تاریخ انتشار : سه‌شنبه 18 آوریل 2023 - 13:51

آخرین مهلت ارسال مقالات همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

آخرین مهلت ارسال مقالات همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی
فراخوان ارسال مقالات به همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با عنوان بازشناسی نقش شاهنامه فردوسی در هویت ملی اعلام شد.

به گزارش پایگاه خبری سایه خاوران؛ دکتر فرزاد قائمی دبیر علمی همایش ملی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و  استادیار زبان و ادبیات فارسی دانسگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه محورهای ارسال مقالات در دو بخش ویژه و عام ارائه شده است، گفت: نقش تاریخی شاهنامه‌ فردوسی در تحکیم هویت ملی، تبیین گفتمان «فرهنگ حماسی»، در راستای تعمیق همگرایی ملی و تحلیل نقش خراسان، طوس و مشهد در این گفتمان، بررسی نقش اقوام مختلف ایران در رواج فرهنگ حماسی و جایگاه نقالان و حماسه‌های شفاهی در این زمینه، جایگاه شاهنامه در عصر جهانی شدن فرهنگ و ارتباطات، تحلیل جایگاه شاهنامه در نظام طبقاتی جامعة ایرانی در ادوار مختلف و نقد سیاسی- اجتماعی اثر در تاریخ معاصر، جایگاه تشیع در روند تطور حماسه‌های پس از شاهنامه محورهای ویژه همایش هستند.

در حوزه عناوین عام می توان به ارتباط شاهنامة فردوسي با ديگر آثار حماسي فارسي، شاهنامة فردوسي، آثار حماسی و افسانه‌های کهن، ارتباط سنت‌ها، جشن‌ها، سوگواره ها  و آیین‌های کهن ملی و دینی با متون حماسی، زبانهای باستانی و شاهنامة فردوسي، شیوه‌ها و سنتهای روایتگری و نقالی شاهنامة فردوسي، شاهنامة فردوسي و ادبيات نمایشی،  شاهنامة فردوسي و بازتابهای سیاسی و اجتماعی در طول تاریخ، شاهنامة فردوسي و ادبيات معاصر، نقش شاهنامة فردوسی در وحدت ملی ایران، جایگاه شاهنامة فردوسی در تبیین هویت تاریخی ملی و مذهبی ایرانیان،  نقش شاهنامة فردوسي در رشد و بالندگي زبان فارسي، شاهنامة فردوسي و زندگی اجتماعی امروز، جایگاه شاهنامة فردوسی در فراسوی مرزهای ایران، تأثیر فرهنگي شاهنامه در طول تاریخ، بر شاخه‌هاي مختلف هنر ايراني، چون: شعر، نگارگري، موسيقي، نمايش، پيكرتراشي و داستان­نویسی و سایر مطالعات شاهنامه‌پژوهی اشاره کرد.

شرایط ارسال مقالات همایش بزرگداشت فردوسی
وی – رعايت موازين علمي _ پژوهشي در مقاله (چکيده، مقدمه، پيشينه ، متن، نتيجه‌گيري، ارجاعات، فهرست منابع و مآخذ ، تصاوير) را از شرایط ارسال مقالات اشاره کرد و گفت: چکیده و اصل مقاله باید با رعایت اصول نگارش مجلات دانشگاهی و بر اساس شیوه‌نامة فرهنگستان زبان و ادب فارسی و از حیث ساختار علمی و سبک مستندسازی، بر پایة آخرین ویرایش روش‌نامة APA (APA-7) و با نرم‌افزار word/  آماده شده باشد.  

قائمی ابراز کرد: مقالات از طريق سامانه یا ایمیل و به صورت کامل (چکیده و متن کامل مقاله) ارسال گردد. چکیده‌های دریافتی (بدون متن کامل مقاله) نیز در صورت تایید موضوع، برای ارسال متن مقاله، تا دو ماه بعد از برگزاری همایش (منحصراً برای چاپ) فرصت خواهند داشت.

دبیر همایش ملی بزرگداشت فردوسی با بیان اینکه حجم مقاله نباید بیشتر از ۸۰۰۰کلمه باشد، افزود: مقاله­ هاي مصور با کيفيت مطلوب تصاویر ارائه گردد و قبلا در هيچ همايش يا مجله و فصلنامه اي ارائه نشده باشد.

علاقه مندان مقالات خود را از طریق  سامانه
http://rfsn.richt.ir
یا به ایمیل
epic.study92@um.ac.ir
ارسال کنند.

دبیر علمی همایش ملی بزرگداشت فردوسی  بیان کرد: چکیده‌های دریافتی (بدون متن کامل مقاله) نیز در صورت تایید موضوع، برای ارسال متن مقاله، تا دو ماه بعد از برگزاری همایش (منحصراً برای چاپ)، تنها از طریق ایمیل، فرصت خواهند داشت. بنابراین ایمیل همایش (epic.study92@um.ac.ir) تا تاریخ ۱۰/۴/۱۴۰۲ پذیرای دریافت مقالات پژوهشگران خواهد بود؛ البته مقالات دریافتی پس از زمان برگزاری همایش، صرفاً برای چاپ در مجموعه مقالات یا مجلات علمی پذیرفته خواهند شد.

دهم اردیبهشت ماه؛ آخرین مهلت ارسال مقالات همایش بزرگداشت فردوسی
استادیار زبان و ادبیات فارسی دانسگاه فردوسی مشهد گفت: همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی ۲۵ و ۲۶ اردیبهشت برگزار و  دهم اردیبهشت ماه آخرین مهلت ارسال آثار است.

وی خاطر نشان کرد: مقالات برگزیده، پس از برگزاری همایش، در مجموعه مقالات همایش به چاپ خواهد رسيد و ضمن دعوت از نویسندگان مقالات برای ایراد سخنرانی و ارائة دستاوردهای علمی خود و شرکت در جشنوارة فرهنگی و هنری مقارن با این ایام، مقالات برتر همایش که پس از بررسی، امتیازهای لازم را کسب کرده باشند، در مجلات علمی- پژوهشی معتبر منتشر خواهند شد. همچنین علاوه بر رونمایی چندین کتاب معتبر در این حوزه، از انتشار آثار مهم مرتبط با محور ویژة همایش که تایید کمیتة علمی و شورای سیاست‌گذاری همایش را به همراه داشته باشد، حمایت خواهد شد.

قائمی ابراز کرد: علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس دبیرخانه به نشانی مشهد، میدان آزادی، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، گروه زبان و ادبیات فارسی، کد پستی۹۱۷۷۹۴۸۸۸۳ و بلوار هاشمیه، بین هاشمیه ۲۰ و ۲۲، حوزه هنری خراسان رضوی، دبیرخانه هنر حماسی، تلفن تماس ۰۵۱۳۸۸۴۲۶۴۹ مراجعه کنند.

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.