاری مناسبی برای آن ایجاد و به شبکه جداسازی آب شرب از خام و تصفیه خانه های لوکال که مهمترین آن چند ماه گذشته در چهل بازه افتتاح شد، متصل کنیم زیرا آینده و زیست پذیری شهر مشهد در گرو این موضوع است وگرنه شاهد برخی اتفاقات نامبارک مثل تهران خواهیم بود.

وی ادامه داد: کرونا برای ما یک فرصت بود و باتوجه به اینکه شهر مشهد یک شهر خدماتی است، عمده مشاغلی که بیکار شدند شامل مشاغلی بود که کارگران ساده داشتند و شاهد کارگران سر چهارراه ها بودیم که علاوه بر ایجاد مشکلات روحی و روانی برای شهروندان در زندگی خود نیز دچار مشکل بودند؛ تمهید ما ساماندهی کارگران در قالب پروژه «ایست کار» بود. کارگران ساختمانی که در این مکان ها مستقر می شوند اگر تا ساعت ۱۰ صبح شغلی پیدا نکنند، به پروژه های مدیریت شهری منتقل می شوند و ۹۰ درصد دستمزد رایج به آنان پرداخت می شود.

شهردار مشهد گفت: با این اتفاق علاوه بر جلوگیری از بحران‌های اجتماعی، کارگران نیز در پروژه‌های مدیریت شهری مشغول به کار شدند و تجمعات سر چهارراه‌ها کاهش پیدا کرد و زندگی آنها ساماندهی شد و پروژه “ایست کار” یکی از پروژه‌های جدی شهر مشهد در چند سال اخیر بود که برای آن سامانه‌ها، نرم‌افزارها و آموزش‌هایی پیش‌بینی‌شده است که تمامی این اقدامات سبب تفکیک کارگران از کارگر نماها می‌شود.

کلائی بیان کرد: ۵۰۰ هکتاری که امروز احداث می‌شود فارغ از ارزش زیست‌محیطی به سبب شیوه انجام دارای یک ارزش اجتماعی بزرگ برای ما است.

شهردار مشهد خطاب به معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مردادماه سال ۹۸ وعده دادیم در سال ۹۹ حدود هفت هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی را تحویل دهیم اما اکنون ۱۱ میلیارد تومان پروژه عمرانی انجام داده‌ایم که باهمت تمامی ذی‌نفعان و اعضای شورای شهر محقق شده است.

کلائی گفت: خوشبختانه با حضور استاندار تحرک بسیار خوبی در فعالیت‌ها ایجادشده است و در حاشیه شهر مشکلاتی با سرعت خوبی در حال رفع شدن است و با تعامل خوبی که با آستان قدس رضوی برقرارشده ، بسیاری از موانع مشکلات در حال باز شدن است که این مجموعه عوامل کارنامه مدیریت شهری در دوره پنجم را درخشان‌تر کند به همین دلیل از استاندار و معاونین آنان تشکر می‌کنم.

وی افزود: امیدوارم پروژه‌های مشترک با دولت که به‌صورت مشخص اتمام خط سه و چهار مترو است، با سرعت جدی‌تر پیش رود./فهیمه صدقی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />