تاریخ انتشار : جمعه 16 آوریل 2021 - 13:13

تولیت آستان قدس رضوی در جمع مدیران بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس مطرح کرد؛

آستان قدس رضوی باید پیشگام در تحقق شعار سال باشد

آستان قدس رضوی باید پیشگام در تحقق شعار سال باشد

آستانقدس؛ در حوزه‌های کشاورزی، صنعتی، انرژی، درمانی، عمرانی و … باید بر این مبنا متمرکز شود که چگونه موانع تولید را شناسایی و حذف کند و با اعمال پشتیبانی‌های لازم «جهش تولید» را محقق سازد.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به نام‌گذاری سال ۱۴۰۰ با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» از سوی رهبر معظم انقلاب، گفت: آستان قدس باید در تحقق شعار سال پیشگام باشد و با تلاشی جهادی تمام امکانات و توان خود را برای تحقق این فرمایش رهبری بکار گیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی فرهنگ کار و تلاش برای کسب روزی حلال را سیره زندگی اولیاء و بزرگان دین خواند و عنوان کرد: امروز کشورما حقیقتاً در یک جنگ سخت و شکننده اقتصادی قرار دارد که «تولید» میدان این جنگ و نقشه پیروزی در آن تحقق «اقتصاد مقاومتی» است.

جهش تولید، عملیات پیروزی در جنگ اقتصادی است

تولیت آستان قدس رضوی «جهش تولید» را عملیات اصلی برای پیروزی بر دشمن در جنگ اقتصادی معرفی و تصریح کرد: راهبرد ابلاغی مقام معظم رهبری به دولت و نهادهای عمومی در سال ۱۴۰۰ تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها بوده که پیاده نظام آستان قدس در این جنگ نابرابر اقتصادی برای تحقق شعار سال، بنیاد بهره‌وری موقوفات است.

بهره‌وری مناسب از موقوفات موجب تشویق واقفان برای وقف می‌شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با بیان اینکه “بهره‌وری مناسب از موقوفات کمک شایانی به واقفین و ناذرین می‌کند تا اثر وقف و نذر خود را مشاهده کنند”، ابراز کرد: استفاده شایسته از موقوفات موجب اعتمادسازی و آگاهی مردم نسبت به اهمیت و تأثیرات مبارک وقف در جامعه و در نتیجه افزایش انگیزه و تشویق مردم برای وقف می‌‌شود.

وی صیانت از موقوفات، اجرای کامل نیات واقفان و افزایش بهره‌وری موقوفات را از جمله وظایف مهم آستان قدس برشمرد و اذعان کرد: هرکجا بین کسب درآمد و حفظ ارزش‌ها تضادی وجود داشته باشد، قطعاً حفظ ارزش‌ها اهمیت بیشتری دارد، اما از مدیران اقتصادی آستان قدس این انتظار می‌رود که هر دو این مهم را حفظ کنند و قطعاً جمع میان سودآوری و حفظ ارزش‌ها امکان‌پذیر است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی گفت: آستان قدس رضوی نهادی خدماتی است و درآمدهایش نیز باید از طریق ارائه خدمت کسب شود، لذا کسب درآمد از روش‌های سوداگرانه و سرمایه فروشی به هیچ عنوان مورد قبول نیست.

وی افزود: در فعالیت‌های اقتصادی باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که ضمن کسب سود اقتصادی، نیازی از نیازهای کشور مرتفع و منافع آن به مردم برسد.

آستان قدس باید در مقابل بخش خصوصی نقش پدری ایفا کند

تولیت آستان قدس رضوی بر عدم رقابت با بخش خصوصی تأکید و اظهار کرد: آستان قدس نباید به‌گونه‌ای وارد فعالیت‌های اقتصادی شود که بخش خصوصی احساس رقابت کند، رقابت نهادهای بزرگ با بخش خصوصی می‌تواند موجب دلسردی، انصراف از سرمایه‌گذاری و حتی خروج سرمایه‌ها از کشور شود.

وی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب نسبت به عدم رقابت بخش‌های دولتی و حاکمیتی با بخش خصوصی، عنوان کرد: آستان قدس باید در مقابل مردم و بخش خصوصی نقش پدری ایفا کند، کار اصلی حاکمیت ایجاد فضای رشد در عرصه‌های مختلف برای مردم است.

ایستادن مردم در صف خرید مرغ به هیچ عنوان قابل قبول نیست

تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: سال‌هاست در حوزه کشاورزی معضل تأمین نهاده‌های دامی وجود دارد، بی‌توجهی به این مسئله باعث شده که امروز کشور با مشکل تأمین مرغ موردنیاز مردم مواجه شود. اینکه مرغ به مسئله کشور تبدیل شود و مردم در صف‌های خرید مرغ بایستند اصلاً قابل قبول نیست، مردم ایران بسیار نجیب هستند.

وی افزود: مسئولان می‌گویند در واردات نهاده‌های دامی مشکل داریم، صحیح می‌گویند اما این سؤال را باید پرسید چرا در این ۴۰ سال فکری برای خودکفایی در این عرصه مهم نکرده‌اید؟ ما که شعارها، اصول و ارزش‌هایی داریم و مقید به ایستادگی بر آن‌ها و عدم تسلیم در برابر استکبار هستیم باید زمینه‌های تحقق آن‌ها را نیز فراهم کنیم نه اینکه مردم معطل مرغ باشند چون خوراکش از خارج می‌آید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با تأکید بر اینکه بخش‌های کشاورزی آستان قدس نباید نسبت به نیازهای کشور بی‌تفاوت باشند، تصریح کرد: در سال‌های پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی خدمات بسیار و اقدامات بزرگ و قابل توجهی صورت گرفته است، اما انصافاً در برخی از حوزه‌ها غفلت شده که می‌شد حل شود و امروز سفره مردم تحت تأثیر معضلات نباشد.

 لزوم ساماندهی اراضی رها شده آستان قدس رضوی

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به اراضی رهاشده آستان قدس در حاشیه شهر مشهد و مشکلاتی که بعضاً برای مردم آن مناطق ایجاد شده است اشاره و ابراز کرد: اراضی فراوانی در شهرها داریم که بخش زیادی از آن‌ها بلااستفاده رهاشده است، این موضوعات تبعات اجتماعی دارد و باید برای بهره‌وری از این زمین‌ها تدبیری مناسب اندیشیده شود.

وی افزود: گاهی این زمین‌های رهاشده به محل‌هایی برای افراد بزهکار تبدیل‌شده‌ و مردم در این خصوص شکایت‌هایی دارند، بنیاد بهره‌وری موقوفات موظف است راهی برای ساماندهی و بهره‌وری از این زمین‌ها پیدا کند تا از رهگذر زمین‌های آستان قدس برای مردم مشکلی ایجاد نشود.

اشتغال زایی اولویت آستان قدس در فعالیت‌های اقتصادی

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم توجه به اشتغال‌زایی در فعالیت‌های اقتصادی تأکید کرد و گفت: آستان قدس مسئول ایجاد اشتغال در کشور نیست، این وظیفه بر عهده دولت است اما این نهاد مقدس به میزان توان و مقدورات در این عرصه باید به دولت کمک کند، لذا اشتغال‌زایی باید جزو اولویت‌های آستان قدس در فعالیت‌های اقتصادی باشد و مدیران عرصه اقتصادی این نهاد موظف هستند ضمن توجه به کسب درآمد به دنبال ایجاد فرصت‌های شغلی و اشتغالی زایی نیز باشند.

وی با تأکید بر اینکه ایجاد حتی یک شغل نیز مغتنم بوده، زیرا اشتغال هر یک نفر، نجات یک خانواده است، به مسئولان بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس توصیه کرد: اگر تصمیمی برای تأسیس کارخانه یا کارگاه تولیدی وجود دارد، سعی کنید آن را در مناطق محروم راه‌اندازی کنید تا ضمن اشتغال‌زایی برای مردم آن مناطق، به آبادانی مناطق محروم نیز کمک شود.

ضرورت حمایت از تولیدکنندگان خرد

وی با بیان اینکه بسیاری از تولیدکنندگان خرد توان کافی برای تکمیل زنجیره تولید و عرضه را ندارند، اظهار کرد: کشاورزان بسیاری توان فروش محصولات خود را ندارند یا بخش عمده‌ای از دامداران در تأمین خوراک دام دچار مشکل هستند، یکی از برنامه‌های بنیاد بهره‌وری موقوفات باید کمک به چنین تولیدکنندگانی باشد.

تولیت آستان قدس رضوی حمایت از تولیدکنندگان با نام و نشان «رضوی» را از دیگر راهبردهای بنیاد بهره‌وری موقوفات تعیین و بیان کرد: می‌توان استانداردهایی را برای اعطای نشان «رضوی» به دیگران تعیین کرد تا از این طریق تولید مورد حمایت قرار گیرد.

 حمایت از تولید با ایجاد بازارهای صادراتی

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی حمایت از تولید از طریق ایجاد بازارهای صادراتی را یکی دیگر از راهبردهای بنیاد بهره‌وری موقوفات برشمرد و گفت: بخشی از مبانی تولید، مربوط به فروش محصولات است، بسیاری از تولیدکنندگان خرد با زحمت فراوان اقدام به تولید محصولات خود می‌کنند اما به دلیل عدم وجود بازار مناسب مجبور به فروش محصولات خود با قیمت نازل هستند، می‌توانیم از اعتبار آستان قدس استفاده و ضمن خرید محصولات این تولیدکنندگان نسبت به صادرات آن‌ها اقدام کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

" alt="" title="" alt="" />